OCHI ROSU SI UMFLAT - FARA DIAGNOSTIC

05-05-2012
liviualex
Nu este medic/terapeut
liviualex
De aproximatv 10 saptamani am ochiul stang foarte rosu si pleoapa inferioara putin umflata ceea ce face ca ochiul stang sa fie usor mai inchis decat cel drept, Mentionez ca ochiul este mai rosu dimineata si seara.Am fost pana acum la 5 medici oftalmologi. 3 Din Buzau, localitatea de unde sunt, un medic din Bucuresti ( unul din cei mai buni ) si un medic in Miami-SUA( unde si lucrez in prezent).Am primit pe rand diagnostic de conjunctivita, keratita, keratoconjunctivita, ochi zgariat.Dupa cum vedeti am 4 diagnostice dar am fost la 5 medici.Asta pentru ca unul din cei 5 doctori a spus ca efectiv nu stie ce diagnostic sa puna.Am urmat la fel pe rand tratamente diferite constand in colire si geluri antibiotice.fara nici un fel de rezultat favorabil.Va rog a mi spune ce pasi as mai putea urma intrucat efectiv sunt foarte ingjorat dar in acelasi timp si dezamagit de sistemul medical si modul de diagnosticare.
Mentionez ca vederea nu este afectata.
1 comentarii
0
05-05-2012, ora 19:37
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Iritatia sau infectia mai poate proveni de la o infectie in nas (sinuzita), deoarece ochiul comunica cu nasul prin canalul nazo lacrimal.

Ar fi bine daca ai face un exudat nazal cu antibiograma, numai ca trebuie sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic administrat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Daca poti astepta, vorbeste cu medicul despre asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.