Oboseala, palpitatii, ameteli, stari de greata, dureri de cap

10-10-2008
andreea_19
Nu este medic/terapeut
andreea_19
Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati. De 2-3 saptamani ma simt foarte rau. La inceput nu puteam manca prea mult deoarece intervenea o stare de greata. Am crezut ca este vorba doar de o raceala. Am fost la medic si acum iau tratament pentru un inceput de sinuzita Zinnat 500 si Dexamethasone Sodium Phosphate. Dupa ce iau Zinnat mi se face foarte foame si daca nu apuc sa mananc in maxim jumatate de ora mi se face rau. Mai am probleme cu frigul.cand trec de la frig la temperaturi mai ridicate am dureri de cap in zona cefei si frunte ce imi provoaca ameteli. Ma simt slabita si as dormi incontinuu. Am fost la medic si mi s'a spus ca totul este pe sistem nervos deorece vara asta am avut examene (bac si admitere).Dar mi se pare imposibil ca aceste simptome sa imi apara tocmai acum dupa 2 luni de la terminarea examenelor. Este posibil sa ma simt rau din cauza zinnat-ului? Ce as putea face pentru a imi reveni. Am inceput facultate si cateodata ma simt atat de rau incat nu pot ramane la cursuri si nu as vrea sa pierd un an din cauza acestor probleme de sanatate. Mi-am facut analize de sange si mi'au iesit bine. Va rog daca ati putea sa imi raspundeti as fi recunoscatoare.
2 comentarii
0
10-10-2008, ora 00:00
danyelo
Nu este medic/terapeut
danyelo
Am avut aceleasi simptome ca si tine si mi s-a descoperit o spondiloza cervicala si o mica hernie de disc.Urmeaza sa fac si un ecograf, asa pt linistea mea.Spondiloza da aceste simptome.Si eu urmasem un tratament pt cu totul altceva care nu a avut nici un efect.Sa faci si o radiografie a coloanei sau un rmn
0
19-10-2008, ora 13:31
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Andreea daca medicul ti-a spus ca simptomele sunt pe sistem nervos si ti-a prescris dexametazona spuneam ca tinteste un lucru foarte inteligent si anume sa inabuse in fasa instalarea unei nevroze de stres ! Se cheama testul de inhibare al dexametazonei si urmareste sa aduca la un maxim nivelul de cortizol(hormonul stresului - din cauza lui te simti rau !), desi acesta este deja peste limite, pt ca organismul prin mecanismul de feed-back sa-l aduca din nou la valoarea normala(prin scaderea secretiei de ACTH a hipofizei)! Daca mergi la control intreaba-l pe medic acest lucru, ma intereseaza aceasta abordare ! Ca solutii practice aceleasi recomandari ca si pt Cristina la primul subiect ! Aveti cam aceleasi simptome din aceleasi cauze ! Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitațiile
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • De ce apar palpitatiile?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Greața în sarcină
  • Durerea de cap după somn
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  •