OBOSEALA, STARI DE GREATA, DURERI DE CAP, AMETELI- POSIBIL SARCINA

08-06-2013
gabrielam25
Nu este medic/terapeut
gabrielam25
Buna ziua!

Am avut acum circa 2 saptamani 3 contacte sexuale neprotejate, din care 2 cu ejaculare. Am luat in circa 12 ore pilula de urgenta. Pb. e ca la a doua tura am varsat si m-am simtit f. prost. Dupa inca 12 ore, am mai luat inca o tura si de data aceea nu am mai varsat.. De atunci ma simt destul de rau..., am stari de ameteala, in special dimineata si stari de greata cam pe tot parcursul zilei( nu am si vomitat), dureri de cap dimineata si stari de oboseala. Credeti ca acestea sunt semne posibile de sarcina? Test de sarcina inca nu am facut, dar in acelasi timp am si simptome specifice menstruatiei... Daca imi vine ciclul in 2-3 zile, sa zicem, e posibil, totusi, sa fi ramas insarcinata?

Multumesc mult!
1 comentarii
0
09-06-2013, ora 12:35
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Cauta pe google efecte adverse ale pastilei contraceptive de urgenta. Din ce zici tu, cam seamana cu reactiile adverse..


"Metodele hormonale pot avea ca efecte secundare: greturi, varsaturi si dereglari ale echilibrului hormonal, manifestate in special prin tulburari ale ciclului menstrual, dureri in abdomenul inferior, oboseala, cefalee, vertij si tensiune mamara, sangerari intermenstruale. In cazul utilizarii estrogenilor in doze mari, greata si varsaturile pot fi foarte severe, necesitand administrarea unui antiemetic."
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.