Oboseala, dureri, pierderi de memorie

19-03-2007
Birkoff
Nu este medic/terapeut
Birkoff
In ultima perioada (4-6 luni) am inceput sa fiu din ce in ce mai obosit, dorm mai mult dar tot obosit ma trezesc, ba chiar am dureri musculare si ma simt vlaguit, slabit si fara energie.
Acum cate ceva despre mine.
Lucrez ca web programator (stau intre 10-16 ore la calculator), mananc sporadic (nu am pofta), merg mult cu bicicleta (50-100 km pe zi) ca sa compensez statul pe scaun la calculator. Am o dieta lacto-vegetariana de 12 ani, nu am avut probleme pana acum. In ultima perioada am inceput sa uit, dar nu chestii simple (cum ar fi ce am mancat aseara, sau ce zi e azi) ci chiar treburi cu care lucrez zi de zi (uit unde am pus cheile, uit cum se numeste o functie care o folosesc des si trebuie sa stau sa caut in manualul de programare ca sa imi aduc aminte cum se numeste) am uitat chiar ca a fost ziua mea (mi-am adus aminte cand am ajuns la servici si m-au sarbatorit colegii).
Am 32 de ani, nu fumez, nu beau, nu fac excese (poate doar cu calculatorul si bicicleta).
Ce ma ingrijoreaza este pierderea memoriei, inainte tineam minte orice detaliu, orice discutie chiar si avuta acum cateva luni, acum nu imi aduc aminte daca am facut oferta clientului sau nu...

Durerile sunt ceva general, in general dupa somn prelungit (media mea de somn este de 10 ore, dar cand ma simt obosit dorm si 13-16 ore)

Nu am ameteli, la ultimul control general de anul trecut mi sa spus ca nu am anemie (banuiam ca sunt anemic si am cerut control special pentru anemie), poate ca am lipsa de anumite minerale sau vitamine datorita regimului meu alimentar bazat pe oua-ciuperci-soia-lactate dar nu am de unde sa stiu ce anume imi lipseste... vreau sa stiu ce ar trebui sa fac.
43 comentarii 12 Înainte ›
0
20-03-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ar trebui repetate testele pentru anemie, probele hepatice, ionograma si nivelul calciului. Daca nu este vorba de anemie sau de lipsa de calciu, puteti incerca tratament cu Piracetam (Nootropil) si preparate continand Mg si vitamine B. Daca este o perioada stresanta, tulburarile de memorie nu reprezinta o problema, dar daca persista, atunci ar fi util un examen neurologic si aplicarea unui test de memorie cum ar fi "Mini Mental State Examination" sau testul Isaac. Daca scorurile sunt proaste la teste, atunci se pot recomanda investigatii mai detaliate. Daca stressul sau suprasolicitarea pot fi incriminate, atunci se pot asocia anxiolitice (Xanax), preparate din plante (Mentat) si un regim de lucru mai relaxat o perioada.
0
08-01-2009, ora 16:56
serbanoiu nicol
Nu este medic/terapeut
serbanoiu nicol
Va rog mult sa ma ajutati si sa imi raspundeti la intrebare.
In ultimul timp prietenul meu a fost destul de strestat si a inceput sa aiba probleme, eu cred ca din cauza asta si ca a fost suparat foarte des.ieri s-a intampla cel mai ciudat lucru de pana acum, s-a intamplat chiar in timp ce vorbeam si il vedem in camera web, a pus capul pe masa si nu mai stia de el, dupa ceva timp in care eu am strigat la el s-a ridicat insa nu mai stia nimic din ce vorbisem pana atunci(si vorbeam de 2 ore sau chiar mai mult)credea ca atunci s-a trezit(insa se trezise de 4 ore) si nu stia nimic din ce vorbisem inainte, sau ce facuse in ultimele ore, m-am speriat foarte tare, azi am vorbit cu el si intr-un final am reusit sa-l fac sa creada tot ce ii s-a intamplat, cu ajutorul unor dovezi de pe telefon si chat.nu credea, nu isi amintea, ba chiar ajunsese sa spuna ca eu am visat sau ca am vreo problema cu memoria, nici in acest moment nu isi aminteste sa fii pus capul pe masa sau ce am vorbit cu el dupa ce si-a ridicat capul de pe masa(momente in care era chiar fericit si nu intelegea de ce eu sunt speriata, uitase complet de cearta pe care o avusesem si din cauza careia era asa nervos)mi-e foarte frica sa nu aiba ceva la cap, sau sa ii se fi intampla din cauza mea pentru ca l-am suparat
te rog frumos sa imi dati un raspuns clar si daca trebuie sa mearga la spital!

si o intrebare pentru mine-insa mie mi se intampla de mult mai mult timp, uit foarte repede orice fel de lucruri, chiar daca s-au intamplat saptamana trecuta sau acum 2 ore, am ajuns sa uit ce vorbesc cu altii, ce invat, ce promit, ce am de facut.daca iau niste lecetina ma ajuta?multumesc mult.
0
09-01-2009, ora 08:12
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
La adult, in conditii de stress si oboseala intensa, pot apare stari de somnolenta diurna sau chiar de adormire brusca in context de epuizare. Primul lucru care trebuie facut tine de respectarea orarului de somn - deficitul de somn este cumulativ, o alimentatie corecta si evitarea excesului de cafea.
Pentru starile de epuizare fizica se poate lua Supradyn sau Extrem-Vit, iar pentru memorie, Nootropil de 800 mg 2 cp pe zi (al doilea de luat dupa-amiaza, nu seara) impreuna cu Mentat (2 cp x2 pe zi). Pentru prieten, o solutie, pe langa vitamine, ar fi o cura de Sermion SR 1 cp pe zi dimineata,
0
15-06-2009, ora 21:12
nadia.r
Nu este medic/terapeut
nadia.r
Buna ziua, am 32 de ani iar de cateva saptamani am zilnic in timpul amiezii ameteli, insotite d o oboseala permanenta, uneori chiar simt ca mi se taie picioarele, nu am lesinat niciodata in viata dar simt ca lesin.Am vazut ca cineva spunea mai sus si de pierderi de memorie si asa mi se intampla si mie, mentionez ca eu fac de un an tratament cu euthyrox100 pentru glada tiroida, poate avea vreo legatura?
0
20-11-2009, ora 22:08
enandreea
Nu este medic/terapeut
enandreea
am 19 ani, sunt de 3 ani lacto-vegetariana si pana acum nu am avut mari probleme. intradevar, trebuia sami fac analizele mai des, pentru a stii sigur ca e situqatia sub control. insa, de la o perioada uit. stau degeaba toata ziua pentru ca am simt obosita (asa ca in speranta ca ma voi relaxa, ma uit la filme) dar dimineata ma trezesc si mai obosita. in ultima luna miau murit doi prieteni in accidente de masina, ceea ce ma face sa imi schimb starile emotionale foarte usor. am devenit foarte sensibila, si simt nevoia sa primesc atentie. ce a inceput sa ma sperie, este ca de la un timp uit. eu de felul meu sunt paranoica, insa acum chiar uit. am uitat unde miam pus ceasul. pur si simplu. stiu ca lam luat de pe etajera, pentru ca vroiam sa sterg praful si am vrut sal pun pe pat, insa numi amintesc daca lam si pus sau doar am vrut. astazi, dupa ce am renuntat la ideea de al mai cauta, am luat o cartela de la sora mea, si nu imi amintesc unde am puso. nu pot! am facut acelasi drum de 50 de ori. am facut aceleasi chestii, incercand sami dau seama unde as fi puso. nu am idee. mi se intampla s vreau sa povestesc ce am facut ieri si sa imi ia ceva timp panami amintesc.
fumez, nu beau decat ocazional, si nu ma droghez. incerc sa mananc cat mai sanatos, si mai nou sa fac miscare.
0
20-11-2009, ora 22:11
enandreea
Nu este medic/terapeut
enandreea
imi pare rau pentru aparentele greseli. am folosit apostrof in loc de cratima, dar se pare ca nu au fost luate in considerare.
0
11-01-2010, ora 13:28
DenisaLRO
Nu este medic/terapeut
DenisaLRO
In ultimele 4-5 luni am inceput sa am pierderi de memorie si dureri de cap puternice.Aceste dureri sunt uneori de scurta durata, iar alte ori pot spune ca au persistat o zi intreaga, insa simt durerea doar pe partea stanga a capului, si mai rar in cea dreapta.De cam doua luni am inceput sa vad mai prost si cu ochiul stang.In prezent port ochelari cu dioptria 0, 5+.Vreau sa mentionez ca am o perioada de stres pentru ca sunt clasa a 12-a si urmeaza bac-ul, iar luna aceasta ma pregatesc si pentru examenul auto.Pierderile de memorie se manifesta uneori ingrijorator, as putea spune eu, pentru ca mi se intampla ca un profesor sa-mi adreseze o intrebare, incep sa raspund si la cateva secunde uit despre ce vorbeam anterior.Credetzi ca aceste lucruri pot fi datorate doar stresului?.Astept raspunsul dvs.Multumesc anticipat
0
21-01-2010, ora 23:50
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cand durerea de cap este localizata frontal, poate fi vorba de sinuzita. De asemenea, pentru orice durere de cap trebuie facut un examen oftalmologic si un fund de ochi.
0
21-01-2010, ora 23:51
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
De asemenea, daca durerea de cap e insotita de ameteala si de o senzatie de intepenire a cefei e bine de efectuat si o radiografie de coloana cerebrala. Preparatele de gingko biloba sunt utile la fel si antiinflamatoriile. De asemenea, pentru memorie e util si Mentat-ul, care e un preparat din plante.
0
28-01-2010, ora 14:11
Denis_sergian23
Nu este medic/terapeut
Denis_sergian23
Am 23 de ani si de aproximativ 2 ani, am avut un mod de viata foarte dezordonat, mai exact am pierdut multe nopti iesind prin cluburi sau baruri, am fumat produse etnobotance de la magazinele spice shop pana acum 2 luni cand am avut niste stari confuzionale datorate excesului acestor produse. Speriat am am facut o consultatie la un doctor neuropsihiatru care mi a dat o schema de tratament cu neuromultivit pentru "stare post-confuzionala". Ulteror am intrat intr o stare de depresie care m a facut sa merg dinou la acelasi medic sa ii spun despre aceasta problema.Acesta mi a spus ca am o depresie usoara si mi a dat in noua schema de tratament mianserin +distonocalm. Am inceput tratamentul, starea depresiva s a ameliorat dar mai nou am inceput sa am probleme cu memoria de scurta durata si cu cocentrarea mai exact in timpul unei discutii nu pot sa ma concentrez asupra fiecarui detaliu ( de exemplu orice gand care imi apare imi distrage atentia). In prezent, de aproximativ o saptamana si vreo 3 zile iau lucetam + memoryboost. Astept un raspuns cu o solutie mai buna!
Va multumesc!
0
06-02-2010, ora 14:32
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Efectele tratamentului, dealtfel bun, apar dupa mai multe saptamani. Eventual, se poate asocia 1cp de Sermion sau Oxybral dimineata, zilnic, pentru oxigenarea cerebrala.
0
07-02-2010, ora 17:10
Denis_sergian23
Nu este medic/terapeut
Denis_sergian23
In ultima vreme adica mai exact de vreo 2-3 zile am inceput sa simt o schimbare in sens pozitiv mai exact am inceput sa pot sa ma concetrez si sa memorez mai usor. Am sa iau si Oxybral pentru orice eventualitate.
Va multumesc pentru raspuns!
0
12-02-2010, ora 18:18
Denis_sergian23
Nu este medic/terapeut
Denis_sergian23
Intr un final am aflat cauza pierderilor de memorie. Am facut o electroencefalograma din care a rezultat ca sunt foarte stresat.In noua schema de tratament iau Magne B6 si lecitina.
