Nu stiu nici doctorii ce boala am!

09-07-2012
Lariss@
Nu este medic/terapeut
Lariss@
Am aceste simptome de vreo 10 ani.Desi nu e ceva grav, tot persista si ma chinuie in ultima perioada, aproape lunar.Am fost la mai multi medici si toti dau cu presupusul.Am luat diferite medicamente care m-au ajutat mai mult sau mai putin, dar fara succes. Simptomele sunt : dureri abdominale partea inferioara bilaterala;de stomac partea superioara;greata; varsaturi:primele 2-3 sunt cu flecma si mancare nedigerata, urmatoarele flecma de culoare galbena, flecma transparenta, apoi spumoasa de culoarea laptelui, dupa fiecare varsatura imi lacrimeaza putin ochii si ma simt mai usurata(pot fi si 15 pe zi);nu pot manca, nici bea(daca iau o gura de apa la scurt timp o vars);friguri in tot corpul(inclusiv capul), cu dureri diferite la recidivarea bolii (odata doar o parte a capului cu ceafa, ureche si ochi dureri acute ;alta data poate fi doar partea de sus a capului cu frunte, simtindu-l infundat) ;constipatie cu scaun(e) inchis(e) la culoare si rareori vanturi urat mirositoare;sunt slabita de puteri;cand ma ridic in picioare la scurt timp vomez, iar daca stau intinsa pe pat mai dureaza ceva pana la acel punct; nu fac niciodata febra.Tensiunea arteriala mi-e scazuta (cand nu eram asa rau aveam cea mare 80 si cea mica 50.Totul dureaza in jur de 3zile, iar in primele zile se instaleaza durerea de cap si frigurile, urmate de varsaturi, iar in a treia zi spre final incep sa-mi revin.Analizele mi-au iesit bune doar anticorpii impotriva bacteriilor sunt pozitivi.Am 30 de ani, 155 cm, 45kg si am avut doua sarcini.Cer sfatul unui medic pe forum, daca este posibil.Multumesc mult!
7 comentarii
0
09-07-2012, ora 18:15
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
sigur iti va raspunde un medic.

pana atunci detaliaza putin, sa stie SI d-lor:
- de ce ai DOAR 45 kg?!.NU mananci ? sau mananci si NU te ingrasi.../!
- tensiunea 8 cu 5 iti da ACESTE frisoane SI dureri de cap.scriu din exp...ani la rand am baut cafea crezand ca-mi rezolv problema pana cand un medic din Sinaia, mi-a recomandat multe lichide, APA.si sunt ok (caut sa tin totul sub control)...mi-e chiar BINE!.
bei apa? lichide?!
CE am facut?
- mananc putin si des;
- beau multa-multa apa!!
intrebare:
-glicemia e-n valorile normale?!
-te stii cu probleme la fiere (colecist?!)
p.s.
scrie aici pt medici:
CE alte diagnostice ai primit? si CE tratament ai mai luat in CEI 10 ani!!...multi.
sanatate!
0
09-07-2012, ora 23:24
helenprada
Nu este medic/terapeut
helenprada
buna seara, de ceva timp ma confrunt cu.nici nu stiu cum sa-i spun..ideea este ca sunt niste bubite in zona inghinala mai exact pe partea stanga la baza vaginului, dor foarte tare, ustura la urinare Dar apar doar in perioada ciclului si sunt insuportabile
ma ajuta cineva?
0
10-07-2012, ora 01:42
alex0333
Nu este medic/terapeut
alex0333
ati auzit de Hipocondrie?!
0
10-07-2012, ora 10:45
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
Se pare din ceea ce relatati dumneavoastra ca pe primul plan ar fi o insuficienta evacuatorie a stomacului care evolueza sau este chiar determinata de o stenoza pilorica.
Cu cuvinte simple, la capatul stomacului, care uneste stomacul de duoden este un sfincter care se numeste sfincterul piloric, care in mod normal este inchis dar in momentul cind ajung la el undele peristaltice ar trebui sa se deschida ca sa permita trecerea chimului alimentar in duoden.
Restul simptomelor sunt, dupa parerea mea simptome de acompaniament al afectiunii de baza adica durerile abdominale si constipatia sunt consecintele unei disfunctii colonice care este intretinuta de arestul tranzitului intestinal.
Deci ar trebui investigata functia evacuatorie a stomacului.
0
11-07-2012, ora 00:16
Lariss@
Nu este medic/terapeut
Lariss@
Multumesc mult pt raspunsuri! Am facut si radiografie la stomac si mi-a zis doctorul de familie ca am ceva bacterii rele in stomac.Am luat doua saptamani antibiotic, apoi sase saptamani Pantip (un medicament de protejare a stomacului), din pacate l-am intrerupt dupa prima saptamana din cauza ca iarasi am fost bolnava cu simptomele de mai sus si l-am reluat imediat ce mi-am revenit.In acele momente mi-e imposibil sa merg la doctor pt ca nu ma pot tine pe picioare si vomez foarte des.De internat, nici nu incape vorba, nu-mi permit acest lux deoarece am doi copii mici si sotul e mai tot timpul la munca, plus ca nu am pe nimeni cine sa ma ajute.De Hipocondrie nici nu se pune problema, nu ma stresez...dar e firesc sa-mi doresc totusi sa aflu dupa atata timp ce fel de boala este si cu ce o pot trata.
0
11-07-2012, ora 00:31
Lariss@
Nu este medic/terapeut
Lariss@
Apropo de greutate...am 45 kg din adolescenta si in principiu e constanta.Ma mai ingras si mai slabesc cate un kg sau doua.Exceptie facand perioada de sarcina, in care m-am ingrasat 23 kg in plus.Dupa fiecare sarcina am reusit sa scap de kilogramele in plus fara dieta in decurs de un an.In ultima perioada ma simt balonata si egal ca mananc putin sau mult, sanatos sau nesanatos sau ca beau doar apa, am dureri de stomac dupa aceea.
0
02-05-2016, ora 08:20
dava
Nu este medic/terapeut
dava
Cred ca ai acaalazie, asa am avut eu si mi-a pus diagnosticul doctorul Ditoiu de la Fundeni, dupa ce umblam de doi ani pe la diferiti altii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipatia - primul ajutor
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Greața în sarcină
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Durerea de burtă
  •