O infectie genitala poate afecta o sarcina?

06-04-2009
ancanycoleta
Nu este medic/terapeut
ancanycoleta
Ma numesc anca, am 24 de ani si sunt intr-o relatie de 5 ani cu logodnicul meu.
Problema este ca acum 4 ani ne-am trezit cu o belea pe cap...tricomonas...au urmat luni in sir de chinuri si tratamente, viata sexuala redusa la minim
problema este ca de atunci in ceea ce ma priveste pe mine o data la 2-3 luni revin acele mancarimi jenante si absolut iritante.
am fost in luna decembrie la ginecolog si dupa un examen al secretiei a reiesit ca am candida dar este posibil sa fi ramas si tricomonas intr-o forma asimptomatica(forma rotunda) si iese la suprafata atunci cand sunt momomente prielnice(nu prea am inteles ce a vrut sa spuna doctotul prin asta)
in fine...mi-a dat sa iau ovule flagyl, medacter crema si betadine sampon pt spalaturi
este bun tratamentul pt ca mi-au disparut mancarimile insa inainte de ciclu si imediat dupa reapar mancarimile si secretia abundenta si tot atat de repede dispar
partenerul a urmat tratament cu metronidazol, unguent pt penis si 2 injectii cu moldamin
intrebarea este...vrem sa facem un copil...(nu am ramas niciodata gravida pana acum)..in ce masura poate afecta aceasta infectie care tot apare si dispare conceptia unui bebe si cat de sanatos mental si fizic se va naste?
adica..ii cauzeaza cresterea sau exista riscul sa se nasca cu anumite deficiente?
1 comentarii
0
06-04-2009, ora 21:57
ancanycoleta
Nu este medic/terapeut
ancanycoleta
Va rog sa imi raspundeti..cineva...poate exista printre noi femei care sa fi trecut prin aceasta situatie..am nevoie de un sfat, de o parere, de orice, de o speranta.multumesc anticipat tuturor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.