Oboseala, ameteli asociate cu alte simptome.

26-12-2011
deea_sv
Nu este medic/terapeut
deea_sv
Am 20 de ani, sunt studenta si de 5 zile am revenit acasa, in orasul natal.De cand am venit stau mai mult in pat pentru ca ma simt foarte obosita, tot timpul ma simt ametita, fara puteri, nu am pofta de mancare si uneori mai am dureri de cap.Sunt la sfarsitul perioadei de menstruatie si mentionez ca pentru mine intodeauna dupa o astfel de perioada am nevoie de ceva timp ca organismul meu sa isi revina complet.Insa de data aceasta e ceva diferit.Cu 2 zile inainte de a veni acasa, am avut ocazia de a-mi masura tensiunea la facultate, in timpul unui LP, iar asistenta s-a speriat de valorile indicate.Aveam 146/85.Stiu ca pulsul il aveam prea mare, cei drept in acea zi ma durea capul foarte tare si eram foarte stresata si suparata.
Eu am suflu sistolic de gradul II de 4 ani, insa anul trecut am fost la medicul de familie, din cauza stresului si supararii, si mi-a prescris aspacardin, Ca si Mg cu B6 pentru ca aveam si palpitatii, dureri in piept, senzatie de sufocare cand fac un efort fizic intens si de scurta durata.Iar ca diagnostic scria tahicardie supraventriculara.Din cate m-am interesat tahicardia supraventriculara ca diagnostic este identifica numai dupa ce pacientul se simte foarte rau, i se face imediat un EKG si abia apoi i se poate pune un astfel de diagnstic.
Aspacardin nu mai iau.Am luat tratamentul cam 6 luni de zile dupa care mi-am revenit complet si nu am mai luat.
De 3 luni obosesc mult mia repede si tare decat inainte.Stau la etajul 3, insa de fiecare data ma opresc la etajul 2 sa ma odihnesc pentru ca obosesc foarte tare si simt ca raman fara aer.Imediat obosesc daca fac efort, respir foarte greu.
Un alt simptom care merita mentionat este reprezentat de un moment nu prea placut pentru mine, in ziua respectiva petrucut acum fix o saptamana.In decursul zilei ma simteam lipsita de puteri, fara pofta de mancare si in plus imi tremurau putin mainile.Seara dupa o cearta mi se face brusc rau, tremuratul incepe sa se amplifice, simt ca raman fara aer si brusc simt nevoia de a manca ceva dulce.Eu nu sunt o persoana pofticioasa si nu simt nevoia de a manca ceva dulce atunci cand vad dulciuri pe rafturile magazinelor sau in alte imprejurari si nici nu mananc foarte des dulciuri.Dar atunci eram atat de disperata incat am intrat in primul magazin, mi-am cumparat o ciocolata si in scurt timp am inceput sa ma calmez, iar tremuratul a disparut si el.
Ce e de facut in cazul meu?Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
27-12-2011, ora 00:25
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca ti-ai revenit dupa dulce, inseamna ca iti scazuse glicemia. Probabil ca ai simtit si ceva transpiratii, in acel moment.
In afara de problema cu inima, pentru care trebuie sa te consulte un cardiolog, ma gandesc ca poate ai si o anemie.
Daca ai anemie de fier, este posibil sa fie de la o infectie vaginala cu e-coli sau alte bacterii care consuma fierul din organism. Nu este ceva cu transmitere sexuala.
Ai putea sa verifici facand o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
In antibiograma o sa iti scrie la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile gasite, daca se gasesc.
Nu te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 72 e ore inainte de analiza si sa nu fi luat antibiotice de cel putin 10 zile, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Spala lenjeria, pantalonii si chilotii la peste 70 de grade ca sa previi reinfectarea.
In functie de ce iti iese, poate va trebui sa faca tratament si partenerul tau.
Daca scapi de bacterie, fierul se reface si nu mai ai probleme.
Spui ca esti studenta, asa ca ai grija pe ce wc te asezi. Dezinfecteaza des colacul cu spirt, iar wc-ul cu solutii pt wc.
Nu face baie in cada ca nu o poti dezinfecta bine si cine stie ce mai iei si de acolo. Fa doar dus.
Deasemenea, poti avea asemenea stari si de la o carie dentara. Caria avanseaza greu si iti poate face probleme mult timp pana sa se manifecte local, asa ca trebuie sa cauti tu cu atentie, poate la o masea fara nerv, la maselele de minte.
Si de la carii - unde se gasesc streptococi, sau de la o infectie vaginala cu enterococ - care este un streptococ grup D, poti avea ameteli slabiciune si probleme cu inima, mai ales ca aceste bacterii pot provoca o infectie la inima - endocardita, miocardita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.