Nu stiu de ce s-a intamplat asa !?

15-10-2010
MEDOX
Nu este medic/terapeut
MEDOX
Duminica dimineata prietena mea s-a trezit mai devreve si s-a dus la bucatarie sa pregateasca ceva de mancare, cand a observat ca tot ce lua in mana dreapta scapa jos. Nu am dat atentie acestui lucru chiar daca ea a spus ca nu se simte prea bine, peste aprox 45 -60 de minute au inceput deficientele de vorbire ( nu mai putea sa pronunte cuvintele ), apoi au aparut si durerile de cap, iar la un moment dat a reusit sa-mi spuna ca nu prea percepe ceea ce ii spuneam. Am dus-o la urgente cu o stare generala proasta, prezantand si stari de voma. Dupa un consult al medicului de garda, au trimis-o cu ambulanta la Bucurestui pentru tomografie, care a iesit Ok, s-a intors de la Bucuresti, dupa cateva ore, cu o stare generala mult inbunatatita. i s-a prescris de catre medicul de garda niste pastile pentru durerile de cap si un pansament gastric si au spus ca a suferit o asa numita "cadere de calciu" asociat cu un atac de panica pe baza oboselii si a stresului cotidian.toatebune si frumoase. Dupa 4 zile de odihna asociata cu tretamentul prescris de medicul de garda de la urgente + calciu magneziu zinc si vitamina D + vitamax + alimentatie sanatoasa, durerile de cap sunt prezente inca, aspect fizic slabit, mana dreapta nu prezinta forta la strangere si tresare involuntar. Am consultat duminica si un neurolog si a spus ca inceea ce il priveste nu este nici o problema dpdv medical.
Rog si eu cateva indrumari sau sfaturi

Va multumesc anticipat si va doresc sanatate !!!
6 comentarii
0
15-10-2010, ora 15:11
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Eu sugerez sa faceti un examen angio-RMN si ecografie Doppler pentru artere carotide, artere vertebrale si vene din regiunea cervicala pentru a ne orienta catre un diagnostic; numai bine
0
15-10-2010, ora 15:52
MEDOX
Nu este medic/terapeut
MEDOX
Vad ca sunteti cadru medical, va multumesc pentru sfat dar asi dori daca se poate sa argumentati putin indrumarea d-voastra, deoarece mi se pare cam ciudat sa ai probleme cu vasele de sange la 23 ani asa brusc in conditiile in care ai un istoric medical relativ curat (doar o operatie de apendicita si 2/3 raceli).
Va multumesc mult !
0
15-10-2010, ora 21:07
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Este important sa faceti un consult neurologic serios si investigatii ca sa infirmam sau sa confirmam, avand in vedere simptomatologia, un diagnostic de scleroza multipla, anevrism, alte afectiuni neurologice ; prietena dumneavoastra ia anticonceptionale( anticonceptionalele predispun la tromboze)???. Numai bine
0
16-10-2010, ora 20:04
MEDOX
Nu este medic/terapeut
MEDOX
Azi dimineata s-a repetat incidentul pana la cel mai mic detaliu...am fost cu ea la o clinica privata si dupa administrarea unei perfuzii cu calciu algocalmin B-euri (cred) si cateva reprize de som a plecat pe picioarele ei si fara dureri de cap... de parca nimic nu s-ar fi intamplat. Am facut si o ecografie abdominala (deoarece un medic generalist a suspectat si o sarcina desi ea ia anticcneptionale de aprox 4 ani.) si a iesit totul foarte bine. urmeaza sa ajungem la un neurolog renumit in Bucuresti si sa facem si cateva analize.
Azi s-a pus si problema anticonceptionalelor.in mod sigur vom investiga si aceasta posibilitate acum asteptam un raspuns de la spitalul militatr. Sunt in cautare de doctori care chiar stiu ce fac ( spun astea deoarece un doctor generalist de la o clinica cu pretentii imi spunea mie azi, cand ei ii bubuia capul de durere si voma, ca nu cumva vrea ea sa ma inpresioneze pe mine sau e gravida si nu vrea sa spuna)
Curios este faptul ca aseara s-a prezentat foarte bine, o stare generala foarte buna totul era ok, nu o deranja sau jena nimic.azi dimineata surpriza...imediat cum a facut ochi mi-a spus " nu simt mana si piciorul drept", apoi" mi-a amortit limba" iar apoi stari de voma si a si vomat si dureri insuportabile de cap.
0
22-10-2010, ora 21:12
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
S-au facut si investigatii sangvine? Ce valoare au calcemia, magneziemia?
0
26-10-2010, ora 09:45
MEDOX
Nu este medic/terapeut
MEDOX
toate bune...mai putin limfocitele, intre timp a facut RMN, angio RMN, encefalograma, analiza Doppler, si punctie-lombara, sange ( altele decat cele uzuale), au examinat-o ; medic neuro sp Militar Central, in prezent este la Colentina. Pana acum toate analizele bune mai putin encefalograma si limfocitele. Am omis... la analiza copro a iesit giardia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Migrena postcoitală
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • O nouă tehnică pentru depistarea timpurie a aterosclerozei
  • Pentru sănătatea inimii, luați cu precauție suplimente de calciu!
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Ar putea exista o asociere între calciu și colesterol
  • Nivelul scăzut de calciu din sânge ar putea crește riscul de stop cardiac
  •