Obezitate - sfaturi practice

27-03-2007
diabboliq
Nu este medic/terapeut
diabboliq
Buna Ziua,

Nu stiu daca am postat unde trebuie, sper totusi sa nu fi gresit.
As avea si eu o intrebare. Sunt un mare fan al mancarii, recunosc. Imi place sa fac mancare, sunt pofticios si..de ce sa nu o recunosc, mananc cam orice.
De ceva vreme totusi cresc in greustate foarte mult [aprox 7Kg in 2 luni de la 105 la 112 Kg]. Drept urmare, am inceput sa mananc mai putin, 2-max. 3 mese pe zi, fara paine si in special salata cu rosii, castraveti ridichii si branza.
Urmeaza sa am si un control la endocrinologie [am avut ceva probleme cu tiroida in copilarie] dar as vrea sa stiu si de la unii-altii, doctori sau simplii forumisti ideii, sfaturi... de cum sa ajung la o greutate normala.

Acum am 1, 87-1, 89 inaltime si 110-112 Kg.

Multumesc anticipat pentru sfaturi,
Va urez o zi insorita,
Noroc.
4 comentarii
0
27-03-2007, ora 00:00
dr.dgiurgiuman
Identitate neconfirmată
dr.dgiurgiuman
e o crestere semnificativa in greutate intr-un interval scurt de timp
Singur recunoasteti ca mancati cam orice. Nu ne dati multe detalii gen: sex, varsta, activitate zilnica, program de masa si de miscare, rezultatele obtinute in urma incercarii de dieta. Trebuie sa stim rezultatul consultului endocrinologic si ce probleme au mau fost pentru a putea vedea ce putem face.Pana atunci regulile alimentatiei sanatoase: 3 mese pe zi, eventual 2 gustari fara dulciuri, prajeli, multe fructe si legume crude sau fierte, apa 1, 5 -2 litri pe zi si cat mai multa miscare
0
27-03-2007, ora 00:00
diabboliq
Nu este medic/terapeut
diabboliq
Pei ar fi urmatoarele:

22 ani, M
activitate zilnica - 30 ora miscare ca atare in rest... munca de birou,
putine ore de somn : 12/24 munca
Acum incerc sa mananc salata si pe cat posibil putina paine si prajeala. Apa beau cam 1, 5 maxim.
Stiu doar ca am avut exces de hormoni... mai mult cu tiroida nimic nu pot spune.
Pe 3 aprilie e programata vizita la doctor.

Ce pot spune acum ar fi urmatoarele : am fost la o vizita medicala la dermatologie iar doctorul de acolo m-a intrabat... fara sa stie nimic si fara sa ma analizeze in vre'un fel...daca am probleme hormonale. A spus ca am conformatie de femeie... ca ma ingras a tipic. Ea a sugerat sa merg la un test endocrinologic.
Acestea sunt informatiile ce pot sa le ofer acum.


Multumesc
0
28-03-2007, ora 00:00
dr.dgiurgiuman
Identitate neconfirmată
dr.dgiurgiuman
Dupa consultul endocrinologic mai stam de vorba.
Patologia tiroidiana poate duce la cresteri in greutate, dar treaba e mai veche si banuiesc netratata, asa ca vom vedea saptamana viitoare.
Nu mi-ati spus ce rezultat a dat incercarea de dieta.
Oricum nici inainte de a va ingrasa nu aveati o greutate normala. Deci problemele sunt mai vechi. Ce v-a determinat sa incepeti acum o cura de slabire?
Vorbim dupa ce mergeti la endocrinologie.
0
28-03-2007, ora 00:00
diabboliq
Nu este medic/terapeut
diabboliq
pei motivele sunt multe...
am mers mai tot timpul pe principiul... "daca nu vezi degetele picioarelor din cauza burtii inseamna ca esti gras" drept urmare am si aplicat-o si.. am avut un rezultat negativ.
Apoi... simt ca nu mai rezist la efort fizic cum o faceam odata. Am jucat fotbal deci. 2 ani de zile stiu ce a insemanat sportul.
Apoi...intotdeauna am fost complexat de aspectul fizic si am incercat ce m'a dus pe mine capu dar nu mare rezultate. O singura data am slabit masiv.. cam 7 kg intr'o luna.si atunci nu de la dieta sau medicamente sau altele...ci pur si simplu ca am suferit din dragoste [eram tanar si nelinistit :) ]
La dietele anterioare. nu am avut rezultate remarcabile... max 1 kg sau 2 care in luna urmatoare il puneam innapoi. Nu pot sa ma laud cu faptul ca am fost genul de persoana care sa tine strict o dieta...
deci.. consecintele sunt cele de acum.


multumesc si tinem legatura
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.