Otita la sugar... cum se fac spalaturile cu apa oxigenata?

13-05-2010
LILIANA BRASOV
Nu este medic/terapeut
LILIANA BRASOV
Buna ziua. Puteti sa imi spuneti cum se fac spalaturile auriculare cu apa oxigenata? Fiul meu in varsta de 3 luni a facut otita, iar medicul ORL mi-a spus sa ii fac spalaturi cu apa oxigenata de 3 ori pe zi, dar ce se intampla cu apa oxigenata, o pui in ureche si o lasi sa actioneze? Dar cu mizeria (puroi, ceara, sange) ce se aduna ce sa fac?
4 comentarii
0
13-05-2010, ora 14:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de unde sunteti?
o otita la 3 luni este o problema serioasa si trebuie tratata cu internare in spital si medicul ORL.. trebuie sa aspire urechea si sa administreze tratament local.
IN conditii de domiciliu e mai dificil..
apa oxigenata se pune cate 5 pic sau mai mult.. ca sa fie urechea plina, cand apa intra in contact cu sange sau puroi.. se activeaza, fierbe si elimina in exterior resturile.
lasatia sa sa actioneze 1-2 min. intoarceti copilul cu acea ureche in jos.. si stergeti bine cu un pansament.. toot ce se scurge din ureche.. dupa care administrati tratamentul indicat( sol.otica) tot 5 pic caldute.. se pune o vata la ureche si un saculet cu sare cald deasupra. se tine 15 min si se sterge bine urechea care se lasa uscata ca sa se aeriseasca... in mediul curat si oxigenat microbii nu se inmultesc.
0
13-05-2010, ora 14:48
LILIANA BRASOV
Nu este medic/terapeut
LILIANA BRASOV
Din Brasov. Luni 10.05.2010 am fost la medicul ORL, care i-a aspirat urechile si i-a dat Cedax 2ml/zi, Betabioptal cate 2 pic de 3/zi si spalaturi cu apa oxigenata de 3 ori pe zi. Peste o saptamana ne-a chemat la control.
0
13-05-2010, ora 14:54
LILIANA BRASOV
Nu este medic/terapeut
LILIANA BRASOV
Astazi dimineata cand i-am pus apa oxigenata nu a mai fiert. Oare infectia nu mai este asa de mare? Credeti ca este necesara internarea in spital? Medicul ORL nu a zis nimic in acest sens.
0
13-05-2010, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca NU a mai fiert.. inseamna ca este bine... nu mai este infectie.
o sa mergeti al ORL.. sa confirme.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.