Nu stiu ce sa cred

23-05-2011
Roxanica Elena
Nu este medic/terapeut
Roxanica Elena
Am o intrebare.La existenta chistului ovarian, trebuie sa apara mai toate simptomele?Eu nu am decat 3 din ce am citit. Mi-am facut acum vreo 3 ani analize mai amanuntite si aveam pe fiecare trompa cate unul.Dar la vremea respectiva mi-a spus doctorita ca sunt inofensive la marimea aceea.Este posibil sa se fi marit de atunci?As vrea sa stiu si ce doctor ar trebui sa consult, pt ca nu ma pricep, la cat umblu eu prin spitale si clinici.
3 comentarii
0
23-05-2011, ora 19:48
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Roxana, chisturile ovariene cum apar pot sa si dispara cu tratament, dar in acelasi fel reapar.Daca acum 3 ani aveai aceste chisturi(inofensive cum ti-a spus doctorita, ar fi trebuit sa faci un alt control dupa 6 luni, sau hai 1 an.Trebuiau monitorate.Ca sintome difera de la persoana la persoana, oricum sunt dureri menstruale mai mari +dureri de ovare cu iradiere tip fasa pana in spate si altele, dar nu inseamna ca tre sa le ai pe toate, ajunge unul si poti avea un chist ovarian.Daca nu au fost tratate, e foarte posibil ca ele sa nu se fi reabsorbit, ci din contra sa fi crescut.Ar trebui sa faci o ecofrafie genitala(la un medic bun), eventual si un ginecolog(nu stiu cati ani, daca esti inca virgina, in cazul asta nu ai ce face la ginecolog).Daca le-ai avut pe trompe si nu le-ai supravegheat(fara sa te sperii-ca nu am nimic de castigat)sa speram ca nu au crescut, invadat trompele, caci..
Repede la un ecograf.
Sanatate multa si bafta.
0
23-05-2011, ora 19:49
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

draga mea,
POSIBIL sa se fi marit, DAR ca sa stai linistita, zic eu..poate si inainte de-un C.O./2011...
mergi la un consult la GINECOLOGIE.

Sanatate si s-auzim de bine.
O seara buna.
0
23-05-2011, ora 20:03
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
revin cu o
intrebare:
- cand ti-a depistat chistul ovarian acum 3 ani,
LA CE MEDIC (doctorita)ai fost ??

mai scrie..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: