O mica umflatura la nivelul sacul testicular, ce poate fi ???

27-07-2011
Andrei Andreescu
Nu este medic/terapeut
Andrei Andreescu
Va adresez aceasta intrebare deoarece Joi seara inainte de culcare am observat o mica unflatura la nivelul sacului testicular in partea lateral stanga, langa coapsa piciorului, zona de frictiune intre testicule si picior. (umflatura se afla pe piele nu pe testicul). Primul gand a fost ca este vb. fie de un cos / furunc fie de o inflamatie cauzata de un fir de par crescut sub piele. Am incercat sa o las in pace dar fiind oarecum ingrijorat in noaptea aceeas am incercat sa vad daca este vorba de un fir de par crescut sub piele. Am intepat usor dar nu am resusit sa dau de nici un fir. A curs un pic de sange si am incercat sa drenez umflatura. Deoarece nu a curs decat un pic de sange si nici un alt tip de lichid am inteles ca nu poate fi vb de un cos/furunc, iar cum nu am obs. nici un fir de par nu poate fi vb nici de acest caz.
Vineri s-a vindecat rana cauzata de intepatura si a mai scazut in dimensiune.
Sambata unflatura a ramas de dimensiune scazuta aprox. 1 mm si nu doare la atingere, dar se poate obs ca este tare in genul unui ganglion.
Dumineca aceeasi stare/faza ca si Sambata, se pare ca stagneaza nu creste nu scade nu se inflameaza.
De Luni si pana azi a mai scazut in dimensiune... nu mai este asa pronuntata, totusi, la atingere se poate simti ca este tare ca o galma sa-i zic asa. Nu este inflamata, nu produce mancarimi, nu se vede ca ar colecta puroi, este doar a "kestie" mica, deschisa la culoare sper alb, sub piele.

Inainte sa va adresez aceasta intrebare m-am documentat un pic pe internet despre ce ar putea fi. Nu am gasit nimik asemanator. Singurul lucru care mi-a ridicat un semn de intrebare ar fi Sifilisul. Dar nu poate fi vorba de asa ceva deoarece am o relatie stabila de 3 ani in care am fost 100% fidel la fel si partenera. + ca ea este plecata din tara de 2 saptamani iar eu nu am calcat stramb in acest timp. Deci sifilis prin contact sexual este exclus.
Mentionez ca am un job static, office, 8 ore pe scaun cu putina miscare, + alte ore in fata calculatorului in timpul liber.

Ce poate fi ? si La ce medic ma pot adresa pentru un consult de specialitate ?

Va multumesc pt timpul acordat si astept cu nerabdare raspunsul dvs
2 comentarii
0
28-07-2011, ora 13:50
asistenta_medicala
Identitate neconfirmată
asistenta_medicala
Urologie este sectia unde tb sa te prezinti si eventual un diagnostic pus in urma unei ecografii. Nu mai astepta si dute la medic. Bafta !
0
01-08-2011, ora 20:28
adriandaniel
Nu este medic/terapeut
adriandaniel
buna ziua, am si eu cam aceeasi problema doar ca la mine dupa ce am intepat si eu cu un ac a iesit un lichid asemanator cu puroiul doar ca nu cred ca este puroi, dintr-una din umflaturi, mentionez ca am 3 umflaturi de acest gen, iar din celalalte 2 a iesit in momentul in care le-am starns fara sa intep, ceva alb, culoarea laptelui, dar nu e lichid, are o stare mai solida!nu stiu cat de inteles am fost, sper sa ma poata ajuta si pe mn cineva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.