Nu stiu ce sa ma mai fac.Va rog!

07-08-2010
MariaZapodeanu
Nu este medic/terapeut
MariaZapodeanu
Buna ziua!

Nu stiu sigur daca problema mea se incadreaza aici, dar sper sa nu gresesc. Am 23 de ani si am facut sport de performanta 11 ani, pana la varsta de 19 ani. De cand mam lasat si pana la 21 ani, am luat doar vreo2, 3 kg, si ma mentineam numa bine.
Pana cand am inceput sa iau anticonceptionale.Am luat un an de zile, timp in care nu mam ingrasat deloc. Dupa ce leam lasat si pana in ziua de azi, (10 luni) m am ingrasat 15 kg. Pur si simplu, mananc la fel ca dintotdeauna, cat de sanatos pot, dar ma ingras cat vad cu ochii si parca nu ma mai opresc
.Sunt disperata si nu stiu ce sa mai fac. Nici cu sport, nici cu mancat mai putin nu merge. Si tot de atunci, apetitul sexual a scazut foarte mult.

Va rog ajutatima cu un sfat.
Va multumesc si o zi cat mai buna!
1 comentarii
0
07-08-2010, ora 16:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Doar pe perioada administrarii contraceptivului exista posibilitatea sa iei in greutate.nu 15 kg, ci doar vreo 2-3 kg.daca ai inceput sa iei in greutate dupa ce l-ai intrerupt, nu e de la acesta. Poate ca exista o predispozitie genetica, familiala spre obezitate...poate ca in ultimele 10 luni exista mai mult stress si emotii negative, poate ca ai luat anumite medicamente, tipul alimentatiei nu este tocmai cel just, consumi multe dulciuri si/sau alimente cu continut caloric ridicat, consumi alcool, fumezi, bei sucuri carbogazoase si iti place alimentatia fast -food [ pizza etc.]. Inainte de contraceptiv aveai ciclu regulat ? dar dupa intreruperea acestuia ? Poate ca exista unele dereglari hormonale [ hipotiroidism, insuficienta gonadica etc.].parerea mea este ca, pentru inceput, sa faci un control endocrinologic [ dozari hormoni tiroidieni, ecografie tiroidiana ], ecografie abdominopelvina si o analiza a valorii glicemiei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.