O sarcina oprita din evolutie..procedura, analize si tratamen...va rog sa ma ajutati

02-12-2012
ana maria mc
Nu este medic/terapeut
ana maria mc
Buna ziua
Pe scurt...la 9 saptamani de sarcina (fara alte sarcini in trecut, fara pb de sanatate, fara antecedente in familie, cu analizele de sange din primul trimestru bune, cele clasice, cat si toxoplasma si cmv)am avut niste scurgeri maronii neinsemnate cantitativ, 2 zile.Am facut o ecografie si mi s-a spus ca sarcina s-a oprit din evolutie la aproximativ 6 saptamani(la 5 saptamani am facusem prima ecografie, era ok, sacul avea 7 mm, fara alte specificatii..daca era cu embrion sau fara..se vede un mic punctulet in sac ). La sfatul medicului ginecolog m-am internat in spital vineri, sub tratament de antibiotic amoxicilina injectabil la 8 ore, urmand ca Luni sa mi se faca chiuretaj.Duminica am avut sangerari si am pierdut si 2 cheaguri mari, asistentele au zis ca nu e urgenta daca nu am hemoragie puternica, pot astepta pana Luni dimineata la doctora mea, astfel ca a doua zi am fost chiuretata, si, dupa inca o zi, externata fara alte pb. La rezultatul HP- anatomie patologica, doctorita a zis ca nu a avut ce analiza..tesutul scos de la chiuretaj nu avea componenta sarcinii(se eliminase probabil in acele cheaguri).

As vrea sa ma ajutati cu o parere si cu un sfat despre ce am scris mai sus, ce as putea sa fac in viitorul apropiat ca sa descopar problema si sa fac ca la urmatoarea sarcina sa fie bine.

Mentionez ca dr m-a sfatuit sa astept 2-3 luni si sa fac acele analize de coagulare a sangelui: INR, APTT, mutatia MTHFR si Ac anti fosfolipidici.
De asemenea mentionez ca am inceput sa iau un complex de B-uri Supravit (B1 500%dzr, B2 500%dzr, B6 250 %dzr, B12 2500%dzr) si sa beau ceai de cretisoara, stiind ca sunt bune pt sistemul nervos, celule si aparatul genital. Aceste vitamine sau dozele continute imi pot afecta sanatatea?

Astept raspunsul si sfaturile dumneavoastra cu nerabdare,
Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
04-12-2012, ora 16:14
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Buna ziua!
Probabil ca dr dvs v-a explicat ca intre 10-25 % dintre sarcinile din primul trimestru se pierd datorita unor anomalii cromozomiale, aceasta fiind si cea mai frecventa cauza de avort in primul trimestru. Fiind prima sarcina si dvs fiind probabil tanara si avand analizele uzuale normale cred ca e un exces sa faceti coagulograma si ceva din profilul trombofiliilor, avand in vedere ca sunt cauze rare de avort. De asemenea, o sarcina oprita in evolutie la 6 sapt rareori necesita un curetaj, mai ales dupa ce se elimina spontan. Antibioticul injectabil nu se da de rutina sau in caz de sangerare. Practic e suficient sa iei acid folic preconceptional si sa fii corect dispensarizata(+/- progesteron intravag). In cazul in care se repeta problema, atunci ai suficiente argumente sa faci o paleta larga de analize si investigatii, inclusiv trombofilii.
0
05-12-2012, ora 00:00
ana maria mc
Nu este medic/terapeut
ana maria mc
Buna ziua

Va multumesc pentru raspuns..am omis sa mentionez ca am 29 de ani (o varsta considerata oarecum inaintata pentru sarcina) si faptul ca datorita unui uter foarte retrovers am luat dupa indicatia medicului in sarcina progesteron: Utrogestan 200, 2 pe zi si acid folic. din saptamana 4. Oricum, probabil ca o sa fac si aceste analize..sa elimin macar o cauza a nelinistii mele...La analizele de sange toate au iesit in limite, doar trombocitele un pic mai mari, dr mi-a spus la momentul acela ca probabil nu beau suficiente lichide. Din cate am inteles mai sus, dumneavoasta considerati ca nu era necesar un chiuretaj si/sau antibiotice in cazul meu?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: