Nu stiu daca sa ma panichez sau sa fiu calma

24-08-2007
maya050585
Nu este medic/terapeut
maya050585
Buna seara!
am o problema pe care incerc sa o inteleg.
In luna iulie am facut un test papanicolau care a indicat ca am vaginita nespecifica.Nu mi s-a dat nici un fel de tratament. Acum la sfarsitul lui august am repetat testul la maternitatea giulesti unde s-a dovedit ca am o flora III. Mi s-a dat doxacilina 100mg la 12 ore si mie si partenerului si doar pt mine in plus paduden tot la 12H. Doctorul a fost foarte evaziv nu mi-a zis nimic desi am intrebat daca este grav. Am intrat pe net si am vazut ca o flora de gradul III arat aparitia unor celule anormale. As dori sa stiu ce am de facut sau mai bine zis daca am motive sa ma ingrijorez si sa repet testul in alta parte. Doctorul respectiv mi-a dat tratamentul dar nu ma chemat sa imi verifice starea dupa terminare tratamentului. daca puteti sa imi dati cat mai multe informatii despre acest lucru as fi foarte fericita.
Va doresc o seara frumoasa.
2 comentarii
0
26-08-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Vaginită nu înseamnă cancer, ci înseamnă inflamaţie. Testul Pap este foarte bun pentru cancer şi, într-o anumită măsură, pentru herpes. El dă unele indicaţii imprecise şi asupra florei vaginale, dar nu pentru asta e făcut.
În privinţa explorării florei vaginale, testele de elecţie sunt: examenul bacteriologic pe lamă colorată de microscop şi culturile din secreţie vaginală.
Dacă doctorul dv nu v-a recomandat aceste teste şi nu v-a chemat la control înseamnă că nu este nevoie.
0
03-09-2007, ora 00:00
maya050585
Nu este medic/terapeut
maya050585
Multumesc frumos pt raspuns si imi cer scuze ca nu v-am putut multumi mai devreme.
Am terminat tratamentul cu doxicilina si nu pot spune ca ma simt mult mai bine dar exista totusi o imbunatatire.
Va multumesc inca o data pentru raspuns si va doresc o seara excelenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Vaginita în timpul sarcinii - cauze, simptome, tratament
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  • Vulvovaginita și microbiomul: o revizuire a studiilor concentrate asupra tratamentului infecțiilor acute și recurente
  •