O amigdala inflamata tratament fara rezultat

22-07-2012
Alex_condurachi
Nu este medic/terapeut
Alex_condurachi
Buna ziua. De 5 zile am o amigdala inflamata cu puroi pe ea. Cealalta este ok, micuta neinflamata. Am inceput sa iau Ospen de 1500 la 8 ore. in loc sa se simta vreo ameliorare, situatia s-a inrautatit. mai mult puroi, si din ce in ce mai mare de nu mai pot inghiti nici macar apa. Am schimbat tratamentul dupa 3 zile la spusele medicului de familie cu augmentin 1g la 12 ore. Am luat o zi pastile de augmentin dupa care am inceput sa iau amoxi plus iintravenos 1, 2g la 8 ore. Am deja 3 doze luate dar nu este nici cel mai mic semn de ameliorare. Iau tantum verde, strepsils plus, si propolis cu echinaceea dara fara vreun rezultat. Temparatura o tin sub control cu fiole de algocalmin deoace se duce in 39 grade. Mentionez ca fac destul de des amigdalita dar de obicei ceda cu ospen. Am facut foarte multe exudate dar de fiecare data nimic. Ultimul tratament a fost acum 3 luni cu penicilina intravenos cu gentamicina 5 zile recomandat de medicul orelist. Dar dupa am facut rosu in gat.. O singura data mi-a iesit la exudat streptococ beta hemolitic pneumonae. Specific ca de data asta nu am mai fost la orl deoacere medicum meu este plecat din tara. Ce as putea face sa imi treaca? Ce sa mai iau? Eventual as dori o programare la dumneavoastra dar problema este ca nu prea pot pleca de la munca. As putea veni in fiecare zi de la 08:00 sau seara de la 6 ori la iasi ori la pascani la dumneavoastra. Eu sunt din Vaslui. Specific, ca pe partea cu amigdala inflamata am si maseaua de minte cariata.
3 comentarii
0
22-07-2012, ora 22:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o amigdalita pultacee.. poate fi tratame corect si la Boli Contagioase
nu e cazul pentru asa ceva sa faceti un drum la pascani
0
23-07-2012, ora 09:15
Alex_condurachi
Nu este medic/terapeut
Alex_condurachi
Dar trebuie sa mai continui acest tratament cu augmentin sau trebuie luat altceva. Am 3 zile jumate iv la 8 ore amoxi plus dar nU exista nici cel mai mic semn de ameliorare ba acum sunt ambele mari si albe.
0
23-07-2012, ora 14:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un tratament poate sa inceapa sa.si faca efectul dupa 3-5-7 zile
a fost o gresala sa schimbi la fiecare 1-2 zile.. tratamentul
sfatul meu este ca dupa 3 saptamani de la vindecare sa mergi la ORL si sa scoti amigdalele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.