Nu stiu ce am...

22-08-2012
Angela adriana
Nu este medic/terapeut
Angela adriana
Buna seara..va rog sa ma ajutati am o secretie vaginala alba care este branzoasa si imi provoaca disconfort si cateodata si mancarime...plus ca imi intarzie si ciclul..mentionez ca nu este prima data cand am aceasta secretie imi apare cam o data pe luna sau chiar si la 2 luni...am avut relati sexuale atat protejat cat si neprotejat.aseasta secretie poate intarzia ciclul..???.imi e frica sa nu fiu insarcinata..am mai citit pe net si simptomele se aseamana cu o infectie numita candidoza cred ca ii zice...va rog sa ma ajutati sunt cam speriata plus ca nu am fosta niciodata la un ginecolog si am 19 ani...iar mamei imi este greu sa ii spun...va multumesc
2 comentarii
0
22-08-2012, ora 03:42
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Ai candidoza insa aceasta afectiune nu afecteaza ciclul menstrual. Pentru a o trata sa iei un Flucovim 150 azi si unul peste 7 zile, si sa faci spalaturi vaginale cu tantum rosa cateva zile. Poti folosi si Triderm unguent in zona vulvara daca este rosie si iritata. Bineinteles, cel mai indicat ar fi sa mergi la medic pentru un control si analize, insa daca nu vrei sa te duci, sa faci cum te-am sfatuit.
Pentru intarzierea menstruatiei sa iti faci un test de sarcina neaparat.
0
22-08-2012, ora 10:18
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Draga Angela,
daca ti-ai inceput viata sexuala si mai ales in cazul simptomelor pe care le ai este indicat sa mergi la un control ginecologic, chiar daca ai doar 19 ani. Este un control de rutina, medicul iti va explica si cum sa te protejezi impotriba bolilor si infectiilor cu transmitere sexuala si de asemenea iti va administra tratament pentru afectiunea de care suferi in prezent. Mai mult decat atat medicul iti va explica si de ce trebuie si partenerul tau sa se trateze in acelasi timp, daca ati avut contact sexual neprotejat. Un test de sarcina poti faci si in cabinetul medical sau poti cumpara tu de la farmacie. Te sfatuim sa discuti cu un medic, sanatatea si protectia sunt extrem de importante, mai ales ca esti la inceputul vietii sexuale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.