Atac de panica (acum 2 ani).. Au inceput palpitatii, amorteli, intepaturi in partea stanga

14-12-2008
AndreiS84
Nu este medic/terapeut
AndreiS84
Buna ziua,

Numele meu este Andrei, am 24 de ani si nu credeam ca o sa ajung in aceasta situatie.Sa incep cu inceputul...
Am fost un copil foarte sanatos.Raceala si gripa, tuse si chestii minore am mai avut, dar niciodata nu am fost bolnav la pat pana acum 2 ani cand presupun ca am facut un atac de panica intr-o Duminica.De atunci totul s-a schimbat.Au inceput palpitatii, amorteli, intepaturi in partea stanga... Logica ca m-am speriat.Am fost la medic si nu s-a gasit nimic la inima.Si astfel mi s-a pus diagnosticul disfuctie neuro-vegetativa.La vreme respectiva medicul de familie mi-a prescris Calmogen si o perioada lunga de timp mi-a fost mai bine, dar niciodata nu am mai simtit ca sunt sanatos si ca simt bine ( cu putine exceptii )... Vara trecuta a aparut ceva nou.. simteam ca am un nod in gat care ma impedica sa respir.. si evident am fost iar la medic ( mai ales ca sunt si fumator ).Aceeasi problema, nu aveam nimic.. tot pe sistem nervos.Si atunci mi s-a dat sa iau Zoloft ( solutie ) cate 50 mg si iarasi o perioada mi-a fost ceva mai bine.Recent am facut o gastrita care la inceput a fost destul de urata.. am tratat'o si incepusem sa imi revin cand brusc au revenit durerile.Sensazii de greata, nu puteam sa respir etc.. drept urmare am ajuns la urgenta cu mama pentru ca ma simteam foarte rau.. nu puteam sa respir imi amortea corpul... Am facut si acolo analize si gastrita incepuse sa dea inapoi si acum era intr-o forma mult mai usoara.Mi s-a dat un tratament care vad ca da roade la domeniul gastrita, dar eu ma simt in continuare rau ( in reprize )..imi simt corpul foarte slabit si greu, parca nu mai am echilibru si sunt ametit.Ma simt de 80 de ani plus ca sunt parca mereu incordat fizic si nu pot sa ma relaxez.Nu prea am factori de stres pe langa mine, am un servici care este ok si nu foarte stresant dar este de munca.Si sincer nu stiu ce sa mai fac... am fost o persoana foarte activa si chestia asta ma termina.

Cu Respect,

Andrei
6 comentarii
0
14-12-2008, ora 23:40
dr_vas
Nu este medic/terapeut
dr_vas
buna Andrei,
spune-mi, te rog, ce inaltime si greutate ai? ai slabit in greutate ultima vreme? ce te supara mai rau starile de panica sau durerile de stomac?
0
15-12-2008, ora 01:15
AndreiS84
Nu este medic/terapeut
AndreiS84
am 62 de kg si 1.83.. dar nu am slabit.. asa sunt de cand ma stiu.. analizele la sange au iesit bine, chiar foarte bine.. nu sunt anemic.

Ma supara starile de panica mai mult decat cele de stomac.
0
15-12-2008, ora 10:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Poti incerca si la un endocrinolog.Poate suna aiurea dar nu strica.O sa vezi de ce.
Numai bine
0
15-12-2008, ora 10:27
dr_vas
Nu este medic/terapeut
dr_vas
incearca sa mergi la un consult psihiatric.ei trateaza foarte bine atacurile de panica...
0
29-01-2010, ora 16:24
nicoaraalexandru
Nu este medic/terapeut
nicoaraalexandru
salut. si eu ma aflu in aceeasi postura cu AndreS84. Aveam un servici cu multa alergatura si munca, stres era ceva, cand intr-o noaptea ma trezesc din somn cu tremuraturi foarte puternice si pieptul ma ardea foarte tare incat am luat o batista am pus apa pe ea apa si am puso pe piept sa ma racoresc ca simteam ca iau foc, nu ma puteam opri din tremurat si m-am speriat foarte tare, am luat o pastila de distonocalm si un calciu si in 10 minute mi-a trecut si am adormit. Dimineata m-am trezit bine dar cand m-am pus la verticala sa ma imbrac sa merg la lucru am simtit ca sunt foarte ametit, am dat la boboci de doua ori, de la munca m-am invoit in acea zi. Ma simteam ca dupa o seara de bauta, stare generala proasta, ametit, mahmur, cu stari de greata si voma. Am facut niste controale, la endoscopie am gasit o gastrita "urata", helycobacter, colecist cronic, hernie hietala, atacuri de panica. Pentru gastrita si helycobacter am luat nexium 40 mg 1 luna + amoxicilina 2 saptamani + claritromicina 2 saptamani, apoi am continuat inca doua luni cu nexium 20 mg de 2 ori pe zi. pentru colecist am luat anghirol 15 zile, pentru atacuri de panica alprazolam+coaxil. La fel pot spune ca s-a ameliorat starile de panica in timpul tratamentelor, si la 2 luni dupa tratament am inceput sa am ameteli permanente asociate cu dureri de frunte, tample si de ceafa. Doctorul de familia am observat ca aveam pulsul mare 110-120 batai/minut. Am facut un EKG si CARDIOGRAFIE (ecografie la inima) si mi-a spus ca am tahicardie severa si sa iau in paralel cu tratamentul prescris si tratament pentru sistemul nervos vegetativ. Am programare si astept sa vad ce imi spune psihiatrul si cum o sa ma simt dupa tratament
-*

(*modificat de administrator)
0
17-10-2012, ora 00:22
yofrantzuski
Nu este medic/terapeut
yofrantzuski
Sfatul meu e sa numai luati fel si fel de tampenii de medicamente gen Zoloft, , Cipralex, , Anafranil...Spitomin si altti inhibatori selectivi ai recaptarii serotoninei, , este o porcarie nu te ajuta la nimic, , mai rau o sa iti faca.am fost la 9 psihiatrii pana ascum si 6 din ei mi/au prescris medicamnte diferite, , , si alti 3 mi/au prescris schema standard : Zoloft Anxiar sau schema 2 mai puternica Rivotril Cipralex:)) si vreau sa va spun ca am ajusn sa vb singur si sa mi se accentueze atcurile de panica, , , de 0 saptmana numai iau nimic decat cate un Xanax cand ma simt mai rau si am cate un atac de pancia ca sa ma linistesc, , mi sa tot spus ca Xanax creeaza dependenta ca nu stiu ce mai face...vreau sa va spun ca nu stiu dac aeste asa sau nu dar cu sigurantza vreau sa va spun ca va calmeaza starile de anexietate si de panica.Am ajuns sa numai am incredre in nici un psihiatru si in nimeni...mi/am facut 15 ekg/uri echocardiograme, , rmn cerebral, , toate analizele si toate sunt in bune si in parametri normali.
Trist este ca atacurile de panica si anexietatea iti da fel si fel de simptome.de la paliptatii la dureri in piept transpiratzii senzatii de lesin si pierdere a controlului, Cel mai important este sa lupti fara medicamente antidepresive pentru ca la atcurile de panica nu isi fac nici un efect antidepresivele, , mai rau agraveaza boala.
Si eu sunt in aceiasi situatie ca voi, , numai stiu ce analize sa mai imi fac si la ce medici sa mai ma duc, , ca pana acum nici un medicament nu a avut rezultat favorabil...
Multa Sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Atacul de panică
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  • Cauzele atacurilor de panică și cum ne putem calma
  •