O prietena se ingrasa si daca bea putina apa

15-05-2012
belciuge
Nu este medic/terapeut
belciuge
Buna ziua
Am o prietena la care tin si are o problema de sanatate: a fost anorexica (din cauza muncii nu prea minca, statea si cite o zi nemincata), a facut tratament dar.. acum nu poate minca aproape nimic, maninca o data pe zi o masa mai consistenta, si fara piine, fara carne, nu poate minca dulciuri etc. Doctorul i-a spus ca nu poate sa o ajute, ca asa va fi toata viata.
Poate cineva sa-mi dea un sfat, ca s-o ajut? Orice parere ar fi apreciata. Poate exista un tratament naturist? Poate a suferit cineva de aceeasi afectiune?

Multumesc mult,
Elena
4 comentarii
0
15-05-2012, ora 16:20
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
cine v-a spus ca se ingrasa si daca bea putina apa? ca daca a spus ea, nu este concludent, pentru c apersoanele anorexice sunt obsedate ca sunt grase chiar daca au 35 de kg. ca dovada ca manaca duar o data pe zi, inseamna ca nu prea a scapat de anorexie. Trebuie sa manace putin si des, din calcul, eu as azic, poate medicul are alta parere. Sanatate!
0
16-05-2012, ora 11:14
belciuge
Nu este medic/terapeut
belciuge
Da, asa este.. nu poate minca dulciuri, nimic, de Paste se plingea ca a mincat doar jumatate de ou si o felie si jumatate de cozonac. Si nu este foarte slaba. Eu o cred ca se ingrasa si nu este anorexica.

Elena
0
17-05-2012, ora 09:48
oana2718
Nu este medic/terapeut
oana2718
Un endocrinolog va face minuni.Cel putin al meu face.Am fost anorexica si dupa ce am nascut un baietel sanatos m-am ingrasat foarte mult.Acum incerc sa mananc cat mai sanatos pentru copilul meu, dar am si slabit.Daca prietena ta vrea sa-si pastreze silueta dar sa si manance sanatos e foarte simplu mai ales daca nu prea are timp.Dimineata trebuie respectat micul dejun, un iaurt, o cana cu lapte cu 1, 5% grasime maxim, un ou, o felie de mozarella sau2felii sunca, pastrama de pui.doar un singur fel.altceva in fiecare zi.Apoi pe parcursul zilei papi doar legume verzi pt ca nu au glucide si corpul isi va lua glucidele din grasime daca ai.Sa nu lipseasca gratarul din piept de pui sau peste, branza slaba de vaca, seminte de floarea soarelui.Mananci cand vrei in portii rezonabile.Fara paine, fructe, grasimi si dulciuri.Asta doar pentru 2 saptamani, apoi introduci legumele rosii si portocalii.Corpul va consuma grasimi sa arda ce ti-am zis, dar se va simti si plina de viata, satul si in forma.Daca e prea slaba nu-i zi de aceasta dieta, caci eu am slabit zece kg in 2 luni.Dar e buna pt prietenele tale care vor sa slabeasca.Sanatate!
0
17-05-2012, ora 09:55
oana2718
Nu este medic/terapeut
oana2718
Am uitat sa-ti zic ca are voie si supe sau bors de pui sau curcan, dar strecurate de legume.La inceput e mai greu pana te obisnuiesti, dar dieta continua sa introduca treptat alimente pana poti manca orice si nu te ingrasi deloc.In portii rezonabile.Sper sa pot ajuta pe cineva cu aceasta dieta pentru ca si ea m-a ajutat sa ies din depresie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: