otita medie acuta cu supuratie

18-12-2008
gabiy
Nu este medic/terapeut
gabiy
Buna ziua,
marti pe 16.12.08 am terminat de luat un tratament prescris pe 8 zile pentru OTITA MEDIE ACUTA CU SUPURATIE, tratament care cuprindea Ceclozone 750 mg -1 la 12 ore, Nurofen Forte-3 /zi, picaturi otice Garasone si picaturi nazale Olinth -am fost la control si mi s-a spus ca urechea arata mai bine urmand sa ne intalnim din nou in ianuarie pentru o trimitere la Bucuresti in vederea unui consult pentru operatie(in 2008 am avut otite repetate).Problema mea este ca azi adica joi 18.12.08 urechea a reinceput sa curga foarte tare iar D. Doctor este in concediu -CE POT FACE ? SUNT DISPERATA.
9 comentarii
1
18-12-2008, ora 18:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, problema este foarte serioasa.
O otita care supureaza mai mult timp.. este deja o supuratie cronica.. nu acuta, inflamatia nu se rezuma numai la nivelul mucoasei dar si a osului mastoidian..
Intradevar tratamentul corect este chirurgical...
Pentru moment.. trebue sa mergi la alt cab. ORL.. pentru aspiratii otice.. trebue inlaturat tot ce curge din ureche.. altfel toate picaturile administrate plutesc pe acea secretie si nu ajunge la mucoasa din ureche.
pentru a sti ce fel de antibitic o sa te ajute.terbue sa faci Secretie Otica +Antibiograma.
0
15-11-2011, ora 16:02
magdaGhe
Nu este medic/terapeut
magdaGhe
Buna ziua. si eu am fost diagnostica cu otita supurata acuta, acum o luna de zile, am stat in spital doua saptamani, mi s-a administrat amoxiplus si cand am iesit mi s-a spus ca mai e doar putin rosu, si in prima noapte cat am stat acasa a inceput iar sa secrete, a 2a zi am fost la control, mi s-a spus ca e din cauza racelii ( imi curgea nasul ) si mi s-a spus sa imi pun picaturi cu alcool boricat si sa imi tratez raceala, au trecut 2 sapt si tot secreta, in consecinta m-am dus la alt medic care m-a internat in spital si mi-a administrat ampicilina, am facut aerosoli, chiar si paracenteza. Acum, nu ma mai doare in jurul urechii insa tot secreta, mi se schimba mesa de doua ori pe zi, si mi se introduce o sarmulita cu vada si medicament in nas care ajunge pana la trompa lui eustachio ( nu stiu cum se numeste procedura ).. credeti ca o sa treaca ?
2
15-11-2011, ora 17:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o confuzie in termeni
1.daca este deja otita supurata.. reese ca timpanul este perforat.. asa ca termenul de Paracenteza.. nu are ce cauta aici ( paracenteza este perforarea artificiala a timpanului)
2 CRed ca aveti o otita externa care secreta si nu e vorba de otita medie

TRatamentul difera. asa ca pana nuu va lamuriti ce probleme aveti.. nu pot sa va dau nici un sfat concret
Urechea trebuie aspirata cu un aspirator special si vazuta la microscop. atunci o sa stiti daca este perforat timpanul sau nu.. si cat e de mare perforatia

Ca si ingrijire.. dupa ce puneti picaturile calde in ureche.. stati 5 minute si dupa ce scurgeti picaturile.. uscati bine interiorul urechii cu uscatorul de par.
in mediul uscat.microbii NU prea se dezvolta
ei se dezvolta in mediul umed, la cald si intuneric. conditii ideale in ureche !
0
25-01-2017, ora 20:22
MARYMARMARI
Nu este medic/terapeut
MARYMARMARI
Buna seara am o problema de ani de zile adica de copil o otita care sa cam agravat cu timpul ultima dată mi sa doua ca am sechele si acum 1 sapt îmi curge 2 se opreste si tot asa am luat antibiotic de nu mai pot acum iar de o sapt iau antibiotic si pun alclo boricat nu mai trecut curge dar in acelasi timp ma si doare nu am mai fost la medic ca mi sa luat de cate ori am.fost am luat ce mia dat ultimul de care ma văzut drept sa va spun mie si frica sa ma mai duc ultima pare mia venit rău de la durere cand ma aspirat ce sa mai fac acum iau de 1sapt amoxiclina850 si acolo oricât si nurofen la durere
0
26-01-2017, ora 16:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu mai ajuta tratamentul cu antibiotic pe gura
picaturile din ureche trebuei sa fie cu antibiotic
e bine s afi e 2 feluri de picaturi cu antibiotice diferite
daca nici asta NU ajuta.. reese ca infectia este deja pe os..se risca o Mastoidita sau chear o meningita
si in acest caz ajuta doar internarea in clinica ORL...
0
26-01-2017, ora 20:46
MARYMARMARI
Nu este medic/terapeut
MARYMARMARI
Multumesc frumos ptr raspuns am luat ciprinol că asa mia dat ultimul medic care ma văzut si de atunci nu am mai fost la medic dar problema o am în continuare 3zile de ciprinol mia trecut am fost plecată cu avionul ma apucat iar am luat 7zile amoxiclina si paracetamol plus 2 randuri de picături Cetraxal plus si alcol oricât vad ca a mai început inceput sa ma lase deocamdata nu suport aspiratorul ca inca mai ma simt durere dar stiu ca trebuie sa fiu aspirata vreau ss va mai spun ca în copilărie miau facut punctii in urechi
0
29-01-2017, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acasa urechea trebuie stearsa si uscata cu servetele de hartie
ele absorb toata umezela ca o sugativa
dupa se sufla aer cald de la un uscator de par
doar in mediucl uscat NU se mia dezvolta microbii
daca acolo mereu e umed.. NU are cum se se vindece si ajungeti la operatie
0
23-02-2023, ora 04:17
Simy1313
Nu este medic/terapeut
Simy1313
Buna ziua. De ieri fetita mea de 4 ani a acuzat dureri de ureche si are o scurgere fara miros din urechea dreapta. Medicul de fam mi a zis ca e otita supurata si i a dat Xifia si otisT. A fost racita zilele trecute cu nas infundat pe care se pare ca nu l-am curatat bine. Intrebarea mea este in cat timp ii se opreste scurgerea respectiva si dupa cate zile de tratament se opreste durerea( ii dau Nurofen si Panadol)? Fiind prima otita la ea ce ar trebui sa fac in plus si ce sa urmaresc pe viitor pt o vindecare completa? Va multumesc
0
23-02-2023, ora 09:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otita supurata ca si toate bolile de nas, gat urechi..se trateaza corect doar la ORL
picaturile puse in ureche.. peste acele secretii Nu isi fac efectul
mergeti la ORL.. pentru tualeta urechii si tratament corect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: