O amorteala.

22-02-2007
ardicless
Nu este medic/terapeut
ardicless
De aproape 2 ani acuz dureri de spate si amorteala la maini si picioare.Durerile si amortelile au devenit foarte suparatoare si am inceput sa fac analize.Am fost pe la 3 spitale: Municipal. Militar si Marinescu.Am facut radiografii in 2 locuri: lombara si cervicala. In niciuna nu a reiesit ca ar fi ceva gresit..ci sunt in limitele normalului. Apoi am facut Rmn la toata coloana si iarasi totul ok. Intr-un final unu din cei 3 doctori mi-a recomandat niste medicamente( Artrostop si Omez ca sa nu afecteze stomacu') +sedinte de laser+ gimnastica (facuta tot in cadru spitalului...Militar)
NU am mentionat ca nu am avut nici un diagnostic clar...ci doctorii am mers pe niste presupuneri.Si presupunand ca imi este presat un nerv spinal ultimu doctor de la Militar mi-a recomandat ce am scris mai sus.
Am facut cetot ce-a zis in afara de gimnastica...din "n" motive...dar acum imi dau seama ca niciunu inde-ajuns de intemeiat.Dar durerile m-au lasat in proportie de 90 % ( daca imi permiteti procentele! )
Acum au revenit, dar nu sunt atat de suparatoare ca la inceput dar de foarte multa vreme noaptea imi simt una din palme amortite si ma trezeste senzatia...si imi schimb pozitia si in 10 secunde isi revine si mana.Si o duc asa si incerc sa dorm cat mai corect [dar e greu ::))].
Dar astazi am observat ceea ce cred ca este o semi-amorteala la degetul opozabil de la mana stanga...in timp ce imi smulgeam niste pielite..cu dintii.Si fara sa vreau am ajuns sa fac acelasi test care mi s-a facut si de altii mai competenti...si anume: am trecut o scobitoare pe partea exterioara a degetului "afectat" si am "inregistrat " senzatia. Am repetat pe degetul de la mana dreapta incercand sa pastrez aceleasi conditii alea experimentului precedent...bineinteles pt. comparare...si mare surpriza: NU era deloc aceeasi senzatie.M-am intristat si iata...ca incep sa cercetez.
Am de gand sa ma duc la incep gimnastica recomandata, sa fac niste masaje si sa ma duc regulat la piscina.Ce puteti sa ma sfatuiti? E bine? Sa ma duc la medic?
Ps: Amortelile de mai demult le aveam si la maini si la picioare ( de la cot si respectiv de la genunchi in jos) iar in prezent ( noaptea ) doar mainile ma "deranjeaza"
3 comentarii
0
03-03-2007, ora 00:00
stefd
Identitate neconfirmată
stefd
Fizioterapia si gimnastica sunt esentiale si ar trebui sa le faci loc in viata ta.. daca vrei sa ai o viata normala! in acelasi timp.. iti recomand un consult la Reumatologie, la Spitalul Cantacuzino!
0
03-03-2007, ora 00:00
ardicless
Nu este medic/terapeut
ardicless
Ms pt raspuns. Stiam ca gimnastica e esentiala. Iar din niste analize facute ar reiesi ca am sufar si de un usor reumatism...ca de inceput.
0
26-10-2007, ora 00:00
mucki
Nu este medic/terapeut
mucki
cred ca ar fi necesar si un computer tomograf cranian sau rmn cranian.sa excluzi orice...la spiatlul bagdasar arseni este o dna dr neurolog f buna-se numeste dr simoca...te-ar putea ajuta, e un om si un medic f bun...
succes si sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: