O posibila candidoza? | Forumul Medical ROmedic

O posibila candidoza?

02-12-2012
TheDuchess
Nu este medic/terapeut
TheDuchess
Salutari !

As avea o problema.. De cateva luni mi-am inceput viata sexuala si am intretinut si contacte sexuale neprotejate. La ultima menstruatie, am inceput sa simt o senzatie de usturime in zona genitala. Dupa terminarea acesteia, a aparut si o senzatie de mancarime. A continuat sa persiste, apoi au aparut pe labii niste bubite rosii care, presupun, au fost facute in urma scarpinarii.
Acum am descoperit, in zona anusului, niste bubite rosii, care imi provoaca discomfort la urinare - usturime accentuata. Mentionez ca acestea sunt de diferite marimi. Au fost doar cateva la inceput, acum sunt ceva mai multe.

Mentionez ca nu am fost la un ginecolog, insa mi s-a intamplat sa am senzatie de mancarime si usturime in zona genitala, si mama a presupus ca ar fi o candida. Cu privire la bubitele din zona anusului, am dubii, datorita faptului ca am o oarecare predispozitie la hemoroizi (ambii parinti si o bunica).

Ce ar fi de facut ?
Va multumesc anticipat !
6 comentarii
0
03-12-2012, ora 18:38
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
1.Mergeti la ginecolog pentru un consult/ tratament...POATE FI / SAU NU candida...
2.Nu vad legatura intre bubitele din zona anusului si hemoroizi
0
03-12-2012, ora 21:27
TheDuchess
Nu este medic/terapeut
TheDuchess
Hm, nu sunt sigura nici eu, initiam am presupus ca asta sunt, datorita faptului ca am predispozitie la acestia.

Va multumesc frumos pentru comentariu !
0
03-12-2012, ora 23:21
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Hemoroizii sunt dilatatiile venelor situate la nivelul canalului anal si rectului inferior...ca sa fiu mai explicita, este vorba despre vene acoperite de piele care efectiv ies din anus...nu pot fi confundati cu niste bubite
Sanatate multa!!!
0
04-12-2012, ora 23:16
TheDuchess
Nu este medic/terapeut
TheDuchess
Multumesc pentru timpul acordat !
0
21-12-2012, ora 22:49
bv_27_andy@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
bv_27_andy@yahoo.com
buna am si eu o intrebare ce pot sa fac... am o noua prietena am intretinut doar o singura data relati sexuale cu ea. neprotejat. si dupa 2 sapt mi-a sp ca are o anumita mancarime.. vaginala... si mi-a sp ca are candidoza.. si ca a luat-o de la mine ca inaite nu avea aceasta problema.. Intrebarea mea este e posibil sa o iei de la mine daca eu nu am nici un sintom de mancarime de usturime pete pe penis si alte sintome ca eu sa o fi luat de la alt cineva si la mine nu se manifesta ar trebui sa imi fac probleme.. ce mi-ati recomanda sa fac? specific ca mi-am facut acum 8 luni am fost la medicul de familie si am cerut sa fac niste analize special pe probeme cu trasmitele sexuala am facut la sange si la urina mai multe analize si nu mi-a iesit decat o mica infectie urinara care nu mi sa oferit nici un trantament...
0
21-12-2012, ora 23:13
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Candidoza este considerata boala cu transmitere sexuala, dar nu este obligatoriu ca femeia sa contacteze aceasta afectiune de la partener, putand fi provocata si de antibiotice, modificari hormonale datorate in special anticonceptionalelor, lenjeria sintetica, unele boli cronice.
Avand in vedere ca aceasta boala nu da simptome in cazul barbatilor, de cele mai multe ori ei nu stiu ca o au. Oricum, ea nu are cum sa stie cu siguranta daca a luat-o de la tine sau alti factori au determinat aparitia ei.
Medicul care-i prescrie ei tratament iti poate prescrie si tie un unguent(la barbati e usor detratat si de obicei implica un simplu unguent) sau poti merge la medicul de familie. Pe toata durata tratamentului se evita contactele sexuale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: