Oare am probleme?

10-01-2016
CarminaMinulescu
Nu este medic/terapeut
CarminaMinulescu
Sunt mereu cu gandul in alta parte. Visatul asta cu ochii deschisi imi place mai mult si imi ocupa mai mult timp decat invatatul. Traiesc mult din amintiri. Iubesc primavara. Si nu doar pentru natura ci pe amintiri. Acum doi ani primavara am amintiri multe cu iubitul meu si le tin bine minte fiindca e primul meu iubit si totul ma 'afecta' mult pentru ca totul se intampla intens. Nu am o relatie plictisitoare. Din toate punctele de vedere. Apoi primvara trecuta cand m-am certat cu iubitul si am iesit cu alt baiat, foarte frumos si popular in liceu pe care il voiau toate iar eu l-am avut fiindca ii placea cum arat. Nu vorbeam mult, am fost cu el 2 luni si cat vorbeam ma bucura tare mult chiar daca tot liceul stia ca sunt cu el. Iar acum traiesc din amintirile alea. Pana acum m-am impacat cu iubitul. Iar acesta popular a plecat la facultate. Relatia cu el a fost scurta dar imi dadea un sentiment aparte. Ma simteam altcumva. Nu pot descrie. Ce credeti ca am? Oare sunt bolnava la cap? Traiesc mereu din amintiri si visez cu ochii deschisi non stop. Si asta de multi ani.
8 comentarii
0
11-01-2016, ora 13:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intr-o zi va veti casatori si veti avea copii. Cum credeti ca va vor influenta aceste amintiri in timp ?...
0
11-01-2016, ora 14:16
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
In ce fel ceea ce ati relatat credeti ca poate fi o problema?
0
11-01-2016, ora 17:25
CarminaMinulescu
Nu este medic/terapeut
CarminaMinulescu
Doamna Clara, cred ca in mod negativ, de aceea imi doresc sa nu ma mai intereseze trecutul.
Doamna Aldescu Delia, cred ca ma va distrage mult de la activitatile importante, deoarece ma relaxeaza uneori.
0
11-01-2016, ora 17:41
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Cat timp credeti ca ar fi rezonabil sa-l petreceti visand cu ochii deschisi?
Care sunt activitatile importante ptr d-voastra in momentul prezent?
0
11-01-2016, ora 20:00
CarminaMinulescu
Nu este medic/terapeut
CarminaMinulescu
In acest moment imi doresc sa fiu implinita pe toate planurile. Vreau note mari in bac, timp liber si distractie si o relatie frumoasa cu iubitul. Cred ca toti visam cu ochii deschisi dar cateva minute pe zi, pe mine o data ce ma apuca ca tine mult. Ma scuzati ca am raspuns asa greu, am avut de invatat si de facut curat.
0
12-01-2016, ora 11:41
Psiholog Camelia Stavarache
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Camelia Stavarache
Reveria este un mecanism de aparare in fata unei realitati traite ca dezagreabila. Din punctul de vedere al personalitatii, a trai in trecut, prezent sau viitor este un mod cognitiv specific fiecaruia. Deci, nu e o boala.

Camelia Stavarache, psiholog principal, psihoterapeut
0
12-01-2016, ora 16:25
Psiholog Aldescu Delia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Aldescu Delia
Daca ai dorinte si ele sunt realizabile vei petrece o mare parte din timp lucrand la implinirea lor. Si poti visa la realizarea lor.
Cred ca in acest moment visezi la timp liber, numai ca de acesta nu ai parte. Iar realizarea pe toate planurile presupune mai multa munca decat distractie sau/si timp liber.
0
08-02-2016, ora 09:14
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna Carmina, spui ca iti doresti note mari la BAC. Pt. asta ar trebui sa ai un plan! Inveti in fiecare zi, lucrezi suplimentar? Proiecteaza-ti activitatile zilnice astfel incat sa te pregatesti zilnic pt. BAC. Poti sa iti aloci cateva minute si pt. amintiri, dar nu toata ziua! Programul zilnic trebuie respectat!! Bafta multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul