Nu vad decat cu un singur ochi

01-03-2013
jhonyboxing
Nu este medic/terapeut
jhonyboxing
Buna!Sunt nou pe acest forum, sunt la a doua postare si caut raspuns la problema mea.
Prima data am sa va spun ca mi-am pierdut vederea total la ochiul stang de la varsta de 10 ani, acuma am 35, inca nu sa inventat nimic nou sa pot sa-mi recapat vederea.
Ce mar interesa pe mine este:
Am dreptul in cazul meu la o pensie de nevazator gradul 3?
Ma incadrez in aceasta categorie daca nu vad decat cu un singur ochi?
Astept cu nerbadare.
1 comentarii
0
02-03-2013, ora 07:57
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Buna, singura persoana care-ti poate da un raspuns este medicul care te va evalua. Trebuie sa-ti faci un dosar si sa te adresezi Directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului (DGASPC) din judetul de domiciliu - respectiva institutie are un serviciu de evaluare a persoanei adulte cu handicap. Informatii despre ceea ce-ti trebuie la dosar gasesti aici: --------*
Tatal meu a suferit un groaznic accident de munca atunci cand eu eram copil si are pensie de handicap gradul 3. Cu toate ca e foarte clar ca are probleme de sanatate, cei din comisia de evaluare ii fac mereu probleme, cautand motive sa-i taie pensia. Are in jur de 400 lei, o mizerie. Din cauza faptului ca foarte multi oameni beneficiaza pe pensie de handicap fiind sanatosi tun, "cineva" s-a sesizat in cele din urma si au inceput sa taie in carne vie. Din pacate, afectati sunt si cei care au cu adevarat nevoie de aceasta "pomana" a statului. Am vazut odata la stiri ca il chemau mereu la comisie pe un cetatean care avea piciorul amputat. Probabil credeau ca i-a crescut la loc intre timp. Omul era foarte nemultumit, deoarece nu se putea deplasa si era obligat sa parcurga distante lungi prin frig, fiind umilit de fiecare data. Daca poti sa muncesti, fa un efort si cauta-ti un loc de munca. Nu stiu daca ai prea mari sanse la o pensie, la nevazatori cerintele sunt destul de severe, starea ta trebuie sa fie foarte grava, gen' sa nu vezi deloc sau aproape deloc cu ambii ochi. Pensia e de mizerie si chiar nu merita sa te umilesti anual, pentru un pumn de bani. Cauta si alte solutii, care sa te avantajeze mai mult. Bunica mea, Dumnezeu s-o ierte, a stat oarba 4 ani de zile si n-a vazut un ban de la stat. Motivul? Cu toate ca nu vedea deloc, banii care erau necesari pentru intocmirea dosarului erau peste posibilitatile ei financiare. In plus, trebuia sa mearga la evaluare in alt oras, era mult de umblat, de stat pe la cozi infernale si a preferat sa abandoneze ideea. Era o batrana bolnava care avea drept la pensie dar a preferat sa nu se umileasca. Nu poti sa-ti imaginezi cum sunt tratati oamenii care au probleme cu adevarat si cat de usor obtin altii drepturi care nu l-i se cuvin, datorita spagilor si "pilelor".

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.