Oare sa fie sarcina?!? Sau o simpla dereglare hormonala?

09-04-2012
Raluca2896
Nu este medic/terapeut
Raluca2896
Buna ziua! Am o mare problema, luna trecuta mi-a venit menstra pe data de 04.03.2012, dupa calculele mele ar trebui ca luna urmatoare(aceasta) sa apara prima sangerare pe data de 01.04.2012 (la un ciclu menstrual de 28 de zile ). Insa marea mea problema este ca intre timp s-a mai intamplat ceva pe data de 11.03.2012 am avut un contac sexual cu finalizare in interior, era exact prima zi dupa sfarsirea menstruatiei. Am intrebat un medic ginecolog care mi-a spus ca primele 5 zile dupa menstra sunt sigure, insa nu ma pot baza doar pe asta. Astazi este 09.04.2012 si inca nu mi-a venit, prezint simptome de dureri menstruale insa nu intense. Sunt insarcinata sau este doar o dereglare hormonala?!? va rog frumos daca imi puteti da un raspuns? si daca sunteti dispusi sa-mi spuneti cam care sunt zilele de risc maxim si minim.
Cu stima si respect!
12 comentarii
0
09-04-2012, ora 14:45
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Poate fi oricare din cele doua variante : sarcina sau o simpla intarziere. Doar un test de sarcina va elucida problema.
0
09-04-2012, ora 16:10
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
1.nu-ti poate oferi nimeni un raspuns concret, poti fi insarcinata sau nu poti fi insarcinata...un test de sarcina va clarifica asta
2 pentru femeile care au un ciclu menstrual de 28 de zile, ovulatia are loc aproximatix 14 zile dupa inceperea ciclului mentrual. Practic insa - nici una dintre femei - nu este atit de tipica si 'punctuala'...
3.o alta metoda de detectare a zilelor fertile este prin verificarea temperaturii corpului.

Aceasta se verifica in fiecare dimineata si se noteaza pe un tabel. Urmarind acest tabel pe o perioada de citeva luni - se poate detecta o anumita regularitate (patern).

Zilele fertile sunt acelea in care temperatura corpului este mai ridicata decat in restul zilelor. Este important de stiut ca exista aproximatix doar 4 zile pe luna cind o femeie poate concepe un copil si aceste zile sunt - evident - determinate de ovulatie.
4.Concluzie:oricand poti ramane insarcinata, nu te baza pe zilele dinaintea si de dupa menstruatie
0
11-04-2012, ora 15:39
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
raluca, pana la urma ti-a venit cm sau inca astepti?
0
11-04-2012, ora 17:59
Raluca2896
Nu este medic/terapeut
Raluca2896
deci, ieri am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ acum astept, inca astept maslinica, altceva nu pot face. daca nici peste o saptamana nu-mi vine mai fac un test si apoi merg la un medic, dar nu cred ca va fi necesar deoarece am simptome, adica ma doare burta rau si a inceput si spatele un pic de azi dimineata.
0
12-04-2012, ora 13:02
maslinica
Nu este medic/terapeut
maslinica
daca ai un c.m regulat exista si calendare pe net cu zilele de risc maxim...in principiu zilele de risc maxim sunt dupa 10 zile cu tot cu c.m si cu 10 zile inainte sa-ti vina ai voie la sex..ziua de risc maxim ar fi in a 14 zi de c.m daca ai un c.m de 28 de zile daca il ai de 29 ziua de ovulatie ar fi in a 15 zi si tot asa...dar nu este o regula, difera de la femeie la femeie.
uite asta este calculatorul, trebuie sa stii c.m pe ultimile 3 luni, dar nu este o regula...este asa informativ(la mine nu merge)
http://www.retetata.ro/calculator-ovulatie-fertilitate.htm
0
12-04-2012, ora 21:02
Raluca2896
Nu este medic/terapeut
Raluca2896
Problema la mine e ca tot nu mi-a venit desi simptomele postmenstruale exista zilnic, nu pot intelege, am o sora careia o luna de zile nu i-a venit, a facut un test de sarcina i-a iesit negativ si dupa doua sapt de la rezultatul testului i-a venit... Nu stiu ce sa mai cred, test negativ, cosuri, dureri menstruale exista nu stiu exact ce sa cred, de ce nu vine?
0
12-04-2012, ora 22:05
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu cred ca cineva de pe forum iti poate da o solutie.Cel mai bine consulta un ginecolog.Oricum, daca testul de sarcina (facut in conditii optime si respectand prospectul acestuia)a iesit nergativ, mai mult ca sigur e o dereglare hormonala.
0
12-04-2012, ora 22:08
Raluca2896
Nu este medic/terapeut
Raluca2896
Multumesc foarte mult bestyutza79 pt ca ma sustii, daca o sa continue asa, voi merge la medic.
0
19-04-2012, ora 20:04
Veraioa
Nu este medic/terapeut
Veraioa
Buna seara
Va rog sa ma ajutati cu o lamurire: in ziua 13-a a ciclului menstrual am avut contct sexual, in urmatoarele 2 zile am avut scureri roz, rosii si maro plus ca am o sensibilitate la sani si sunt un pic mariti.Are cineva idee ce inseamna? Ma gandesc sa nu fie o problema, eu vreau sa raman insarcinata si mentionez ca inca nu mi-a iesit rezultatul la analizele pt sarcina. Am avut in trecut candida dar alte simptome de vreo boala nu am. Pot fi semne ca as fi putut ramane insarcinata? Multumesc mult si astept un raspuns
0
19-04-2012, ora 20:09
Raluca2896
Nu este medic/terapeut
Raluca2896
Eu spun ca cel mai bine a fi sa faceti un test de sarcina, mie nici acum nu mi-a venit, am facut doua teste de sarcina, negative ambele si am fost si la medicul ginecolog care mi-a spus ca nu prea crede ca ar fi sarcina, iar acum fac tratament cu duphaston ptr ca am amenoree(intarzierea menstruatiei), cel mai sigur este sa facieti testul dimineata din prima urina, dupa rezultatul testului vei vedea ce este de facut.
0
19-04-2012, ora 20:18
Veraioa
Nu este medic/terapeut
Veraioa
O sa fac maine dimineata numai ca am auzit ca este mai sigur sa-l fac dupa o saptamana dupa ce mi-a intarziat menstruatia. Am tot citit pe net ce ar putea sa insemne scurgerile intermenstruale dar mai rau m-au bagat in ceata.
0
19-04-2012, ora 20:25
Raluca2896
Nu este medic/terapeut
Raluca2896
Da, cu siguranta ar fi bine sa mai asteptati o perioada sa vedeti cum se comporta organismul dumneavoastra. o saptamana de intarziere este de ajuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • Modificări la nivelul sistemului reproducător la sugarii hrăniți cu formule pe bază de soia
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •