O alta parere despre un diagnostic si hemoleucograma...

05-02-2010
Teddhy
Nu este medic/terapeut
Teddhy
Prietena mea acuza de 3-4 zile dureri acute abdominale.Abia se putea misca, iar de la mancare i se facea rau si senzatie de greata.M-am uitat pe internet si am ajuns la o concluzie.Toate simtolmele ei aratau o gastroenterocolita.Asta am zis eu fara nici o pregatire medicala.Intr-un final am ajuns la o policlinca cu plata.O doamna doctor foarte in varsta, dupa ce i-a palpat burta aproape brutal, a hotarat sa mergem la un chirurg, adica bani in plus.Chirurgul un domn doctor la fel de "tanar" a palpat-o pe burta tot la fel de brutal.Pana atunci s-au dus deja 100 de ron.Ambii au hotarat ca ea are apendicita si i-au recomandat sa faca operatie.Mi-a dat tanti doctor o trimitere la Sf.Pantelimon la chirurgie.Acolo am stat in jur de 3 ore, timp in care i-au luat sange si i-au facut ecografie;toate acestea de vreo 3-4 doctori.Diagnosticul de la ei :gastroenterocolita.La hemoleucograma WBC:12.60, LYM(procentual):12.10 si GRAN(procentual):10.50.Restul au fost in limite normale.Deci dupa mai multi doctori, doua chiar trei diagnostice as mai dori inca o parere.Ma poate cineva lamuri?Multumesc anticipat si va urez o zi mai placuta ca a mea...
6 comentarii
0
06-02-2010, ora 18:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Si ce a urmat ? V-ati intors acasa cu tratament sau prietena ta a fost internata ? Are si tulburari de tranzit ? Febra ? Durerea este difuza, in tot abdomenul, sau intr-o anumita zona ? Menstruatie a avut in ianuarie ? Este regulata ? Genital nu are nici un fel de probleme [ scurgeri suspecte, dureri la contact etc.] ? Ecografic nu s-a gasit nimic in neregula ?
0
07-02-2010, ora 09:40
Teddhy
Nu este medic/terapeut
Teddhy
I-au dat de la spital tratament cu ranitidina si metoclopramid.Durerile tot nu i-au trecutiar febra a facut doar de 2 ori, dar ardea toata, era in jur de 39.Durerea ii apare de l buric pana la plex si cu menstruatia nu a avut probleme si este regulata, iar la ecografie au zis k e totul ok.Mi-a spus de niste scurgeri da nu in cantitati mari sau neplacute.Cei de la spital au avut o teorie ca ar fi insarcinata dar la ecografie nu s-a vazut nimic..Nu stiu ce sa mai fac.Cu toate ca a trecut si la regim, medicamentele le ia, durerile tot persista.Va rog lamuriti-ne cumva.Multumesc si va urez o zi buna in continuare.
0
07-02-2010, ora 15:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mergi la farmacie si ia o folie de No-spa [ maxim 3/zi ; sunt pentru durerea pe care o are ] si cateva capsule de Helicid [ 1/zi ]. Sa nu mai ia Ranitidina, iar Metoclopramid numai daca are greata si-i vine sa verse. Poate fi o criza de colecistita acuta.nu s-au observat pietre / nisip la vezicula biliara [ fiere ] la ecograf ? Intreab-o daca in ultimul timp dimineata s-a intamplat sa aiba gust amar in gura.Nu mi-ai spus daca iese normal cu scaunul.Daca are intarziere a menstruatiei maine sa faca si un test de sarcina.Medicamentele recomandate de mine nu vor afecta o eventuala sarcina.Scrie-mi mai pe seara daca se linisteste.
0
07-02-2010, ora 19:58
Teddhy
Nu este medic/terapeut
Teddhy
Am luat No-Spa..doar ca ea este acum la servici...a trebuit sa se duca.La ecografie i-au zis e totul in ordine si nu au vazut nimic.Gustul amar l-a avut si cred ca inca il mai are.A avut diaree si inca are.Cu menstruatia cum am zis sta bine, nu a intarziat, plus ca ia si anticonceptionale.Colecistita asta cam ce ar fi?e tot ca un fel de gastrita sau e mai grav?Nu prea as vrea sa merg pe pista cu sarcina:).Inca suntem tineri(21 respectiv 20 de ani).Multumesc pentru rapsunsuri si astept in continuare:).O seara placuta.
0
07-02-2010, ora 20:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Si in spital nu v-au intrebat daca are diaree? Nu a primit nimic pentru asa ceva.Daca imi spuneai iti recomandam sa iei si ceva pentru diaree [ Imodium si Doxiciclina ] +regim [ orez, banane, mere, morcov ; fara ciocolata, cafea, sucuri] pana la primul scaun normal. Se poate ca de la asta sa fi avut durere si febra.Colecistita acuta apare la persoanele care au fierea ocupata cu pietricele /nisip, dupa o masa bogata in grasimi, prajeli.Sa ia un No-spa si sa nu manance in seara aceasta decat un mar, o banana sau chiar morcov crud + ceai de menta fara zahar, si daca tot mai iese cu scaunul moale, des, are dureri abdominale, iesi la o farmacie non-stop si i-ai si pentru diaree cateva pastile. Maine isi va reveni.
0
07-02-2010, ora 20:59
Teddhy
Nu este medic/terapeut
Teddhy
Ok, o sa ii cumpar medicamentele acestea.Revin maine cu mail sa va transmit starea ei.Va multumesc foarte mult pentru ajutor si asistenta.O seara foarte placuta si un inceput de saptamana lipsit de grija...Noapte buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greața în sarcină
  • Antibioticele, alternativa la operația de apendicită?
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Durerea de burtă
  • Infecție bacteriană sau virală? Indiciile leucogramei (formula leucocitară)
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Hemoleucograma - informații pacient
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Apendicita acută necomplicată: tratamentul cu antibiotice, mai puțin eficient decât chirurgia
  •