Numar calorii pe zi?

11-05-2008
lumynys
Nu este medic/terapeut
lumynys
Va rog sa-mi spuneti si mie cam care este nr de calorii ce trebuie consumat zilnic?Kcal sunt cele pe care le consumam din produse iar caloriile sunt cele pe care trebuie sa le ardem? Nu prea stiu si chiar imi doresc sa aflu! Va multumesc!
8 comentarii
0
11-05-2008, ora 00:00
MACKANZIE
Nu este medic/terapeut
MACKANZIE
depinde ce virsa ai, ce greutate si cita miscare faci.Daca consumi mai multe calorii decit iti treb. atunci te ingrasi.In medie o femeie matura are nevoie de 1700-2000 de calorii pe zii, pe cind un barbat mat. ii trebuie cam 2000-2500.Pe masura ce inaintezi in virsta metabolismul tau incetineste si are nevoie de mai putine calorii.
0
11-05-2008, ora 00:00
lumynys
Nu este medic/terapeut
lumynys
am 32 ani si spre rusinea mea in ultimii 2 ani am ajuns la 74 kg de la 58-60kg.deci cite calorii imi trebuiesc?cum aflu cite cal consum?
0
12-05-2008, ora 00:00
MACKANZIE
Nu este medic/terapeut
MACKANZIE
In primul rind ar treb. sa elimini din alimentatie painea, dulciurile, zaharul, pastele fainoase, orezul, mincaruri grase, prajeli, rintasuri dar treptat ca e destul de greu.Eviti sucurile cu zahar si alcolul iar daca vrei sa slabesti sanatos iti treb. cam 4-5luni cu un consum de 1500cal.Acum scrie pe toate produsele cite calorii contin. In afara de asta trebuie sa combini cu sport sau multa miscare fizica ca poti sa mori de foame si sa nu slabesti.Eu nu sint medic dar iti vb din experienta dupa ce am studiat mult aceasta prob.Daca vrei sa simplifici totul si iti permiti financiar poti cumpara cereale fitnes si in interiorul pachetului ai un cod, apoi urmezi instructiunile de pe pac. si in functie de gusturile tale iti alcatuiesc ei o dieta personalizata cu ce iti place tie sa maninci.Nu incerca cu pastile ca iti pui sanatatea in pericol daca urmezi dieta lor +sport sau multa miscare poti slabii sigur.Iti treb.doar rabdare caci rezultatele se vad dupa 3-4 sap.iar datorita sportului nu ti se lasa pielea, ramine tot ferma.Succes.
0
12-05-2008, ora 00:00
lumynys
Nu este medic/terapeut
lumynys
iti multumesc pentru raspuns! se vede ca pui suflet in ceea ce faci si-ti place sa ajuti oamenii ! e lucru mare ca din ceea ce ai invatat tu impartasesti si altora ! as mai avea intrebari dar acum nu mai am timp sa ramin la calculator, dar voi reveni, ca doar gasesc sprijin, nu-i asa?
0
12-05-2008, ora 00:00
MACKANZIE
Nu este medic/terapeut
MACKANZIE
O sa incerc pe cit pot sa te ajut.Imi face placere sa stii.
0
20-05-2008, ora 00:00
lumynys
Nu este medic/terapeut
lumynys
cam ce sa consum eu intr-o zi sa ma incadrez in nr asta de calorii? chiar nu stiu!
0
21-05-2008, ora 00:00
MACKANZIE
Nu este medic/terapeut
MACKANZIE
daca vrei sa slabesti sanatos da trebuie sa te incadrezi in 1500cal pe zii.Cauta si tu pe google cum poti calcula caloriile si acolo iti da cam cit are de ex. o felie de paine, 100gr de carne de pui sau altceva ce vrei tu sa maninci.Eu am o carte pe care am cumparat-o odata cu revista felicia unde sint calculate toate pe 100gr, si chiar mai amanuntit.Din rasp. tau inteleg ca nu ti-ai cumparat cereale fitness caci acolo dupa cum ti-am mai spus iti calculau ei cit anume sa maninci.Dar asta inteleg caci sint destul de piperate la pret dar iti poti calcula si singura ce maninci fara sa dai atitia bani pe cereale.daca mai ia intrebari iti rasp. cu ce stiu si eu.
0
30-09-2008, ora 00:00
AndreaMeckl
Nu este medic/terapeut
AndreaMeckl
un numar de calorii ar fi 2000 dar sunt experti care spun ca acest numar de calorii este prea mare asa ca acestia recomanda un nr de 1500calorii pe zi, nu cred ca era vorba de pretul piperat si cerealele ftness nu slabesc neaparat daca doresti sa slabesti ar trebui sa iei ianintefiecare masa tablete de argila si sa faci sport atunci poti manca orice, am mai gasit un site in limba germana unde daca intelegi te ajuta ei sa.ti calculezi caloriile
http://www.imedo.de/practice/treatments/show/576-laufen
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.