OMEPRAZOL-tratament miracol sau dependenta?

13-12-2010
kenya
Nu este medic/terapeut
kenya
Buna ziua tuturor, am 36 de ani, un regim de viata semisanatos, ca toata lumea, de cand ma stiu am avut arsuri stomacale, bunica le spunea "jaragai" pentru ca avea si ea si strabunica.Medicamentul anilor 10-20 a fost dicarbocalmul, cel al anilor 20-30 - ranitidina, imediat ce am pasit in anul 31 de viata am trecut la.omeprazol, in diferitele lui forme-omeran, losec, nexium, omez etc.Am facut un tranzit baritat in copilarie si 2 endoscopii dupa 30 de ani.Rezultatul:fara helicobacter pylori, fara ulcer, fara hiperaciditate, fara hipoaciditate, insa cu mici leziuni pe mucoasa stomacului superior, o frumusica hernie hiatala si.esofagita de reflux.Tratament:Losec 20mg/zi;motilium 2/zi;sucralan 3/zi si regim alimentar.O luna, doua, trei..sase, nimic.Din nou, un an-nimic.Am citit tot ce-am gasit penet despre omeprazol, este miraculos, cand il iau de dimineata cu o jumatate de ora pe nemancate este super, nu mai am niciun simptom, nu mai am arsura deloc si asta cat il iau cum il las de a doua zi, o iau de la capat.Precizez ca nu am nicio alta durere, nu ma balonez, nu am greturi, nu am amareala sau acreala in gura, nu ma doare stomacul pe nicaieri, nu ma constip.dar ma ustura pe esofag atat de tare incat imi amorteste si limba.Oare este bine sa iau Omeprazol la nesfarsit, a mai luat cineva, ce se poate intampla, ce riscuri exista?Va multumesc tuturor, si va doresc multa sanatate.
3 comentarii
0
13-12-2010, ora 23:09
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Daca ai doar arsuri ai putea incerca sa faci urmatoarea chestie: 2 saptamani iei dimineata pe stomacul gol o lingura de seminte de in apoi bei o cescuta de ceai, jumatate de ora nu mananci nimic.Pe durata tratamentului nu se bea alcool si nu se fumeaza.Ar trebui sa iti treaca.Poti continua tratamentul asta mult si bine sau cu intreruperi cum preferi.


Medicamentele pentru arsuri la stomac dau dependenta


Mare parte din populatia lumii sufera de arsuri la stomac.

Doar ca putini stiu ca incetarea medicatiei in cazul acestei afectiuni face mai mult rau decat bine, simptomele devenind si mai urate decat inainte de inceperea tratamentului.

Pentru a arata ca de vina sunt chiar medicamentele in cauza, cercetatorii au incercat aceste medicamente si pe oameni sanatosi, care nu aveau aceste probleme. Dupa incetarea "tratamentului", acestia s-au pomenit cu arsuri la stomac, conform npr.org.

Vestea rea e ca aceasta "dependenta" se dezvolta in doar cateva zile.

Medicamentele pentru arsuri, factor declansator al bolii

Pana acum se credea ca aceste arsuri stomacale, aparute dupa intreruperea tratamentului, sunt doar o inchipuire, un fenomen mai degraba psihologic.

Insa studiul in cadrul caruia unei grupe de oameni sanatosi i s-au dat astfel de medicamente, in timp ce alteia, formata tot din oameni sanatosi, i s-a dat placebo, fara ca voluntarii sa stie ce pastile iau, a aratat clar ca doar in prima grupa au aparut efectele adverse si ca acestea erau cat se poate de reale, a explicat Christina Reimer, cercetator in cadrul Universitatii din Copenhaga, autoarea studiului.

Cercetari anterioare au aratat ca medicamentele folosite in cazul arsurilor la stomac, care interactioneaza cu acizii din stomac, maresc riscul de infectii intestinale si pneumonie. Interfereaza, de asemenea, si cu absorbtia de calciu, inrautatind osteoporoza.

Vestea buna e ca se poate renunta la asemenea pastile, insa doar gradual, "dezintoxicarea" putand tine si mai bine de o luna.

Sursa: http://www.ziare.com/lifeshow/sanatate/09-07-2009/medicamentele-pentru-arsuri-la-stomac-dau-dependenta-878231
0
13-12-2010, ora 23:18
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
La inceputul "carierei" sale, medicii se fereau sa prescrie cure lungi cu Omeprazol, fiind banuit ca ar putea fi corelat cu boala neoplazica. Dar studii temeinice au demonstrat fara nici cel mai mic dubiu ca nu are legatura si ca poate fi luat in deplina siguranta mult timp.

Pe de alta parte, in cazul dv, care nu aveti ulcer, omeprazolul actioneaza strict simptomatic. Mecanismul lui de actiune este cresterea pH-ului gastric. Asta este un tratament patogenic (adica "de veriga intermediara") pentru cineva cu ulcer, grabind mult vindecarea lui. In schimb e tratament simptomatic "de veriga finala" pentru cineva cu boala de reflux. Altfel spus, cineva cu ulcer ia Omeprazol o vreme, dupa care nu mai ia, fiindca ulcerul s-a inchis. Dar dv aveti de luat mereu, fiindca refluxul e neinfluentat de omeprazol, doar ca nu mai e acid si nu il mai resimtiti ca "jeragai".

Dintre medicamentele enumerate, doar Motilium actineaza patogenic, adica scade cu adevarat refluxul. De vindecat, parerea mea este ca aveti unele sanse de vindecare numai printr-un tratament prin acupunctura, singura sau sustinuta de un tratatment homeopatic.
0
14-12-2010, ora 20:14
kenya
Nu este medic/terapeut
kenya
Multumesc pentru raspunsuri.Un tratament alternativ am incercat acum trei ani cu...oua de prepelita, care mi-au oferit cateva luni de relaxare chimica, Cura a constat din 250 oua in prima faza si inca 150 in faza a doua.dupa o perioada arsurile au revenit incet, incet si am revenit la medicamente.Am incercat sa revin la ouale misraculoase dar dupa primele 30 de bucati am inceput sa am dureri groaznice undeva in zona intestinelor.Am intrerupt tratamentul, durerile au disparut de a doua zi.Am reluat tratamentul la cateva saptamani si iar dureri.Deci am pierdut si aceast remediu.
Am fost multi ani dependenta de bixtonim si am reusit sa scap de el, as vrea sa reusesc sa scap si de aceste medicamente pt.stomac.Sunt dispusa sa incerc orice, doar sa am parte de o viata normala, fara chinuitoarele arsuri si gandul ca se face dimineata si-mi iau doza care ma ajuta sa mai trec o zi fara sa cantaresc ce, cum, cat si cand bag in gura.Nu este un drog, dar devine atunci cand nu mai poti trai normal fara el.
Multumesc celor care mi-au raspuns si celor care au citit ceea ce am avut de spus, ii rog in continuare pe cei care detin mai multe informatii sa-mi recomande concret un cabinet homeopatic sau de acupunctura(cum imi recomanda domnul doctor Dragomir), sau un tratament care a dat rezultat cub adevarat.
Sanatate tuturor si sarbatori minunate!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici