O intrebare

30-12-2008
Otto
Nu este medic/terapeut
Otto
Sunt adolescent de 16 ani si de ceva timp ma doare pieptul (putin mai jos de inima) in special
in repaus, aceasta durere o simt ca un ac care se roteste prin mine si uneori simt ca ma reflecta si pe spate
ca niste furnicaturi. Uneori inima mi-o ia la guana in sensul ca daca urc scariile incepe sami bata
ca si cum as fi alergat tot cartierul fara sa ma opresc, si uneori mie frica sa nu se opreasca datorita
acestor intemperii.
Am fost la medic mi-a facut o electrocardiograma, am facut ECK-ul si nu mi-a iesit vreo evidenta
ca as avea ceva cu miocardul, desi dureriile pe care le am seamana cu cele ale anginei pectorale.
La diagnostic mi sa pus "angina acuta" care nu are legatura cu inima ci cu amigdalita.
Ceea ce vreau sa va intreb este cum pot interpreta o semn grafic de pe electrocardiograma ?
de exemplu pe banda aceea am avut pe la inceput semnul specific batailor inimii, apoi linia
s-a ridicat putin in sus apoi a coborat spre normal. Am intrebat medicul cardiolog ce inseamna chestia
aia si mi-a zis ca acolo mi-a batut inima prea tare din cauza unei tulburari anxioase, am dat
electrocardiograma si la medicul de familie si mi-a zis ca e Ok. In schimb la mine in familie
mi'a zis cineva ca acolo puteam sa fac stop cardiac sau sa intru in coma pt ca nu mi-a batut inima,
cica, de acolo pana acum sunt mereu speriat cu gandul mereu la inima.
Si mama mea a avut vreo 4 semne dinalea pe electrocardiograma si n'a patit nimic pana acum,
si nici nu ia zis nimeni nimic ca nu are.
1 comentarii
0
01-01-2009, ora 16:15
dava
Nu este medic/terapeut
dava
Atentie!!!
Pentru a nu fi dezamagite, retineti va rog urmatoarele:
1.Slabesti cu atat mai mult si mai repede, cu cat ai greutate mai mare (de obicei peste 85kg), indiferent de metoda.
2. Daca ai o greutate cu putin mai mare decat normalul (peste 10-15kg), este recomandabil sa slabesti cu DIETA NORMALA, nu cu capsule/pastile/ceiuri/droguri/medicamente/plasturi, etc etc. pentru aeasta ultima varianta, gasiti regimul adecvat pe -----------* .Fara sa va prosteasca nimeni sa cumparati ceva, sa inghititi porcarii, iar peste un timp sa va treziti cu ficatul si rinichii praf, si sa nu mai stit de unde!!!
Fiti fete serioase, si ganditi-va mai intai ca cel care face relcama unui produs, nu tine sa va faca slabe si frumoase, ci sa fie el gras si bogat. Doar nu sunteti atat de naive sa credeti ca cineva vrea sa va vanda ceva pentru binele vostru, in pierdere pentru el.
Sa fiti slabe, dar... sanatoase.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.