In urma unei radiografii am fost diagnosticat cu osteofite. Este grav?

20-07-2013
Nicu1
Nu este medic/terapeut
Nicu1
Buna ziua!In urma unei radiografii am fost diagnosticat cu Osteofite Incipiente antero-posterioare la L4-L5 si as dorii niste informatii cu privire la acest diagnostic deoarece nu stiu daca este grav.Se poate trata?si ce medic as putea sa contactez? mentionez ca am dureri la sezut(noada)si ca nu am cazut, nu fac efort si nu stau foarte mult pe scaun.In plus am diabet zaharat tip 2.va multumesc o zi buna! astept raspunsul dumneavoastra
6 comentarii
0
21-07-2013, ora 10:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in sine osteofitele nu reprezinta o problema grava, aproape toti pecientii peste 50 de ani au asemenea osteofite. ele arata o suferinta si uzare a segmentului respectiv. problema se poate asocia si cu deteriorarea discului intervertebral.
daca se asocieaza si cu dureri lombare trebuie facuta un examen fizic (si imagistic) la un neurolog sau neurochirurg
0
21-07-2013, ora 11:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Vreau sa completez comentariul distinsului coleg: suferinta D-voastra se datoreaza, ca in majoritatea cazurilor, supra-solicitarii de tip mecanic a coloanei vertebrale.
Nu ne-ati precizat tocmai esentialul: sexul, greutatea/inaltime, statusul ocupational si sportiv antecedente traumatice, neurochirurgicale, etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
21-07-2013, ora 21:01
Nicu1
Nu este medic/terapeut
Nicu1
sexul:masculin, greutatea:105 kg, inaltimea:1.71 si lucrez in domeniul electric si nu fac sport, nici nu ridic greutati.multumesc, o zi buna
0
22-07-2013, ora 14:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, intr-adevar, suferinta este datorata exclusiv celor 40-45 de kg in plus.
Nu puteti evita sub nici o forma scaderea ponderala, indiferent cat veti incerca.
Este deja foarte tarziu, cata vreme obezitatea a provocat deja diabetul, care reprezinta o boala extrem de severa (este datorat obezitatii, iar singurul tratament imaginabil consta din normalizarea greutatii).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-07-2013, ora 19:45
Nicu1
Nu este medic/terapeut
Nicu1
la ce medic as putea sa merg fiindca ma doare foarte tare cand stau in sezut(noada)?
0
22-07-2013, ora 20:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum v-am explicat, numai echipa nutritionist-psiholog va poate ajuta, in vederea scaderii ponderale (40 kg).
Chiar daca ar exista o problema vertebrala (neurochirurgicala), interventia este imposibila la greutatea actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Compușii din cafea ce pot preveni apariția diabetului de tip 2
  • Persoanele care suferă de diabet au un risc crescut de a dezvolta infecții stafilococice
  • A fost creat plasturele care să regleze glicemia și insulinemia fără a fi necesare injecțiile
  • Includerea proteinelor din zer în dietă ar putea fi benefică în managementul diabetului zaharat tip 2
  • Paradoxul lactatelor integrale
  • Dieta bogată în grăsimi „înfometează” creierul
  •