Tratamentul pt candidoza cat timp dureaza? | Forumul Medical ROmedic

Tratamentul pt candidoza cat timp dureaza?

10-01-2014
ioana1092
Nu este medic/terapeut
ioana1092
Imi poate spune cineva, dupa un tratament cu ovule pt candidoza cam cat timp dureaza pana se elimina tot medicamentul ? E normal sa iasa si dupa 3 zile ? Sau inseamna ca, candidoza nu a trecut inca ? Multumesc anticipat
12 comentarii
0
10-01-2014, ora 13:42
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

E cam (prea) mult 3 zile ca durata de eliminare la exterior a medicamentului. Foarte probabil
inca nu s-a vindecat candidoza. E foarte important sa va intariti si imunitatea generala a organis-
mului.
Va stau la dispozitie in continuare pe site,
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
10-01-2014, ora 13:45
Ayanna 20
Nu este medic/terapeut
Ayanna 20
buna dimineata, as avea o intrebare si va rog sa ma ajutati. Ciclul meu enstrual a trecut in data de 31 decembrie si de atunci am secretii vaginale maronii si nu stiu de ce, as avea mare nevoie de ajutor, este cumva semn de sarcina? Tin sa mentionez ca am ajut contac sexual in data de 30. Va rog ajutati-ma
0
10-01-2014, ora 13:45
ioana1092
Nu este medic/terapeut
ioana1092
Si cum sa scap de aceasta problema?? Daca ma puteti ajuta, multumesc !
0
10-01-2014, ora 14:36
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Pentru ioana1092:

Va recomand sa faceti bai locale caldute cu solutie concentrata de bicarbonat de sodiu (in concentratia de aproximativ 6-8 linguri la un litru de apa calduta); in plus, sa folositi doar lenjerie din bumbac, nu din sintetice. Alimentatia e bine sa contina mai putina carne, in schimb este (mare) nevoie de kefir (mai ales cel caucazian), sana, iaurt (toate aceste produse lactate trebuind sa aiba specificat pe ambalaj o informatie de tipul "contine germeni lactici"), (mai multe) fructe, legume (in special in stare proaspata) si cereale, incluzand si painea integrala (atentie! Nu cumparati cereale din piata, e foarte posibil sa fie stropite cu insecticide). E foarte utila si o cura de 1-2 luni cu un produs natural probiotic, pentru echilibrarea florei intestinale (cum ar fi Enterolactil sau BioSun).
Evitati, pe cat posibil, tratamentele cu antibiotice, daca acestea nu sunt prescrise de medic si daca nu sunt, cu adevarat, necesare.
Pentru cresterea imunitatii generale a organismului, de care pomeneam in primul raspuns, va recomand, inafara unor cure de circa 2 luni cu produse gemoterapice- cum ar fi Polygemma 17 "Imunitate"-, si folosirea unui tratament homeopat, care are un efect si mai profund asupra imunitatii, putandu-va ajuta mai consistent si mai in profunzime (pentru prescrierea acestuia este insa nevoie de consultatie, o consultatie speciala, efectuata de un medic homeopat sau cu competenta in homeopatie).
Astept vesti privind evolutia sub tratament(e),
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
10-01-2014, ora 14:45
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Pentru Ayanna 20:

E nevoie de un consult ginecologic pentru a se putea stabili cauza acestor secretii de care
pomeniti. Nu e sange?

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
11-01-2014, ora 07:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ioana : Cat timp ai pus ovule si in ce doza ?
0
11-01-2014, ora 07:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@Ayanna :Deci ai avut contact sexual pe menstruatie ; spre sfarsitul ei; nu e vorba de sarcina, mai degraba de o infectie, se intampla deseori dupa contact sexual pe sangerare..Cumpara-ti de la farmacie o solutie pentru spalaturi vaginale, spala-te in fiecare seara, pune absorbant si abtine-te cateva zile de la contact.
0
11-01-2014, ora 10:07
ioana1092
Nu este medic/terapeut
ioana1092
Am luat Canesten Gyn, 3 ovule, unul pe zi.. Sunt bune spalaturile vaginale cu bicarbonat ? Dar ovulele Lomexin ? Astept raspuns, multumesc !
0
12-01-2014, ora 14:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Spalaturi vaginale cu bicarbonat si 3 zile ovule Lomexin...fara contact sexual ; iti va trece.
0
12-01-2014, ora 20:29
ioana1092
Nu este medic/terapeut
ioana1092
Cate linguri de bicarbonat la 1 l de apa ? Si Lomexin 3 ovule, sau unul azi si unul a3-a zi ? Pentru ca sunt 2 ovule intr-o cutie. Multumesc mult
0
12-01-2014, ora 21:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
1 lingura de bicarbonat la 1 l apa; pune inca 3 zile un ovul seara.
0
12-01-2014, ora 21:20
ioana1092
Nu este medic/terapeut
ioana1092
Am inteles.. Pe prospect scria ca 1 azi si 1 a3-a zi.. Doza maxima de 1000 mg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: