O nelamurire, poate un medic sau cineva sa ma lamureasca?

21-05-2012
lavinia2390
Nu este medic/terapeut
lavinia2390
Buna ziua,
In 22 Februarie mi-a venit menstra, pana in 27. Eu avand CM undeva la 32-33 zile.
As avea si eu o nelamurire...in data de 2 Martie, am avut un contact sexual protejat, dar s-a rupt prezervativul...am luat escapelle la 1 ora dupa esec. In 7 martie mi-a venit acel spotting, pana in 11. In luna Martie nu mi-a mai venit menstra.
Dupa 2-3 saptamani am facut multiple teste -negative, la fel si dupa acel spotting, am facut si la fel, negative.
La 4-5 saptamani(in 4 aprilie) de la contact am facut o ecografie vaginala-nu s-a vazut nimic, decat endometru ingrosat, urma sa imi vina menstra(zicea medicu'). In 9 aprilie mi-a venit menstra(redusa cantitativ si mai inchisa la culoare). Dupa aceasta mi-am facut 2 analize de sange la interval de 1 saptamana intre ele, la 2 laboratoare diferite(Bioclinica-...1, 2 si MedLife- 0).
Luna aceasta, in mai mi-a venit menstra in 10, tot mai slaba cantitativ si mai inchisa(inainte de menstra m-au durut sanii foarte tare, medicul a zis ca din cauza pastilei, dupa menstra a trecut durerea-in acest moment nu ma mai dor)...dupa menstra am fost la ecograf, (la 9-10 saptamani cel putin de la acel contact) mi-a vazut uterul de 6, 93 cm si endometru de 0, 55 cm. Nu se vedea sarcina. A 2- zi am fost la alt medic si la fel, tot nu vedea nicio sarcina...am facut in 21 Mai test de sange la Bioclinica- rezultat... 1, 2.
Ce sa inteleg din acea menstra? Ca este modificata din cauza escapelle'ului? Daca era sa fie sarcina, cei 2 medici ar fi vazut acest lucru? Uterul trebuia sa fie mai mare, avand in vedere ca deja sunt 9-10 saptamani de la acel esec.daca era sarcina...? Poate fi o eroare a laboratorului, sa imi dea acelasi rezultat ca data trecuta, tinand cont ca am facut analiza tot la Bioclinica, sa nu mai faca analiza si sa imi treaca rezultatul antecedent direct pe rezultatul actual(zic asta pentru ca pe fisa de rezultat scrie in dreapta - valori antecedente(...1, 2)- si ma gandeam ca poate nu s-au mai obosit sa imi faca analiza de azi si mi-au trecut direct rezultatul vechi ?
Va multumesc frumos pentru rabdare si pentru raspunsuri!
5 comentarii
0
21-05-2012, ora 13:25
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu esti insarcinata, menstrele diferite de normal si reduse cantitativ sunt rezultatul pilulei de urgenta, care ti-a dat dereglari hormonale grave, Ai rabdare, cu timpul totul va reintra in normal, insarcinata nu esti sigur.
0
21-05-2012, ora 14:37
lavinia2390
Nu este medic/terapeut
lavinia2390
Credeti ca e posibil sa iti dea acelasi rezultat la analiza(...1, 2), ca analiza precedenta(tot...1, 2), si de fapt sa nu o mai verifice, adica sa nu o mai supuna unor verificari sa se vada daca intr-adevar este prezent sau nu Hcg si sa treaca direct analiza trecuta, avand in vedere ca la acelasi laborator am facut ambele analize...?
Va multumesc!
0
24-05-2012, ora 12:30
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Este posibil sa ai acelasi rezultat la analize. Cu siguranta rezultatul este corect.
0
25-05-2012, ora 11:24
lavinia2390
Nu este medic/terapeut
lavinia2390
nu stiu ce sa fac...desi deja in decurs de 10 saptamani ( de la esec) am facut 3 analize de sange...doua cu rezultat:...1, 2 si una cu rezultat 0. La 2 medici am fost, dupa 9-10 saptamani...ce sa mai fac?
Ma gandeam sa mai merg la un medic...
Iti multumesc!
0
26-05-2012, ora 13:59
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu esti insarcinata, ti-am mai raspuns si in alt post. La 10 saptamani deja ai fi avut burtica! Nu te mai ingrijora, stai stresata de saptamani intregi. Daca medicii au spus ca nu esti insarcinata, si daca ai avut menstruatie- chiar si slab cantitativ- atunci nu esti gravida.
Pilula de urgenta iti da dereglari hormonale, si de aceea totul este schimbat acum. Poate dura pana la 6 luni revenirea la normal a menstrelor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul