osteita - informatii, sfaturi

19-04-2011
cristinahotoleanu
Nu este medic/terapeut
cristinahotoleanu
Buna ziua!
as vrea sa va povestesc si cazul nostru..vreau sa zic mai bine al mamei mele care incepand de acum mai bine de 3 luni a inceput sa aibe dureri groaznice in coapsa dreapta.a fost la urgente de nenumarate ori daruindu-se o gramada de diagnosticuri gresite si medicamente degeaba..asta pana cand au trebuit sa o opereze de urgenta cu piciorul super umflat, iau spus ca era un abces, i lau curatat, au cusut-o si au trimiso acasa..de atunci au mai operat-o de 2 ori.ultima oara i sa diagnostica osteita...si face tratament cu
8 comentarii
0
19-04-2011, ora 22:38
cristinahotoleanu
Nu este medic/terapeut
cristinahotoleanu
scuzati mi sa trimis fara sa vreau.
tratamentul care il fac acum e targocid 600 ml pe zi, (rana e deschisa pana la os)si ii curata sau "racaie"osul nu stiu exact asta.
intrebarea mea este ce se poate intampla daca tratamentul nu va functiona, si cum se poate recupera osul care se presupune ca este curatat?
ce ar trebui sa facem sau cum ar trebui sa actionam?
va multumesc
0
20-04-2011, ora 00:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu ati precizat elementul esential: osteita a aparut pe locul unei vechi fracturi operate???
Ce varsta si greutate are mama, este diabetica, ce alte antecedente are, vasculare, infectioase, reumatologice, ce alte interventii chirurgicale a mai suferit etc etc?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-04-2011, ora 13:27
cristinahotoleanu
Nu este medic/terapeut
cristinahotoleanu
BUNA ZIUA si multumesc ca mi-ati raspuns asa de repede...
Ideea este ca acolo mama acum 40 de ani sa lovit la varful unei banci, asta din cate am inteles eu, i sa umflat si a facut puroi.in spital iau pus piciorul in ghips, lasandui o fereastra pe unde cu seringa le scoteau puroiul..asta e tot ce stim.este posibil ca dupa atatia ani sa se activeze iarasi?
Este adevarat deasemenea ca anul trecut iau zis ca are si diabet, nu foarte mare (intre 150 si 170 aprox)i l-au descoperit fiind internata cu o infectie in gat..
Are 49 ani si 75 kg.
mutumesc
0
20-04-2011, ora 14:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Osteita se poate reactiva dupa 40-50 de ani, datorita germenilor "dormanti" din os...
Diabetul este un factor agravant major, iar valoarea de 150-170 este foarte, foarte mare.
Tratamentul este unul complex, asociind chirurgia (excizia tesutului infectat) cu antibioterapia, si necesita o echpia interdisciplinara cu mare experienta: ortoped, infectionist, reanimator etc etc.
Neglijarea diabetului poate avea consecinte grave (glicemia mentionata de catre D-voastra ne probeaza un diabet neglijat sau insuficient gestionat, mai ales prin dieta).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-04-2011, ora 20:21
cristinahotoleanu
Nu este medic/terapeut
cristinahotoleanu
Asta este problema.ca pana acuma doctorii care au operato sau spalat pe maine si au strans din umeri.acuma suntem cu un ortoped care cel putin se vede ca are mai mult interes si se poate vorbi cu el.dar nu sunt convinsa ca mergem pe drum bun..
Acuma, cum v-am mai mentinat, face un tratament cu targocid 600mg pe zi.crede-ti ca este suficient?
O sa putem scapa de ea sau o sa o ducem asa toata viata?
multumesc!!!
0
20-04-2011, ora 23:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Doar rarissim antibioterapia este suficienta, in absenta tratamentului chirurgical.
Problema antibioterapiei este ca necesita prelevari profunde, de la nivelul tesutului infectat, pentru un examen bacteriologic corect.
Inca o data, osteita necesita o echipa interdisciplinara, cu mare experienta in tratarea infectiilor osoase. Tratamentul aleator nu face decat sa conduca la imposibilitatea stapanirii infectiei osoase.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-07-2011, ora 15:01
luna21
Nu este medic/terapeut
luna21
Buna ziua, am 27 de ani la virsta de 9 ani am suferit o fractura de bazin deschisa, am avut ambele picioare dislocate, timp de 3 luni am stat cu ambele in gips de la gleyna, pana sub sezut, departate, am suferit si o interventie chirurgicala, am avut o infectie puternica.Am doi copii unul nascut pe cale naturala, celalalt prin cezariana.in urma cu 3ani jumate am inceput sa am circei, ma furnica picioarele si trebuie sa ma asez jos altfel pic.deobicei se intimpla cind fac efort si tine cam un minut.Ce credeti ca am? si ce investigatii medicale sa fac ? Va rog tare mult sa_mi dati un raspuns.
0
01-07-2011, ora 15:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aparent pare a fi vorba despre un sindrom compresiv lombar (de tipul herniei discale sau stenozei canalului lombar).
Incepeti printr-un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: