ORL

07-12-2012
pauldiana89
Nu este medic/terapeut
pauldiana89
Buna ziua!
Am 23 de ani si va contactez in legatura cu o problema la care nu gasesc rezolvare.. De aproximativ un an de zile am un miros si un gust foarte urat in gura si mi se intampla sa elimin niste vegetatii alb-galbui cu aspect conopidiform ce au acelasi miros pe care il simt si eu in gura, doar ca mai puternic. Am fost la 2 consultatii ORL, dar unul din domnii doctori mi-a spus ca ar fi vorba despre niste cripte pe amigdale si ca acolo s-ar strange resturi de mancare..numai ca eu simt cum le elimin din nas pe partea posterioara a faringelui. Nu am dureri de cap si nici in punctele sinusale, nu simt nici un fel de presiune nicaieri, nu am facut febra. Printre simptome mentionez ca mai am si niste secretii mucoase (clare si nu galbene sau verzui) abundente care cateodata merg pe perete posterior al faringelui. Al doilea medic ORL, mi-a facut un consult si mi-a zis ca nu am nimic, poate doar o reactie sinusala mai puternica in urma unei infectii cu un virus gripal in perioada rece.. Am incercat inhalatii cu ceai de musetel in care am pus si un pic de dexametazona (tot la sfatul unui medic), dar acest lucru nu mi-a ameliorat simptomatologia. Un ultim aspect: in vara am avut o otita pentru care am primit tratament 7 zile cu Cefor si am observat ca in urma tratamentului cu antibiotic somptomele s-au remis pana cand am intrat iar in perioada rece a anului.
Va rog ajutati-ma cu un sfat!
Multumesc!
1 comentarii
0
07-12-2012, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faci o radiografie Saf, , , sa vazi daca este ceva in sinusuri
2. daca e ok si sinusurile sunt curate... gasesti un medic orl care poate sa faca Endoscopie nazala sa vada rinofaringele
3. daca amigdalele sunt criptice cu cazeum. este indicat sa faci criptolisis cu radiofrecventa sau laser
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.