O piatra de 7mm la nivelul rinichiului

08-09-2014
Alinavaecus93
Nu este medic/terapeut
Alinavaecus93
Buna ziua!
O scurta intrebare as avea daca se poate sa imi raspundeti va rog.La un examen de rutina la ecograf mi s-a descoperit o piatra la rinichiul drept de 7mm.Vezica urinara avea un contur neregulat iar urina era destul de tulbure din ce s-a vazut la ecograf.Pe semne ca am si o mica infectie urinara, medicul mi-a prescris Zanocin ca si antibiotic si Rovatinex pentru litiaza urinara.
O piatra de 7mm se poate elimina pe cale naturala?Tratamentul acesta va da roade?Sau trebuie sa ma pregatesc pentru operatie?
Va multumesc tare mult pentru raspunsul dumneavoastra!
2 comentarii
0
08-09-2014, ora 11:30
Alinavaecus93
Nu este medic/terapeut
Alinavaecus93
Piatra am inteles ca este din oxalat de Ca.
0
09-09-2014, ora 17:37
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ALINA pietrele la rinichi pot fi eliminate pe cale naturala cu ajutorul tratamentului si al ceaiurilor sau pot fi sfaramate cu ultrasunete sau pot fi scoase (imi scapa acum metoda )gen endoscopie, sau prin operatie deschisa.EU NU SUNT MEDIC dar la panduri de cate ori am fost internat cel putin jumate din pacientii cu care am stat de vorba aveau pietre si la unii au fost sfaramate la altii eliminate la altii operatii clasice, iar la mama mea doctora care o trata mia zis ca poate incerca sa o scoata cu un dispozitiv de prindere nu mai stiu denumirea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alergarea la maraton poate provoca insuficiența renală acută
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • Calculi urinari - reguli de alimentație și hidratare
  • Cum pot fi eliminate pietrele la rinichi
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Schimbările climatice vor influența incidența cazurilor diagnosticate de pietre la rinichi
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •