O explicatie pe limbajul tuturor va rog...

29-07-2014
aradeanul
Nu este medic/terapeut
aradeanul
Va rog sa-mi explicati ce inseamna concluzia urmatoare pe care a primit-o mama de la ct. Pleurezie stg, ascita, carcinomatoza peritoneala, formatiunenodularasuprarenalianastg, formatiuni tumorale ovariene bilaterala...
4 comentarii
0
30-07-2014, ora 01:22
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Din pacate, diagnosticele pe care le are mama Dvs descriu un ultim stadiu de boala neoplazica (cancer) cel mai probabil de origine ovariana.

Pleurezia inseamana in termeni populari apa la plamani (inflamaţia acută sau cronică a pleurei pulmonare - invelisul plamanului, însoţită de o secreţie de lichid).
Ascita reprezinta lichidul in burta (acumularea de lichid liber in cavitatea peritoneala)
Carcinomatoza peritoneala - reprezinta prezenta a mai multe tumori pe seroasa peritoneala, invelisul ce tapeteaza toate organele abdominale si peretele intern abdominal. Odata aparuta, carcinomatoza peritoneala are o evolutie extrem de nefavorabila, supravietuirea acestor pacienti reducandu-se dramatic.

Exista variante de tratament precum Chimioterapie Hipertermica Intraperitoneala in care tratamentul chimioterapic se introduce in cavitatea peritoneala ( in burta) sau peritonectomie (indepartarea in totalitate a peritoneului afectat, atat de pe peretele abdominal cat si de pe organele afectate, ceea ce impune adesea indepartarea organelor respective), urmata de instilarea in abdomen a citostaticelor.
0
30-07-2014, ora 05:42
aradeanul
Nu este medic/terapeut
aradeanul
Aceasta varianta de tratament se poate face la oricare centru oncologic?(de ex. la cel din Arad?) Sau ar trebuii sa incerc la vre-un centru oncologic mai renumit? Cam care ar fii sansele de supravietuire? (cred ca e o intrebare prosteasca)...
0
30-07-2014, ora 09:16
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Nu stiu sa va spun care sunt dotarile centrului oncologic din Arad, insa exista posibilitatea ca aceste variante de tratament sa nu fie disponibile in orasul Dvs. Evolutia cancerului este in functie de raspunsul organismului la tratament, insa avand in vedere stadiul avansat al bolii sansele sunt destul de reduse.
0
30-07-2014, ora 17:11
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
aradeanu sansele chiar daca sunt reduse conteaza si organismul pacientului destul de mult, la tipul meu de cance, cel primar RENAL sansele sunt de 15-20% si de atunci am mai avut 6 metastaze in loja renala, pe colon, si pe fiecare plaman, si tot nu mam dat batut niciodata.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Clarificare: ce este apa la plămâni (termen popular)
  •