O problema!

10-09-2007
andrei_gugy
Nu este medic/terapeut
andrei_gugy
buna ziua!As dori sa ma ajutati cu urm problema:De ceva timp sunt foarte ametit, obosesc repede, ma furnica ceafa, cateodata chiar simt ca m-ar durea sau ca se misca ceva pe-acolo, si de vreo cateva zile.simt cum si la nivelui coloanei...au aparut niste intepaturi destul de frecvente...!si ceva care ma sperie si mai tare e faptul ca dupa ce ametesc parca imi vine rau(in sensul ca imi vine sa vars...si mi se-nmoaie picioarele...Am facut aproape toate investigatiile cu vreo 2 luni inainte...am facut si tomograf..si encefalograma...pana si la medicul cardiac am fost:P...si toate au iesit bune.dar mi-au zis ca am o spasmofilie(asta sigur o am).dar totusi ce-mi recomandati sa mai fac..ca imi este teama ca s-ar putea sa fie ceva mai grav(doamne fereste)...Va rog sa-mi raspundeti...Va multumesc anticipat
1 comentarii
0
25-10-2007, ora 00:00
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Din ce in ce mai multe persoane acuza astfel de stari. Eu am trecut prin asa ceva dupa o perioada destul de lunga de stres social si profesional. practic aveam atit de des astfel de stari, incit la un moment dat mi-am paut in proprii ochi o altfel de persoana. Nu prea am nici in ziua de azi cu cine sa vorbesc despre asta. Nu te crede nimeni ca treci prin asa ceva, decit o persoana care a avut sau are o astfel de experienta. Se intra ca intr-un cerc vicios. Starile de rau de coplesesc, intervine frica, panica, nu iti mai poti desfasura toate activitatile uzuale, incerci sa nu se observe prea mult din afara, prietenii, familia nu prea stiu ce sa-ti faca!. Te-as sfatui sa citesti acatistul Sf Pantelimon (lunea. miercurea si vinerea). Ia coenzimaQ10, bea lichide dulci (dar nu sucuri cu coloranti artificiali). ia Zn, Mg, Mangan. Nu lua vitamine suplimente daca nu ai nevoie. Vitaminele se iau cel mai bine din fructe si legume. Incearca sa dormi bine. Stiu ca e greu sa nu te mai gindesti la ce ti se intimpla si astfel starea de rau se intretine, e ceva de care parca nu scapi, de frica de revenire a raului. Este ca si cum esti captiv in acea situatie, dar crede-ma se poate depasi. E adevarat ca nu ne garanteaza nimeni ca nu mai revine vreodata. Eu cred ca de vina este stresul si viteza vietii, mediul concurential (artificial de altfel, ptr ca in Romania nu e vorba de concurenta si competitie adevarata, ci de agresitivitate si sistem relational). Fa sport daca ai timp. Inceraca sa zimbesti cit mai mult. Ai incredere in tine. Eu am trecut si inca trec prin toate astea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.