Nu se vindeca nasul

04-03-2009
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
In urma unei raceli aparent simple, copilul meu de 3 ani nu mai scapa de secretiile nazale. la inceputul racelii a facut febra, acum nu mai face dar totusi secretiile nazale sunt destul de abundente, au devenit galben verzui. Am fost cu el la orl ni s-a dat tratament cu sumetrolim, biorinil si betabioptal. gatul nu era rosu dar i s-a gasit o otita medie cu timpan neperforat(asa am inteles).Dupa o saptamana am fost iar la control, urechea mergea spre bine dar nu era vindecata, secretiile nazale tot multe. Precizez ca acum copilul doarme cu nasul curat, i se desfunda nasul destul de bine pe percursul zilei dar pare sa nu ii mai treaca nasul(si la noi la fel se manifesta ca ne-a dat si noua). La acest ultim control ne-a zis ca gatul e rosu probabil din cauza secretiilor multe si ni s-a dat augmentin, antibioptal pt nas si biorinil, pt ureche inca doua zile de betabioptal. Ni s-a spus sa il invatam s aisi sufle nasul-- in virtutea faptului ca noi am tot folosit aspiratorul nazal(cel legat la aspiratorul menajer) am evitat suflatul nasului pt ca, asa stiam eu ca acest suflat nu face bine urechilor pe care de fapt le infunda.
Ceea ce vreau s ava intreb domnule doctor este ce putem face mai mult de atat pentru a vindeca acest nas care tot strange in continuare secretii: ii pot pune in nas si picaturi cu ceai de musetel? in completarea a ceea ce ia de fapt?Este posibil sa aiba vreo infectie cu vreun stafilococ si din cauza asta sa nu cedeze rosul in gat si secretiile nazale? Ar trebui sa facem ceva mai mult decat facem deja?
11 comentarii
0
04-03-2009, ora 13:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
Secretiile nazale trebuesc aspirate... da, se poate de pus ciai de musetel in nas si dupa de aspirat.
ca si tratament.. trebue ACC. care fluidifica secretiile.
si COLARGOL...1% care se prepara in farmacie.
0
04-03-2009, ora 15:11
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
va multumesc pentru raspuns si va rog sa ma scuzati dar nu am inteles ce este ACC?
0
04-03-2009, ora 15:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o enzima care fluidifica secretiile
asa si se numeste la farmacie.. ACC 100. la 12 ore.
se poate si in aparat de aerosoli ( solutia!)
0
04-03-2009, ora 15:52
carmen_marcela
Nu este medic/terapeut
carmen_marcela
Daca acceptati si de la un farmacist o parere si un sfat, imi permit sa ma exprim ca acel sumetrolim (care este de fapt biseptolul, un chimioterapic si nu un antibiotic) nu era suficient pentru a distuge flora bacteriana instalata la nivel ORL, dovada ca persista si rosul in gat si rinoreea. Cat despre otita, n-am auzit sa se trateze cu biseptol. Augmentinul probabil nu era activ pe germenii responasabili de afectiunea prezenta.
Eu as recomanda Azitromicina suspensie 200mg/5ml, administrat 10mg/kg corp o sigura data pe zi, timp de 5 zile (exemplu, pentru un copil de 20kg, 5 ml suspensie de 200mg/5ml, o data pe zi) si in plus un sirop Peritol pentru rezolvarea problemelor cu nasucul (atentie, trece bariera hematoencefalica si da simptome de somnolenta, plus cresterea apetitului).
Va urez multa sanatate.
Farm. Carmen Brad
0
06-03-2009, ora 10:16
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Buna ziua, va multumesc pentru raspunsuri.
Carmen_Marcela, Sumetrolimul a fost dat de doctorul de familie inainte sa stie ca are otita, ave adoar febra si rosu in gat si stia ca noi suntem foarte suparati pe antibiotice in general. ORL-ista a spus dupa constatarea otitei ca nu e ceva grav si ca se poate vindeca si fara antibiotic dar ca depinde de organism si ca daca tot am inceput cu sumetrrolimul sa mergem mai departe cu el. Dupa urmatorul control ORL a constatat ca urechea se vindeca dar "nu suficient de bine" si nu i-a placut gatul devenit rosu intre timp(la vechiul control orl nu era rosu). Asa ca a schimbat cu Augmentin-- si acum suntem pe augmentin si mergem marti la control. In ureche intr-adevar are ceva, nu stiu ce ca vad si eu cu ochiul liber acum-- o fi facut un dopishor, nu stiu, sper s anu fie de rau.
Mai mult ca sigur antibioticele sunt date la nimereala, nu am facut nici un exudat nimic, si e un virus destul de pacatos care ne-a imbolnavit si pe noi parintii foarte ciudat in sensul ca dupa 2 saptamani de raceala acum ziua nu mai avem aproape nimic, noaptea ne ustura gatul, o zi pare sa nu avem absolut nimic ziua urmatoare iar secretii nazale si stranuturi de parca am fi in prima zi de raceala.
Cat despre copil, e vazut ba de pediatrul lui ba de orl-ist siba ni se zice ca are rosu in gat, ba ca nu are, ba ca are o amigdala cat o pruna.(sincer eu cred orl-istul). Astept marti sa mergem iar la control s avedem ce mai este.

Inca o intrebare as mai avea: in acest caz de raceala pe trecute combinata cu otita, baia la cap se suspenda sau se suspenda baia de tot o perioada?

Va multumesc de raspunsuri.
0
06-03-2009, ora 10:23
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
a, carmen_marcela, legat de peritol-- noi i-am dat zyrtec, nu stiu daca fac parte din aceeasi grupa de medicamente dar cand a fost mai mic, legat si de dermatita atopica si altele stiu ca la el s-a preferat zyrtecul, nu mai stiu de ce. Cat despre Azitromicina...poate e bine ce zici tu, dar eu fara o reteta de la un doctor nici nu imi pot procura macar antibioticul, iar doctorita noastra de familie din pacate sare de doi metri in sus la sugestii venite din alte parti:( Cu de la noi putere i-am mai administrat chestii naturiste, de imunitate etc, in rest, nu ma pot baga...
0
27-03-2009, ora 20:44
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
mother...o solutie in viitor ar fi sa schimbi doctora.nu inteleg de ce sare de 2 m in sus cand ii spui ca ai mai vorbit si cu altii!ea ar trebui sa accepte si alte sugestii, deoarece nimeni nu detine adevarul absolut si nimeni nu le stie pe toate.dr. copilului e atat de orgolioasa incat uita ca sanatatea copilului primeaza inaintea mandriei ei ranite ca vezi doamne ai avut tupeul de a cere si altora sfaturi...deci schimba doctora...ai voie!.miha
0
28-09-2009, ora 20:57
simovoiculet
Nu este medic/terapeut
simovoiculet
simo-voiculet, fetita mea de 5 ani, la anotimpul rece se trezeste tot timpul cu secretii nazale si ai vin pe gat, si are senzatia de voma si o doare pe urma ingrozitor stomacul. o pun sa sufle nasul si nu ai iese nimic, doar pe gat i se scurg. Folosesc spray zazal cu apa de mare nivea baby de 3 ori pe zi si am folosit si colargol si nu stiu ce sa mai fac.Va multumesc.
0
29-09-2009, ora 08:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebue sa luati o secretie nazala si un exudat faringian. sa vedeti ce microb are si la ce este sensibil.
2. Inhalatii in fiecare seara cu ceai de muisetel + inhalant 2-3 pic..( ajuta ca acele secretii sa se moaie si sa se elimine mai usor0
3. cu acel ceai de musetel( cand sa mai racit).. ii puneti cu seringa in nas.. si sa sufle jos( spalaturi nazale).
nu mai folositi apa de mare.. mult timp.. usuca mucoasa)
4. repetati colargolul 10 ziel cate 3pic la 8 ore.
0
29-09-2009, ora 09:38
simovoiculet
Nu este medic/terapeut
simovoiculet
simo_voiculet. as putea ca ceaiul de musetel sa-l pun in aparatul omoron sa faca aerosol?va multumesc mult.
0
29-09-2009, ora 09:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se poate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.