dupa ce am renuntat la anticonceptionale am inceput sa ma ingras

07-08-2010
MariaZapodeanu
Nu este medic/terapeut
MariaZapodeanu
Buna ziua!

Nu stiu sigur daca problema mea se incadreaza aici, dar sper sa nu gresesc. Am 23 de ani si am facut sport de performanta 11 ani, pana la varsta de 19 ani. De cand m-am lasat si pana la 21 ani, am luat doar vreo 2, 3 kg, si ma mentineam numa bine.
Pana cand am inceput sa iau anticonceptionale. Am luat un an de zile, timp in care nu m-am ingrasat deloc. Dupa ce le-am lasat si pana in ziua de azi, (10 luni) m-am ingrasat 15 kg. Pur si simplu, mananc la fel ca dintotdeauna, cat de sanatos pot, dar ma ingras cat vad cu ochii si parca nu ma mai opresc
Sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac. Nici cu sport, nici cu mancat mai putin nu merge. Si tot de atunci, apetitul sexual a scazut foarte mult.

Va rog ajutati-ma cu un sfat.

Va multumesc si o zi cat mai buna!
3 comentarii
0
09-08-2010, ora 11:05
alinaLeo
Nu este medic/terapeut
alinaLeo
cel mai bine e sa consulti un doctor, ar putea fi multe cauze...as zice hormonal la tine(am o cunostinta care are cam aceeasi problema) Ai contactat doctorul care ti-a dat anticonceptionalele?
0
10-08-2010, ora 17:41
dora_s
Nu este medic/terapeut
dora_s
poteincercati alte metode contraceptive. eu am lut anticonceptionale 1 luna siam castigat 8 kg plus o eruptie /bube.
asa ca, fiind si fumatoare, folosesc doar prezervativ.
poate sterilet si prezervativ ar fi protectia ideala...
0
12-08-2010, ora 17:00
piticot20
Nu este medic/terapeut
piticot20
Buna, eu banuiesc ca e din cauza hormonilor sau a faptului ca te-ai lasat de sport. Nu cred ca are nici o legatura cu anticonceptionalele. Ai putea poate sa-ti faci niste teste la tiroida.
Sotul meu a facut 15 ani sport de performanta, acum 4 ani s-a lasat si a pus pe el 46 de kg. Acum incearca sa rezolve cu sala, dar de ceva timp nu a dat decat 2 kg jos. Cu regimul alimentar nu a rezolvat nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unde se duce grăsimea atunci când slăbim?
  • Interacțiunile sociale ar putea fi influențate de dorința de a slăbi
  • Aplicații care ajută persoanele supraponderale să reziste tentațiilor alimentare
  • Balon intragastric ce poate fi înghițit - cea mai recentă armă împotriva obezității
  • Cât de eficient este sportul pentru scăderea în greutate la femei?
  • Sărbătorile vă afectează greutatea? Cântarul nu vă spune chiar totul
  • Cum să găsești voința pentru a slăbi
  •