O problema legata de hiv, o intrebare care ma macina..

27-05-2010
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
Buna ziua, acum 5 saptamani am avut contact sexual cu un cuplu, la 4-5 zile mi-a aparut o usturime pe uretra si mancarimi la urinare si dupa, am fost la urolog, mi-a zis ca am uretritta, mi-a dat tratament, dar...a mi-a aparut o obsesie legata de hiv, m-am dus si mi-am facut testul dupa 5 saptamani de la acel contact sexual si mi-a iesit negativ, dar...tot informandu-ma pe net tot mai imi raman semne de intrebare pt. ca stiu ca la acest test se depisteaza anticorpii, si tot stau sa ma gandesc daca pot sta linistit sau nu, o sa mai repet testul peste 2 saptamani sau 3 pt. ca nu mai am rabdare, vroiam sa va intreb, niste teste mai bune exista pt. hiv?eu l-am facut intr-un centru particular cu probe de sange, cred ca Elisa se numeste.
5 comentarii
0
27-05-2010, ora 15:12
noob
Nu este medic/terapeut
noob
Nu exista test mai bun ca Elisa. Apropo nu mai cauta pe net si repeta testul la 3 luni.
0
27-05-2010, ora 17:35
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
Da..usor de zis, greu de facut, pai si cum ma simt eu sa mai astept 3 luni de acum in colo cu acest stres?eu as vrea sa fac testul saptamana viitoare si daca iese negativ pot sa stau mai linistit si sa-l fac si la hepatita c, la hepatita c banuiesc ca nu trebuie o perioada asa lunga de la ultimul contact ca sa iasa in sange?
0
27-05-2010, ora 17:59
noob
Nu este medic/terapeut
noob
Pentru Hep C perioada de incubatie e de 180 de zile.

HCV infection can be detected by anti-HCV screening tests (enzyme immunoassay) 4-10 weeks after infection. Anti-HCV can be detected in 97% of persons by 6 months after exposure.

http://www.cdc.gov/hepatitis/HCV/HCVfaq.htm#section3

giotto, trec prin aceleasi momente ca si tine, poate mai rau din moment ce am si simptome. Tu nu ai, ar trebui sa fi fericit. La mine au trecut 13 saptamani de la incident dar nu am curaj sa ma testez pentru ca stiu ce raspuns voi primi + ca mai am si CMV
Bafta
0
27-05-2010, ora 23:47
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
Salut Noob, pai ce sa intamplat?erai sigur ca acea persoana este infectata?de ce sti sigur ce raspuns vei primii?eu am facut-o cu un cuplu acum 6 saptamani, si de la acel cuplu am facut o uretrita, adica la 4 zile dupa contact am avut usturimi pe uretra, mancarimi, in fine, m-am dus la urolog, asta nu ar fi fost o problema asa grava dar dupa treaba asta au inceput obsesile cu hiv din ce in ce mai mari, acum sigur acele persone m-au facut nebun, dar nu poti sa te bazezi pe vorbe, pe mine tot ma macina, am facut testul la 5 saptamani a iesit negativ, testul Elisa stiu ca este foarte sensibil la asa ceva, deci am incredere, bun, saptamana viitoare as vrea sa ma testez din nou, daca iese negativ, incep sa stau dinc e inc e mai linistit, asa ar trebuii sa faci si tu, de hepatita c sincer nuprea imi este asa teama cum imie ste de hiv, nu stiu.voi afla dar ma macina stresul asta teribil.
0
28-05-2010, ora 17:38
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
A si testul care l-am facut astazi pe 28 am mai facut un test la un centru medical numit screening, am inteles ca si asta e tot pe baza de anticorpi, cred ca este bun, scrie in fisa test screening anti hiv1/hiv2 recoltat intern, mi-a iesit din nou negativ, doamne ajuta...o sa mai mai fac luna viitoare, uh..ce inceput de vara pot sa am...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • HIV: cum se transmite și când se poate face testul?
  • Un nou tratament împotriva HIV a fost aprobat de FDA
  • Fumatul le scurtează viața purtătorilor de HIV mai mult decât virusul în sine
  • Virusul HIV ar putea fi ținut sub control cu ajutorul unui test rapid
  • N6 - un anticorp care neutralizează 98% dintre tulpinile HIV
  • Cele mai mari 10 probleme care pun în pericol sănătatea adolescenților (Organizația Mondială a Sănătății)
  • Inel vaginal pentru prevenirea infecției cu HIV - sigur pentru adolescente
  •