Operatie cataracta | Forumul Medical ROmedic

Operatie cataracta

12-08-2008
IRINELA
Nu este medic/terapeut
IRINELA
prietenul meu are glaucom cu unghi inchis si a fost propus de catre medic pentru operatie schimbare de cristalin pentru a reduce tensiunea intraoculara care este 32.se pare ca, canalul schlemm este infundat sau presat de catre cristalin care este destul de bombat!prin operatia de schimbare cristalin canalul ar putea fi eliberat si ar scade tensiunea intraoculara!va rog sa imi spuneti care sunt riscurile acestei operatii (ma refer la reflexii si halo-uri)din experientele dvs.multumesc
5 comentarii
0
13-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Sunt cateva necunoscute in prezentarea dumneavoastra; ce varsta are prietenul dumneavoastra; glaucomul cand a fost diagnosticat? Care este diagnosticul corect, intrucat atitudinea terapeutica este diferentiata; Ar putea fi vorba despre o cataracta intumescenta cu glaucom secundar ( facomorfic)cu unghi inchis care este unilateral si care se rezolva dupa indepartarea cristalinului; sau un glaucom primitiv cu unghi inchis care este bilateral si care necesita iridotomie laser la amandoi ochii, in plus interventie pentru cataracta( daca este posibil, preferabil facoemulsificare) la ochiul cu cataracta; eventual, in functie de aspectul CV, de vechimea glaucomului, de evolutia acestuia, se poate asocia la interventia pentru cataracta, trabeculectomia;Avand in vedere tensiunea intraoculara mare, se face o pregatire preoperatorie care vizeaza scaderea tensiunii intraoculare ; interventia chirurgicala este urgenta in cataracta intumescenta, este singura solutie, in absenta ei se ajunge la pierderea ochiului;Orice interventie chirurgicala, in particular interventia pentru cataracta, presupune riscuri ;Pot aparea complicatii in cursul interventiei : tensiunea intraoculara (TIO)mare creste riscul de hemoragie expulziva, se expulzeaza continutul globului ocular( de aceea se face operatia in momentul in care TIO este sub control);exista si alte complicatii care nu sunt dramatice( ruptura de capsula posterioara, pierdere de fragmente cristaliniene in vitros, dislocarea cristalinului artificial-IOL, in vitros) ; postoperator, complicatia cea mai de temut este infectia( endoftalmita acuta postoperatorie) care poate fi prevenita prin respectarea tehnicilor de asepsie si antisepsie si tratament antibiotic pre si postoperator;numai bine
0
13-08-2008, ora 00:00
IRINELA
Nu este medic/terapeut
IRINELA
Va multumesc pentru amabilitatea si promptitudinea raspunsului si adaug precizarile cerute de dvs:
-varsta 41 ani
-diagnosticat acum 1 an (tensiunea la diagnosticare :60)
-este vorba doar de ochiul drept
-la tomografia efectuata acum 1 an, la diagnosticare s-au evidentiat modificari structurale(cavitati)
-au fost prescrise Cosopt si Travatan-eficiente la inceput dar care in ultima perioada nu a redus tensiunea decat pina la 30
-diagnostic : glaucom unghi inchis grad zero
alte precizari:nu s-a constatat opacizarea cristalinului dar se presupune ca din cauza bombarii anormale, acesta a impins irisul lipindu-l de cornee si obturand astfel canalul schlemm.
a fost propusa interventia de inlocuire de cristalin prin facoemulsificare dar cu rezerva ca retragerea irisului nu da certitudinea unui traiect liber de evacuare.
in plus, lentilele multifocale propuse Acrysof Restor nu par a avea rezultate excelente.
Am propus medicului un tip de lentila foarte nou aparuta de tip acomodativ :Crystalens HD, insa acesta a avut reticente mai ales cu privire la pastrarea flexibilitatii in timp.
va multumim anticipat mentionand ca suntem in fata hotararii de a alege cat mai repede interventia cea mai potrivita si raspunsul dvs ne-ar putea ajuta sa alegem varianta cea mai buna
0
13-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Am inteles ca este vorba despre un glaucom secundar facomorfic; solutia in acest caz este indepartarea cristalinului.Mai am cateva intrebari: s-a facut gonioscopie si la celalat ochi?, tensiunea intraoculara la celalalt ochi, ? tomografia retiniana la celalalt ochi? In ceea ce priveste alegerea cristalinului artificial, in cazul persoanelor tinere ar fi preferabil un cristalin multifocal care asigura o vedere buna la orice distanta; numai bine
0
13-08-2008, ora 00:00
IRINELA
Nu este medic/terapeut
IRINELA
La celalalt ochi a avut o miopie care in timp a ajuns foarte mare, la minus 7, 5 cu astigmatism si a suferit o interventie de implant negativ in 2005 cu rezultate satisfacatoare.Nu prezinta la ochiul stang TIO ridicata, se pastreaza intre 16-18, referitor gonioscopie se poate sa fi fost facuta in 2005, nu stiu exact, dar acum sigur nu!Tomografie s-a facut anul trecut, la diagnosticarea glaucomului, dar nu sa- gasit nimic anormal.
0
15-02-2011, ora 10:10
brandusafbg
Nu este medic/terapeut
brandusafbg
Mama mea, purtatoare de ochelari distanta si aproape a fost diagnosticata cu cataracta, fara alte afectiuni ale ochiului (asa cel putin a rezultat in urma controalelor efectuate). ieri a fost operata de cataracta la unul din ochi, cu inlocuire de crtsalin - cu cristalin multifocal(restore). Astazi dimineata a fost la cabinet pentru scoaterea pansamentului. La controlul efectuat de medic se pare ca totul este bine, dar mama mea nu vede bine cu ochiul operat, ci vede incetosat. I-a fost prescris un tratament (tratamentul obisnuit postoperator in operatiile de cataracta, Betabioptal si lacrimi artificiale). De asemeni i s-a spus ca vederea incetosata este normala pana ce creierul se va obisnui cu cristalinul multifocal. Imi puteti va rog spune daca este normal, care ar fi timpul aproximativ de adaptare in perspectiva unei vederi bune, sau daca ceva nu este in regula si ar trebui discutat cu medicul oftalmogol. Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cataracta poate fi prevenită?
  •