Dureri groaznice asupra membrelor superioare si inferioare

03-08-2013
petro_vizitiu
Nu este medic/terapeut
petro_vizitiu
buna ziua, prietenul meu are 31 de ani si de aproximativ un an are dureri groaznice asupra membrelor superioare si inferioare.nu stie exact ce il doare ar putea fi muschii..ar putea fi articulatiile..ideea este sunt momente cand are senzatia ca nu-si poate misca membrele...cand nu are putere sa stranga pumnul sau sa mearga...as dori sa imi spuneti ce ar trebui sa consulte mai intai...el a mers la cardiologie ne-am gandit ca ar avea legatura cu circulatia...mii de scuze pt greseli...! acum ne-am gandit ca cel mai indicat ar fi sa mearga sa faca o ecografie osteoarticulara, daca se poate sa ne ajutati cu un sfat ! multumesc
15 comentarii
0
03-08-2013, ora 13:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune problema de vreo investigatie cat timp nu exista un examen clinic atent, respectiv un diagnostic de suspiciune.
Trebuie sa consulte pentru inceput un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-08-2013, ora 11:09
aaastef
Nu este medic/terapeut
aaastef
Buna! De vreo 3 ani ma dor picioarele de la glezne in jos spre talpa...si uneori am o senzatie insuportabila de caldura pe laba piciorului.daca dau cu aparece trece...eu am oarecum plafus si am facut niste gimnastica medicala dar fara efect am facut si acupunctura si la fel fara efect durerile sunt zilnice chiar daca stau pur si simplu...imi ingheatsa adesea picioarele chiar daca este f cald si nu imi este frig..nustiu cum sa fac sa scap de dureri...eu am fost diagnosticata cu neurofibromatoza stadiul 1 dar la medici care am fost nu stiu sami spuna mai nimic despre aceasta boala..si abia a fost descoperita dupa 10 ani de cand nu stia nmeni sami puna un diagnostic...daca aveti informati despre aceasta boala sau stiti cv in legatura cu durerile de picioare va rogsa ma ajutati.multumesc
0
05-08-2013, ora 11:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- piciorul plat (platfus) este doar o problema estetica, nu provoaca suferinta decat in 0, 1% din cazuri, respectiv atunci cand apare la varsta peri-menopauzica (pes planus trofostatic), ca sechele a fracturilor calcaneene sau in cazul afectiunilor reumatologic-inflamatorii de natura auto-imuna;
- suferinta descrisa poate avea o origine vertebrala lombara, o origine vasculara (arteriala, venoasa), hermatologica, metabolica, reumatologica, neurologica etc;
- infinit mai importante sunt datele personale, pe care nu le-am inteles: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, neurochirurgicale, metabolice, reumatologice etc
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-08-2013, ora 12:04
aaastef
Nu este medic/terapeut
aaastef
Am 17 ani 1.64 inaltime si 52 kg,...am avut foarte multe fracturi usoare la nivelul membralor( inferioare sisuperioare) ce vapot spune exact despre investigatile pe care leam facut pana a cum..scolioza cervicala, cefalee de tensiune, sicopa vaso-vagala, neurofibromatoza s1...e cam totce va pot spune...daca imi puteti da vreun sfat...sau o parere va multumesc.
0
05-08-2013, ora 12:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu mi-ati precizat tocmai elementul capital: ce sport practicati, care v-ar fi produs fracturile mentionate...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-08-2013, ora 14:54
raul ionut
Nu este medic/terapeut
raul ionut
am si eu o problema., numele meu e Detesan Raul Ionut, am 17 ani si practic sportul de performanta, atletismul, alergari lungi care depasesc 25 de km pe zii. acum o luna si ceva, mi sa acumulat lichid la genunchi, am facut punctie, a fost scos, si am stat 2 saptamani cu piciorul in ghips, verdictul dupa ce am scos ghipsul era entorsa., medicul imi recomandase inca cateva zile de pauza si apoi ma puteam apuca din nou de antrenamente, insa durerile la nivelul genunchiului apareau mereu, am facut fizioterapie pt acele dureri, dar durerea persista, am mers din nou la medic, si am fost trimis din nou la fizioterapie. insa din nou fara succes, dupa o hotarare de a mea am mers la un medic din Tg. Mures, dupa o analiza a genunchiului si un radiologie, mi sa spus ca am leziune de menisc, si trebuie sa fac 2 luni pauza totala, mai pot practica sportul vreodata? chiar daca sa zicem fac ceva mai grav? din cate am mai citit pe internet se mai poate face sport dupa ce se repara meniscul., un raspuns daca se poate, am mare nevoie de el, imi place mult sportul si vreau sa stiu ce sa fac, sa pot continua, va rog, multumesc!
0
24-08-2013, ora 17:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, colegul ortoped are dreptate: aveti nevoie de o pauza sportiva totala de 2-3 luni, dupa care un examen clinic va clarifica situatia articulatiei.
Fara aceasta pauza nu veti reusi sa iesiti din situatia actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-08-2013, ora 13:02
raul ionut
Nu este medic/terapeut
raul ionut
mai am doar o intrebare, ce tratament imi recomandati? creme? medicamente?, dupa ce imi revin, trebuie sa apelez la un kinetoterapeut? daca imi puteti raspunde va rog frumos, scuzati pentru sutele de intrebari


Va multumesc frumos!
0
27-08-2013, ora 11:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu se pune problema cremelor sau medicamentelor, deoarece ar fi total inutile.
De fapt, singurul tratament este repausul sportiv total, care permite si o evaluare clinica fiabila dupa 2-3 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-08-2013, ora 12:39
raul ionut
Nu este medic/terapeut
raul ionut
multumesc frumos pentru raspunsuri, deci asta inseamna ca trebuie sa stau in pat aproape toata ziua?
0
27-08-2013, ora 12:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nuuuuuuu!!!
Repaus sportiv total inseamna numai evitarea sportului..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-08-2013, ora 17:34
raul ionut
Nu este medic/terapeut
raul ionut
va multumesc frumos!
0
24-09-2013, ora 17:37
raul ionut
Nu este medic/terapeut
raul ionut
am o intrebare.., e normal ca unele mici dureri dupa leziune de menisc sa persiste?, peste o saptamana ma duc la medic sa mai fac inca o vizualizare a articulatiei, sa vad daca pot sa incep antrenamentele din nou, sau mai trebuie sa stau., daca unele dureri, nu mari, cum erau la inceput inca se mai simt inseamna ca genunchiu inca nu e apt de efort? simt unele mici dureri, si mai simt cand e orteza pe picior, e din cauza presiunii la care este pusa cand e orteza pe picior? si cam ce sanse mai am sa fac sport de performanta in continuare, sa fiu si eu sigur de ceva, daca puteti sa imi raspunde-ti la intrebari, va rog frumos!


Multumesc!
0
22-10-2013, ora 15:21
raul ionut
Nu este medic/terapeut
raul ionut
sa rezolvat pana la urma problema cu geununchiu..., dar acum am probleme cu glezna, durere cand ma antrenez..., rareaori cand umblu, asta inseamna ca am entorsa la glezna?
0
22-10-2013, ora 15:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este, limpede, vorba despre aceeasi problema: suprasolicitarea sportiva.
La fel de evidenta este si rezolvarea: repaus sportiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •