O mama disperata!

05-12-2010
georgiana021
Nu este medic/terapeut
georgiana021
Sunt mama unei tinere de 22 de ani. Problemele de sanatate ale ei au inceput cu cativa ani in urma, mai accentuate acum 3 ani, mai precis in 2007 cand am observat miscari bruste si necontrolate, dezechilibru si un tic al ochilor.
Primul pas a fost un EEG care a iesit normal. Am facut apoi un examen tomografic. Medicul neurolog la care am mers cu rezultatul ne-a dat o serie de analize de efectuat, rezultatul tomografului fiind : "arie sechelara(?)" - sindrom cerebelos stang. In urma analizelor efectuate printre care Anticorpi Anti La, valaorea fiind 1081 - diagnosticul posibil SAFL cu afectare neurologica. I se recomanda tratament cu PLAQENIL (2 capsule), ASPENTER (o capsula), VESEL DUE (2 capsule) si teste de coagulare, teste imunologice, examen neurologic, examen psihiatric. Factor anticoagulant lupic este absent. Aceste analize au fost repetate timp de un an.
In anul 2009, 12 noiembrie, se produce o depresie, o insomnie puternica, plans continuu, drept pentru care am mers la psihiatrie la Spitalul Obregia. I se pune diagnosticul de tulburare de personalitate. I se recomanda tratament cu ZYREXA de 500mg si DEPAKINE de 500mg. Acest tratament l-a urmat 11 luni. Starea ei ameliorandu-se partial, insomnia continuand - somn intrerupt, iar cat timp dormea era un somn agitat.
In aprilie 2010, pe timpul noptii, urineaza necontrolat si acest lucru s-a mai repetat din ce in ce mai des. Am mers iar la neurolog pentru ca somnul ei era mai degradat, batea puternic din picioare si din maini, avea calduri foarte mari, o starea de somnolenta dar nu putea dormii. Medicul neurolog ne intruma spre Spitalul Universitar pentru precizare de diagnostic. A fost internata pe data de 26 octombrie 2010. I s-a facut un SPECT cerebral, dar fiind foarte agitata pe timpul examinarii, acesta nu s-a putut interpreta, apoi i s-a recoltat lichid din coloana, analiza antirujeola iesind la limita. Am facut apoi un RMN, rezultatul aratand o leziune care a provocat dezechilibru si incapacitatea de coordonare, dar nu explica starea de agitatie.
In spital, insomnia continuand i se administra pe timpul serii sedative IV(intra-venoase) care o ajutau foarte putin. (somn linistit - 1-2 ore)
Pe data de 2 noiembrie 2010 i se administreaza MIRZATEN 30mg (o capsula seara) si ANXIAR 1mg (2 capsule seara), dar starea de agitatie continua. I se schimba tratamentul cu SEROQUEL XR200. Prima noapte doarme profund. Intre timp, am fost transferati la Spitalul Obregia pentru o evaluare psihiatrica. Dupa 2 zile de internare se pune ca diagnostic secundar : tulburare de personalitate, medicul psihiatru fiind de acord cu tratamentul mai sus mentionat, diagnosticul principal urmand a ne fi pus tot la Spitalul Universitar - Sectia Neurologie. Parerile medicului psihiatru fiind: comportament instabil si tulburari cognitive de aspect deteriorativ aparute in contextul unei afectiuni neurologice (sindrom bicerebelos cu ataxie si hipermetrie).
Revenind la Spitalul Universitar, urmeaza reevaluari, dar starea ei este mai degradata, controlul urinei este mai precar ca inainte, are halucinatii, stare de agitatie, somn intrerupt cu agitatie.
Faptul pentru care am scris toate acestea este ca nu stiu ce va urma, nici cu acest tratament starea ei nu se modifica, mananca necontolat, de multe ori nu intelege ce se petrece cu ea, nu are notiunea timpului, dar cu toate acestea intelectul nu ii este afectat. Explicatii din partea medicilor nu am primit. Mai urmeaza reevaluari, dar eu nu pot sa stau cu mainile in san sa vad cum se deterioreaza pe zi ce trece. M-am trezit brusc cu o alta persoana. Incerc sa fiu rabdatoare, dar asteptarea ma ucide.(o luna)
Momentan este tot internata si eu ma intreb: Ce va urma? Ce ma va astepta? Tratamentul este cauza actualei stari sau mi-am pierdut copilul? Acestea sunt intrebari care nu-si au raspunsul, de aceea v-am spus toate acestea in speranta ca cineva ar putea sa-mi dea un raspuns. Acum nu stiu decat ca este un sindrom bicerebelos, sindrom psiho-organic-ataxie cu hipermetrie la nivelul tuturor membrelor, ataxie tronculara, fenomen distonic la nivelul mainilor bilateral, pareza a miscarii conjugate pe verticala a globilor oculari usor disfonica. Mentionez ca tratamentul cu SEROQUEL continua de 30 de zile. Nu exista nicio ameliorare. Momentan nu mai doarme nici cu acest tratament.

Multumesc celor care ar putea sa-mi raspunda la multele intrebari pe care le am.

O mama disperata.

-*

(*modificat de administrator)
1 comentarii
0
26-10-2013, ora 18:17
conmar98
Nu este medic/terapeut
conmar98
O mama disperata a scris acest mesaj acum 3 ani !
nu inteleg cum niciun cadru medical de pe acest forum nu si-a gasit timpul necesar pentru a-i raspunde cu o parere sau o vorba buna !
Doamna astepta o incurajare, un sfat, pe care nimeni nu s-a deranjat sa i-l dea !!
Eu pot spune doar ca as fi interesata cum a evoluat aceasta trista situatie.
Cum se simte acum aceasta tanara?
poate mama sa ne spuna ceva ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.