O problema discomfort

15-06-2015
Andrew K.
Nu este medic/terapeut
Andrew K.
Acum aproximativ 3-4 zile am avut 2 ganglioni umflati pe gat, erau destul de micuti si mobili (chiar deasupra 'marului lui Adam' si unul mai in dreapta), am luat paracetamol si se pare ca a disparut, abia daca-l mai simt.
Problema este, sunt o persoana mai anxioasa si am citit online niste 'chestii' care m-au pus intr-o stare de neliniste.

Domnule Flueraru,
Problema/nelamurirea mea legata de asta este urmatoarea: mai in jos de 'marul lui Adam' simt o 'jena' in gat, ca si cum ar fi uscat mereu si trebuie sa-mi 'dreg' vocea, parca simt nevoia de mai mult aer pentru cateva minute in acele momente. De asemenea, am in zona amigdalelor si pe cerul gurii (in spate) niste vene rosii.
Am 18 ani si sunt nefumator, legat de bauturile acidulate... beau doar ocazional deoarece am avut ceva probleme cu gastrita - tendinta de reflux gastro-esofagian cu 2-3 luni in urma.
Poate fi ceva pentru care sa ma tem? Mentionez ca nu ma doare gatul, e doar o jena/discomfort. E nevoie de un tratament sau un consult? Multumesc.
3 comentarii
0
15-06-2015, ora 19:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca reusesti sa intelegi corect ce am scris pe forum despre refluxul gastro-esofagian si cum afecteaza faringele., in acest caz.. NU o sa fi enevoie de consult la medic
2 daca nu itelegi atunci sigur este nevoie de consult la Gastrologie, ORL..si psiholog
0
15-06-2015, ora 20:37
Andrew K.
Nu este medic/terapeut
Andrew K.
Unde pot gasi raspunsurile dumneavoastra legate de refluxul gastro-esofagian? Sunt nou pe forum si nu ma descurc cu sectiunile. Multumesc!
0
16-06-2015, ora 22:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se scrie cuvantul cheie.. care doriti sa.l cautati..sus in geamul de cautare ca si pe google
dati cautare si o sa apara sute de mesaje
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.