O afectiune de piele intalnita des la maini si picioare

03-03-2007
an3rey
Nu este medic/terapeut
an3rey
Am la degetu mic o afectiune pe care, din pacate nu am mai intalnit-o pe forum sau cel putin nu am gasit-o eu... Se caracterizeaza prin aparitia la nivelul pielii a unor mici punctuletze de apa care usuca in juru acestora pielea si o deshidrateaza puternic pana la craparea acesteia si sangerare... Boala am observat ca se vindeca la temperaurile scazute din timpu iernii cand degetu meu s-a refacut complet in ciuda mai multor alifii pe care le-am administrat care nu au avut vre-un efect vizibil in timp. imediat dupa aceasta mi-a reaparut acea "acumulare" a apei din tesut in niste punctuletze de apa... as vrea sa stiu daca isi da cineva seama de ce boala vorbesc ca sa ma pot orienta mai departe in gasirea unui tratament. din pacate nu am fost inca la un cabinet dermatologic
11 comentarii
0
03-03-2007, ora 00:00
Uka
Nu este medic/terapeut
Uka
Ar fi cel mai bine sa mergi la un cabinet medikal.la dermatologie...Nu merita sa faci un tratament asa "dupa ureche".;)
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca si o asistenta medicala apeleaza la forum pentru tratament in loc sa mearga la medic.
0
03-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Scuze, am apasat gresit pe nume!
an3ey, are dreptate uka!
0
19-03-2009, ora 11:24
serbanescu d
Nu este medic/terapeut
serbanescu d
Buna ziua.Am 21 de ani, si am fost la dermatolog cu o problema care mi-a aparut pe la sf. lunii iunie, vara trecuta.pe maini, mi-au aparut niste pete de culoare alba, care se fac precum faina si se extind din ce in ce mai mult.Foarte multe pete am de la coate spre umeri, si s-au extins si pe gat si fata.Ma mananca.Pe picioare am pete micute dar nu atat de mari cum sunt pe maini si nici atat de multe.Diagnosticul nu se intelege exact, din ce mi-a scris dna doctor, dar ca tratament va pot spune:pastile Xizal, unguente Triderm pt gat, Elosalic si Dermovate pt maini.Am facut tratament timp de 1 luna, asa cum mi-a spus dna doctor si nu mi-au disparut deloc.Nici macar sa-mi treaca mancarimea.Acum o saptamana eu si cu prietenul meu ne-am facut analize :exudat si candida.Ne-au iesit pozitive.Urmam tratament cu Nistatia si Augmentin.Intrebarea mea pt dl. doctor este:cumva de la candida am si aceste pete pe maini?am candida bucala.Va multumesc !
0
19-03-2009, ora 16:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Toata lumea are candida bucala !
Nistatinul pentru ce il luati si cum il administrati (il inghititi sau il sugeti?)? Dar Augmentinul pentru ce este recomandat ???
Oricum, parerea mea este ca nu are legatura aparitia acelor pete albe de pe piele cu Candida !
0
19-03-2009, ora 18:56
serbanescu d
Nu este medic/terapeut
serbanescu d
Buna seara.va multumesc pentru raspus.Nistatinul il inghit.Augmentinul il ia deocamdata doar prietenul meu pentru streptococ, deoarece nu mi-am facut testele de alergie la medicamente.Eu sunt alergica la algocalmin.Pe la varsta de 15 ani am fost diagnosticata si cu toxoplasmoza. Am urmat tratament timp de 6 ani.Dupa care am intrerupt tratamentul pentru ca nu am gasit Daraprimul, medicamentul.In toamna mi-am refacut analizele pt toxoplasma gondii si inca am destul de mare procentul, (101).Prima data am avut (569).Saptamana viitoare sunt programata la dna doctor pentru a-mi reface analizele si pt a-mi prescrie tratament cu un medicament pe care sa-l pot cumpara din farmacii din tara.Daraprimul il procurasem printr-o ruda, din Germania.Cand am fost la dermatolog, cu problema petelor, i-am spus dnei.dictor ca am si toxoplasmoza.Dansa mi-a zis ca aceste pete pot fii si din cauza toxoplasmozei.Dvs. ce parere aveti? Va multumesc!
0
20-03-2009, ora 18:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nistatinul inghitit nu are efect decat pe candida din intestinul gros.
In privinta petelor eu as crede ca este vorba despre un pitiriazis versicolor.
0
21-03-2009, ora 18:47
serbanescu d
Nu este medic/terapeut
serbanescu d
Buna seara dl. doctor.As dori sa va mai intreb daca am radacina limbii aproape alba si uneori pe limba mai apar pete rosiatice cu contur alb, Nistatinul nu are efect si in acest caz? Va multumesc mult! Va doresc o seara buna!
0
22-03-2009, ora 18:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nistatinul are efect numai local. Daca il sugeti, are efect la nivelul limbii, insa nu este prea placut la gust !
0
08-03-2010, ora 21:18
serbanescu d
Nu este medic/terapeut
serbanescu d
Buna seara domnul dr.
Am si eu cateva probleme, si as dori si parerea dv daca se poate.Prietenului meu i-au aparut acum 1 an si jumatate niste condiloame, pe care nu le-a luat prea mult in consideratie, si acum 2 luni am aflat cum se numesc.Azi a facut un control dermatologic, si i s-a recomandat cauterizarea cu laser.Maine vom merge sa vedem ce se rezolva dupa aceasta interventie cu laser.
Eu mi-am facu testul Babes Papanicolau, acum 5 luni si sunt incadrata in clasa II.Ce inseamna asta?
Acum 5 zile mi-am mai facut un control ginecologic, si dna dr.mi-a spus ca uterul este cam mic, ca prezint un chist mic la ovarul drept, dar vaginul, uterul sunt curate fara a prezenta leziuni sau condiloame.
Mi s-a parut azi, ca au inceput sa-mi apara niste puncte mici de culoare gri pe marginile labiilor.Nu sunt sigura.Urmeaza sa merg din nou la un consult ginecologic.
Ce ma sfatuiti sa fac pe mai departe?Testul pentru HPV, se face prin recoltare de sange sau se poate depista si din examenul BPapanicolau?
Va multumesc frumos!
0
11-03-2010, ora 21:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puneti toate aceste intrebari medicilor la care mergeti la control !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Cele mai frecvente cauze de piele iritată
  • Remedii pentru pielea uscată
  •