0
16-05-2010, ora 10:54
Amariutei Monica
Nu este medic/terapeut
Amariutei Monica
Va rog sa ma ajutati !
Am 39 de ani. De un an de zile imi pierd memoria de 3-4 sec. De la o vreme mi se micsoreaza ochiul stang, si uit ce am discutat anterior. Am facut un examen Neurologic, si Cardiologic.La inima nu miau gasit nimic.La Cardiologie am primit pastile pe nume :CARDIREN, Aspirina.Va rog ajutatima casa stiu unde trebuie sa ma duc mai departe.Ce examen medical trebuie sa ma prezind ?Va multumesc!
0
23-05-2010, ora 08:34
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ar trebui sa facti o electroencefalograma si CT cranio-cerebral. Pana atunci, incepeti sa luati Sermion 2 cp pe zi plus Magneziu si complex de viamine din grupul B.
0
18-07-2010, ora 18:35
oboseala
Nu este medic/terapeut
oboseala
buna ziua, am 17 ani.De cateva luni ma doare capul si simt ca imi apasa cineva pe el, in special pe partea lobului parietal, ametesc si pentru cateva secunde nu mai stiu cine sunt si ce caut acolo.
0
07-08-2010, ora 07:03
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Trebuie facut un CT sau RMN cranio-cerbral pentru a vedea daca e vorba doar de o migrena sau de altceva.
0
14-09-2010, ora 23:47
Gheorghe David
Nu este medic/terapeut
Gheorghe David
Buna seara, am 19 ani, As avea nevoie de niste sfaturi de la dumneavoastra, De la un timp am stari de panica, dureri de cap (tampla), ameteli si se intampla ca spre exemplu scriu acest mesaj si deodata imi pierd cunostinta pentru o fractiune de secunda iar lucrul asta ma sperie.Am muncit 9 luni cu un program foarte incarcarcat, dupa ce miam dat demisia miam stricat programul de somn.Va multumesc!
0
29-09-2010, ora 20:53
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Incearca sa iei Mentat, 2 cp de doua ori pe zi plus berocca 1 cp ef dimineata - are mg si complex de B-uri. Redu consumul de cafea si incearca sa-ti reglezi somnul - eventual un hipnotic usor cum ar fi 1/2 cp de Imovane seara. Daca in doua saptamani nu observi o ameliorare e nevoie de un consult neurologic si de o electroencefalograma.
0
22-10-2010, ora 12:09
iuliatudor
Nu este medic/terapeut
iuliatudor
MAMA MEA ARE 77 DE ANI IAR IN URMA DECESULUI TATALUI MEU ARE MOMENTE IN CARE UITA UNDE A PLECAT SI CE SE INTAMPLA CU EA, UNEORI NICI NU POATE SA PRONUNTE CUVINTELE, DAR DUPA CE ISI REVINE ISI AMINTESTE CE S-A INTAMPLAT.MULTUMESC
0
22-10-2010, ora 19:18
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Trebuie ca medicul sa-i faca testul de memorie intrucat pare a fi un debut de boala Alzheimer si tratamentul trebuie incaput rapid.
0
17-11-2010, ora 21:00
moshnegutzu
Nu este medic/terapeut
moshnegutzu
buna, am 22 ani si am cam aceeasi problema. uit tot tot tot. nu stiu ce fac, fac si imi aduc aminte greu uneori sau chiar deloc. nu pot prinde nimic sa invat, daca invat ceva imi ia foarte mult iar cand am invatat uit cate ceva (la locul de munca e cel mai frecvent) inainte aveam o capacitate de percepere, invatare si o memorie foarte buna, dar de vreo 2-3ani am inceput sa o iau la vale. incep sa nu mai cunosc oamenii, sa nu le mai tin minte numele, si unele cuvinte nu mi le reamintesc (semnificatia lor). acum 8 ani am avut o lovitura puternica la cap, salvand pe cineva de la inec am sarit si m-am lovit puternic la cap stand 8 zile in spital. Radiografiile au iesit bine atunci dar acum nu am mai facut nimic. ce e bun sa fac. de exemplu acum stiam ce vroiam sa te intreb dar acum nu-mi mai aduc. e posibil sa se traga de atunci? acum sunt in danemarca si vreau peste o luna sau doua sa-mi fac radiografie totala ca am ceva probleme si cu coloana. cred ca mi s-au tasat inelele. anu asta am facut la coloana dar tot nimic nu au gasit (tipic ca in romania) problema mea e ca nu tot timpul uit. am perioade cand uit. ce imi rocomandati sa fac. ce tratament sau ceva.
0
22-12-2010, ora 08:02
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
E util de facut un examen RMN al creierului, insa cel mai probabil episoadele de uitare sunt pe fond de stress - se pot lua fie preparate cu Gingko biloba sau Sermion plus Piracetam si complexe de vitamnia B.
0
23-12-2010, ora 21:05
moshnegutzu
Nu este medic/terapeut
moshnegutzu
am inceput sa iau Piracetam si parca ceva ceva merge mai bine. stres nu pot sa zic ca nu am, sau oboseala. dar si inainte cu mai bine de 1 an cand exectiv nu munceam si stateam degeaba (fara stres) tot uitam. sunt persoana calma, chiar foarte calma. "Rad chiar si cand trebuie sa plang" nu sunt genut care se agita din nimic, sunt mai parsiv oleaca si "nu pun suflet la toate". dar cu toate astea uit. in plus daca fac ceva si o persoana imi distrage atentia, am uitat unde am ramas si ce facea. am sa iau ci Ginko biloba, Sermion, si complex de vitamina B in combinatie cu piracetam.

in ce combinatie imi recomandati sa le iau. care cu care sa le combin si cat timp.

va multumesc.
0
27-04-2011, ora 00:02
kemall
Nu este medic/terapeut
kemall
Buna, tatal meu are 58 de ani si lucreaza impreuna cu mine intr-un bar care imi apartine, inca de anul trecut a inceput sa uite ceea ce am vorbit cu o zi sau doua in urma. Insa de anul asta a inceput sa uite tot mai mult ceea ce discutam punandu-mi aceleasi intrebari desprea aceleasi subiecte uneori si de 2-3 ori pe saptamana despre un subiect discutat anterior. Nu stiu daca uita si intamplari pentru ca nu am observat asta in comportament. Consuma si a consumat destul de mult alcool si consuma zilnic chiar daca nu mult dar in unele zile exagereaza, mai ales cu bauturi tari. Din cate tin minte pe la varsta de 35 de ani sa imbolnavit la ficat pe baza nervoasa si ia cazut si parul de pe cap tot din motivul acesta. Munca intr-un bar la sat presupune stres si unele situatii oarecum violente si destul de solicitante din punct de vedere nervos, insa el se enerveaza din orice si se poarta uneori urat clientii fara ca acestia sa aibe o vina pe masura comportamentului cu care ii trateaza. Ceea ce m-a speriat, e faptul ca ieri a consumat ceva mai multa tarie si a uitat complet de o conversatie destul de importanta cu un client, care a durat cam 10 min. Nu stiu ce sa fac cu el pt ca stiu ca va refuza o vizita la medic. As dori sa imi spuneti daca se poate cat de mult afecteaza consumul de alcool aceste pierderi de memorie sau ce or fi pt ca incep sa fie tot mai multe si uita tot mai mult si mai des. Nu are deloc perioade in care sa nu cunoasca pe nimeni si e constient in permanenta, insa nu stiu cat timp va ramane asa. Tatal lui in ultimii doi ani de viata se intampla sa il gasim noaptea pe strazi umblind aiurea fara sa ne recunoasca in momentul in care incercam sa il ducem acasa si rar se intampla sa isi revina. Bunicul meu era foarte certaret si inainte de ce sa uite cam tot se certa si se enerva tot timpul incat nu il mai tin minte sa fi fost calm si de starile de nervozitate ale bunicului meu "beneficiaza" si tatal meu. Eu fizic seaman pe mama insa sora mea seama cu el. Ce sanse exista ca eu sau sora mea sa avem asemenea probleme pe viitor? Stiu ca am pus multe intrebari si poate nu am dar destule detalii insa m-as bucura sa stiu ce se intampla. Va multumesc pentru rabdare.
0
22-06-2011, ora 23:18
Allice
Nu este medic/terapeut
Allice
Buna ziua ! as dori sa va intreb ce ma sfatuiti in cazul : am pierderi de memorie foarte dese.aproximativ constante..nu-mi aduc aminte numele invatate recent..sau numere de telefon..sau orice citesc..sau aud...dupa un dialog, convorbire, nu-mi amintesc absolut nimic din ceea ce am vorbit, nu sunt capabila sa fac calcule simple, cum ar fi adunari sau scarderi de zecimale, am insomnii(desi nu beau cafea sau altecele), desi sunt o persoana foarte foarte vorbareata, nu-mi gasesc cuvintele cand sunt intrebata ceva..ma simt de parca mi-i s-a sters orice informatie.Mentionez ca am fost olimpica la matematica...stiu/am stiut aproximativ 6 limbi straine, deasemenea urmez si o scoala sanitare.Va multumesc frumos!
0
22-06-2011, ora 23:28
moshnegutzu
Nu este medic/terapeut
moshnegutzu
Allice, aceleasi probleme le am avut si eu, dar partial leam rezolvat. tot ce mi-a mai ramas e problema cu somnul. cu memoria uneori mai am probleme dar nu cum aveam inainte cand nu stiam ce e cu mine. cateva sfaturi si ajutor iti pot da pe privat. acum depinde si de tine si perioada care o traversezi.
0
22-06-2011, ora 23:49
Allice
Nu este medic/terapeut
Allice
va multumesc frumos !..ma bucur ca v-ati revenit, si daca nu va suparati voi astepta un raspuns din partea unui profesionist.Multa sanatate
0
06-07-2011, ora 12:53
valyro_83
Nu este medic/terapeut
valyro_83
Ma numesc Valerica si sunt din Tulcea am nascut o fetita acum 2 ani iar dupa ce am nascut am facut o oboseala cronica dupa multe tratamente de psihiatrie care ma puneau la pamant acum dorm cu pastile din plante dar cand ma trezesc ma trezesc obosita si somnolenta atipesc si ziua jumatate de ora dar dejeaba tot obosita ma trezesc am luat fel si fel de homeopate vitamax omega 3 spirulina si multe altele iar pentru somn iau sedativ pc sau dormolin dar cate o data dorm foarte prost ma trezesc din doua in doua ore urinez des noapte am scaune diareice ziua si uneori dimineata sunt somnolenta ziua nu pot sa ma concentrez am ca o ceata in cap toata ziua casc si mi-e somn uneori mi-e somn ziua ma simpt epuizata si nu pot sa dorm si nici nu imi revin stau in pat in starea de somnolenta si epuizare din care nu ma scoate nimic si nu mai stiu ce sa fac am intrerupt munca am cerut somaj ca nu sunt capabila de munca si imi place meseria pe care o am sunt contabil dar nu imi revin si nu stiu ce sa mai fac nu sunt lucida din cauza acestei somnolente am ameteli cand merg pe strada am impresia ca imi fuge pamantul de sub picioare parca nu vad bine cu toate ca port ochelari. Va rog frumos sa imi trimite-ti raspuns poate ma pun si eu pe picioare, va multumesc mult si astept raspuns.
0
12-07-2011, ora 20:54
valyro_83
Nu este medic/terapeut
valyro_83
pls
Adaugă un comentariu / răspuns
43 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fotografiile ne pot afecta memoria
  • Grupa de sânge ar putea influența pierderea memoriei
  • Curiozitatea influențează creierul să învețe și să memoreze mai bine
  • Optogenetica arată că memoria poate fi manipulată prin impulsuri luminoase (studiu pe șoareci de laborator)
  • Amintirile despre durerile nașterii sunt influențate de intensitatea lor (nu de durata) și de epidurală
  • Exerciții de memorie
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Consumul de vin roșu ar putea preveni pierderile de memorie
  •