Nu raman insarcinata din cauza progesteronului, hipotiroidiei sau prolactinei?

24-10-2012
coolgirlemi
Nu este medic/terapeut
coolgirlemi
Buna, de o luna si ceva fac tratament cu Euthyrox pt hipotiroidie si Dostinex pentru prolactina marita. Acum doua luni am avut si un dezechilibru hormonal (menstra doua sapt) iar la o echografie am descoperit chistulete foliculare. Incerc sa am bebe din ianuarie si nimc.

Ma gandesc ca e posibil sa am si progesteronul marit? Am o menstra foarte abundenta de cand mi-a aparut, doar in perioada cand am luat anticonceptionale a fost normala, chistuletele, stari de depresie, gaze la stomac, sindromul PM, durere de sani inainte de menstra si altele care ma duc cu gandul ca as avea progesteronul scazut.

Nu inteleg ce anume imi produce fertilitatea, am aproape un an de cand imi doresc bebele. Am fost destul de stresata in perioada licentei si inainte dar eu zic ca m-am linistit. Oare voi ramane dupa tratamentul acesta sau sa fac teste si pentru progesteron?
2 comentarii
0
24-10-2012, ora 15:48
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna ziua,
- DOAR un an? altele asteapta...SI 5-6 ani= RABDARE SI INTELEPCIUNE!
- rezolva-ti problema cu chisturile mai INTAI..
Doamne ajuta sa fie ASA cum iti doresti!
0
24-10-2012, ora 19:03
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
coolgirlemi, urmeaza tratamentul dat de medic si incearca sa ramai insarcinata dupa.. Oricare din motivele enumerate de tine pot sa iti afecteze capacitatea de a ramane insarcinata.
Eu cunosc cupluri care au incercat ani de zile sa aiba copii si minunea s-a intamplat dupa 3, 4 ani desi nu eveau nicio problema medicala iar medicii le spuneau ca din cauza stresului nu pot avea copii si sa mai incerce.
Nu te impacienta inca, urmeaza tratamentul si vezi dupa, fii optimista, e cel mai important.
Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.