Nu pot sa dorm noaptea

29-07-2008
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna ziua,

am 34 ani si in urma cu 2 ani mi s-a pus diagnosticul de schizofrenie paranoida. Cu toate ca am acest diagnostic ma simt in general bine, in sensul ca nu am manifestari ca halucinatii. Dar sunt cam izolata de societate, nu prea am prieteni si in prezent nici nu lucrez. Si sunt putin cam suspicioasa. In realitate am niste vecini care ma streseaza (sunt cam rai ). In fine, fac tratament de aproape 2 ani cu rispolept consta si am luat si pastile: cipralex si uneori torendo. Problema cu care ma confrunt in prezent este ca am unele probleme cu somnul noaptea. Cam de doua luni am nopti in care adorm foarte tarziu ( 0 sau 1 noaptea) iar uneori se intampla ca adorm in zorii zilei. Mentionez ca in luna aceasta am dat un examen in invatamant pentru care invat din ianuarie -2008.
As vrea sa stiu care este cauza acestei insomnii care tine de ceva vreme, si care pe mine ma sperie. Sa fie un efect advers al medicamentelor pe care le iau? Sa fie stresul examenului ? Va trece aceasta insomnie?
65 comentarii 12 3 Înainte ›
0
30-07-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
De ce nu incerci sa mergi la medicul de familie sa-ti prescrie ceva de somn sau de liniste(un Xanax, Dormicum..ceva)N-ai voie sa le asociezi la boala pe care o ai sau la pastilele pe care le iei deja..?
0
30-07-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Multumesc dora_dora, am retinut adresa ta si iti voi scrie. Astept si parerea unui medic daca se poate... Medicul psihiatru la care eu merg mi-a zis ca imi va trece si mi-a dat sa iau anxiar atunci cand vad ca nu adorm. Si totusi intr-o noapte nu am dormit deloc, cu toate ca luasem anxiar.

Va multumesc.
0
07-08-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
pentru morena1r : eu fac tratament la medicul psihiatru pentru problema asta. Mi-a dat sa iau anxiar cand nu adorm dar da dependenta si nu vreau sa iau.Ce sa mai fac? Nu stiam ca mai trebuie sa merg si la medicul de familie daca merg la psihiatru.Cu celelalte medicamente nu interactioneaza, nu cred ca are nimic daca iau si pentru somn. Multumesc pentru raspuns, oricum...
0
16-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ai putea folosi Melatonina, este extraordinara!!!
------------*

(*modificat de administrator)
0
19-08-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Multumesc Nicusor. Dar da dependenta? Daca o iau tot timpul are ceva?Ma rog, cand nu pot dormi.
0
19-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu!!! Melatonina se secreta in mod normal in organism de catre pinealocitele din glanda epifiza (pineala) la lasarea noptii, insa cand acest proces se perturba nu se mai secreta cantitati suficiente pt a sustine sau provoca debutul somnului, orice presoana ar trebui sa isi administreze melatonina. Trebuie sa o iei cu 30 de minute inainte sa te culci in fiecare seara la aceeasi ora! Numai Bine!!!
0
23-08-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna Nicusor,
iti multumesc din suflet pentru raspuns.Am sa utilizez si melatonina daca zici ca este buna.Pana acuma am luat Somn usor de la hofigal si m-am simtit bine adica am dormit.Melatonina e un pic mai scumpa dar am s-o iau totusi.Sa vad cum ma simt in continuare, sunt la a doua cutie de Somn usor, dar trebuie sa-i spun si medicului ca el nu stie ca iau asa ceva.Iti multumesc inca o data.Numai bine!
0
24-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu multa placere!
Poti utiliza melatonina cu multa incredere in cantitati de maxim 6 mg. Orice medic endocrinolog recomanda consumul de melatonina. (daca este documentat si are habar pe ce planeta traieste).

Multa sanatate si Credinta in Dumnezeu, ca restul lucrurilor vin de la sine!!!
0
24-08-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Multumesc frumos Nicusor. Melatonina pentru dormit noaptea se gaseste si in farmacii? Sau la o firma din orasul meu, ca daca fac comanda pe internet ma costa si cheltuielile de expediere.Mentionez ca locuiesc in Suceava.Va urez multa sanatate si dvs.
Cu stima,
Mary
0
24-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da, se gaseste!!! Incearca la orice farmacie si intreaba daca au BIO-MELATONINA de la Pharma Nord (costa undeva la 42 RON), dar crede-ma ca iti regleaza somnul dupa 1-3 luni de administrare zilnica la aceeasi ora!!! Scrie pe ceva daca uiti cum se cheama si firma!

Numai Bine! Sa imi spui ce ai facut!
0
28-08-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna Nicusor. In ultima vreme am mai dormit, am nopti cand dorm bine fara nici o pastila.Dar sunt unele nopti cand nu pot adormi.Eu acuma sunt la pastilele de Somn Usor de la hofigal, le iau aproape zilnic, in functie de cum ma simt.Uneori iau anxiar pe care mi le-a dat psihiatrul, le iau numai in noptile in care nu pot dormi deloc..Dar dau dependenta.Beau ceai de tei in fiecare seara si incerc sa ma feresc de stres.Mi-am cumparat cartile de care vorbea clara. De fapt numai un volum. Este minunat pentru noi cei cu probleme.Si nu numai. Referitor la melatonina, intentionez s-o cumpar si o tin asa pana vad cum ma simt.Daca e simptom al bolii.crezi ca ajuta?
0
29-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna!

Ajuta foarte mult Bio-Melatonina in toate problemele care tin de somn si chiar sistemul imunitar. Si eu am trecut printr-o perioada cu insomnie cauzata de un stres post-traumatic. Am luat zeci de medicamente care nu m-au ajutat absolut deloc. Dupa 3 zile de la inceperea tratamentului cu Bio-Melatonina m-am simtit alt om, pur si simplu ma sculam dimineata si ma simteam ca aerul dupa o ploaie calduta de vara: fresh!!! Si eu vreau sa imi cumpar cartile, dar pe site este in stoc decat un volum asa ca prefer sa astept pana cand vor fi disponibile toate cele 5 volume sa le comand integral!!! Numai bine si Multa Sanatate!!!
0
02-09-2008, ora 00:00
Gyelen
Nu este medic/terapeut
Gyelen
Buna Mary
E buna si melatonina, dar la stilul tau de insomnie, o jumatate de pastiluta de Xanax seara ar putea fi mai eficienta, cred eu. Numai sa nu interfere negativ cu medicatia ta actuala. Cu tulburarea de care suferi nu cred ca are cum sa nu se potriveasca Xanax.
0
07-09-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Asa este Yelen, este foarte bun pentru ca mareste activitatea acidului gamaaminobutiric in sistemul limbic din creier insa provoaca dependenta pentru ca, contine alprazolam o benzodiazepina!!! In plus Xanaxul se prescrie exclusiv de catre un psihiatru sau psiholog, sau cel putin asa ar trebui!!!
0
07-09-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Multumesc Yelen, multumesc Nicusor, e foarte important sa primesti un sfat de la cineva cand te afli in situatia asta.Xanax ul nu ma prea ajuta mai ales ca inteleg ca da si dependenta.Eu luam uneori neurol, ceva inrudit cu xanax-ul si tot nu dormeam. Bineinteles mi l-a prescris medicul.Dar de cand nu pot dormi, mi-a dat anxiar. Si acesta da dependenta.Eu sper ca este ceva trecator si ca ma va ajuta melatonina... De aceea va multumesc d-le Nicusor! Numai bine!!
0
08-09-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Noni sau stiintific vorbind Morinda Citrifolia contine printre altele scopoletina, substanta responsabila cu marirea cantitatii de serotonina si indirect de melatonina, plus proxeronina dar care in acest caz este mai putin importanta fata de scopoletina!!!
0
08-09-2008, ora 00:00
Gyelen
Nu este medic/terapeut
Gyelen
Pt. calmare /relaxare / somn bun prin serotonina optima in zona cerebrala, exista 2 principii diferite:
1. suficienta serotonina
2. recaptarea optima (nu prea accelerata, adica) din sinapsele neuronale inapoi in neuroni
SSRi lucreaza pe principiul 2 (la fel, dintre chestiile naturiste: sunatoarea, inositolul), pe cand 5-HTP, melatonina, tirozina, taurina... lucreaza pe principiul 1.
Cele 2 principii sunt aditive, nu competitive, dar nu sunt nici sinergice.
MAOi insa ar putea da sinergie cu SSRi / SNRi, sau cu anxioliticele etc...
0
09-09-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ai perfecta dreptate, insa asocierea dintre IMAO (inhibitori de enzima monoamino oxidaza A si B) si Inhibitori Selectivi de Recaptare a Serotoninei (SSRI) sau chiar si de recaptare de Noradrenalinei (NA) si Dopamninei (DA) este foarte periculoasa. Chiar si asocierea dintre Sunatoare (Hypericum Perforatum) care prin continutul de hipericina, pseudohipericina si hyperforin inhiba recaptarea de serotonina si chiar mareste metabolismul enzimei decarboxilaza implicata in productia dopaminei si un aminoacid precum tirozina, phenylalanina si triptofan (precursorii noradrenalinei, dopaminei si serotoninei) este foarte periculoasa datorita riscului crescut de aparitie a sindromului serotoninergic, iar la persoanele predispuse chiar si psihoze si halucinatii. Nu toata lumea stie ca se poate folosi ciproheptadina hidroclorica (Peritol) care antagonizeaza serotonina scazand efectele sau chiar limitand total efectele adverse toxice ale unui eventual exces de serotonina!!!

Asocierea dintre IMAO si un anxiolitic precum Alprazolam (Xanax) nu este indicata decat sub supravegere psihiatrica si este putin probabil ca un psihiatru sa apeleze la aceasta schema pentru ca ar determina sedare accentuata, reflexe intarziate, lipsa de concentrare si la doze mari chiar dischinezie tardiva si sindrom neuroleptic malign, dar in cazuri rare!!!

IN CONCLUZIE, pentru cineva care nu are cunostinte solide de psihiatrie nu este recomandat absolut deloc realizarea de astfel de "cocktail-uri" de medicamente chiar si din plante!!! Pt. orice problema care tine de psihiatrie exista Sp. Clinic Alexandru Obregia si nu este nici o rusine daca te duci la o consultatie!!!

Numai Bine!!!
0
09-09-2008, ora 00:00
Gyelen
Nu este medic/terapeut
Gyelen
Niculae Nicusor, inttai ma autocitez:
"... "MAOi insa ar putea da sinergie cu SSRi / SNRi, sau cu anxioliticele etc..."

iar acum te citez pe tine:

"Ai perfecta dreptate, insa asocierea dintre IMAO (inhibitori de enzima monoamino oxidaza A si B) si Inhibitori Selectivi de Recaptare a Serotoninei (SSRI) sau chiar si de recaptare de Noradrenalinei (NA) si Dopamninei (DA) este foarte periculoasa. Chiar si asocierea dintre Sunatoare (Hypericum Perforatum) care prin continutul de hipericina"

Constat ca am zis acelasi lucru, anume ca iMAO nu trebuie asociate cu neuroleptice, SSRi etc... Si nici eu nu-s de acord cu cocktailurile, chiar si de plante, pot fi periculoase.

Atunci, care e contrazicerea?
1
09-09-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu este nici o contrazicere, ai folosit incorect cuvantul "sinergie"... de fapt vroiai sa spui interactioneaza care se refera la ceva daunator in sfera medicatiei, pe cand sinergic inseamna ceva benefic, o substanta influenteaza pozitiv activitatea alteia fara a interactiona negativ; cum ar fi vitamina A este sinergica cu zincul pentru ca ai regleaza circuitul prin celule etc.

Ma rog, nu mai conteaza!!! Conteaza ca ai cunostinte de psihiatrie. Numai Bine
0
09-09-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna seara,
eu acum lucrez in invatamant desi am aceasta tulburare, insa medicul mi-a permis.Dar nu sunt titulara. Asta este o problema pentru ca in fiecare an(sau aproape..) trebuie sa dau concurs.Eu am terminat facultatea de psihologie iar la titularizare am dat disciplina psihologie, pentru ca asta stiu.Si e grea materia de invatat. Anul acesta am dat concursul, am luat peste 5 desi invat din luna ianuarie.Dar subiectele au fost extrem de grele.Dar nu am incotro. Trebuie sa-mi castig si eu existenta cumva...ca sa nu recurg la pensie.Intr-un an am luat peste 7 dar cu toate astea n-am gasit post.Alt loc de munca pentru mine nu este bun, cel din invatamant este mai putin "solicitant".Insomnia asta a aparut cam din luna iunie cand invatam puternic pentru examenul din iulie.Este posibil ca invatatul sa fie cauza acestei insomnii?
0
10-09-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Si mentionez ca am invatat NUMAI ziua si cate 6 ore pe zi asa cum mi-a indicat medicul.
Va multumesc.
0
10-09-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Se poate ca din cauza "fortarii" zilnice sa-ti fi dereglat ritmul circadian (stare veghe-somn)...dar pt a fi posibil asa ceva ar trebui sa fi destul de sensibila!!! Cred ca erau suficiente maxim 3 ore pe zi!!!

Mi se pare incredibil faptul ca te ingrijesti corespunzator si ceri sfatul medicului in orice privinta, daca ar face toata lumea asa nu ar fi asa de bolnava populatia Romaniei, felicitari!!!

AAAAAAA.sper sa iti gasesti un post pe masura pregatirii tale, adica f bun!!! Mult succes...

P.S. Totusi incearca Bio-Melatonina de la Pharma Nord ca nu vei regreta!
0
10-09-2008, ora 00:00
Gyelen
Nu este medic/terapeut
Gyelen
Niculae N., sinergic nu inseamna neaparat ceva benefic, nici neaparat negativ! Inseamna doar ca "rezultatul e mai mare decât suma componentelor. "sinergie" = lucreaza împreuna.
In rest, i-ai dat lui Mary_1 sfaturi bune, o încurajez sa le asculte.
0
10-09-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok Yelen, sa traiti! Multumesc pt aprecieri!!!
0
14-09-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna Ziua,
va multumesc din suflet pentru sfaturi. Referitor la ritmul circadian sa stiti ca s-ar putea sa aveti dreptate d-le Nicusor.Cand nu dormeam noaptea, dormeam ziua. Recuperam ca sa zic asa. Acuma de cateva saptamani dorm bine si fara pastile. Referitor la diagnosticul meu, ce sa zic? Mie ce mi-a mai ramas de facut cu un astfel de diagnostic? Decat sa fac tratamentul corespunzator si sa ascult de medic in orice privinta.Fac si psihoterapie cu psihologul care lucreaza cu acelasi medic. E un lucru bun cred. Mi-am acceptat boala desi greu.Insa ea mi-a spulberat visul. Acela de a fi un bun psiholog. In facultate am fost o studenta buna si ambitioasa...imi doream sa ajung un bun psiholog. Dar acum. Merg cu Dumnezeu inainte. Lucrez in invatamantul special, cu copii cu handicap dar nu sunt psiholog.
D-le Nicusor, d-le Yelen as avea o intrebare daca-mi puteti raspunde. Cum se pun diagnosticele psihiatrice? E posibil sa se dea un diagnostic in 5 minute? Sau ele se pun orientativ la inceput, doar pentru a se putea institui un tratament. Si apoi se vede in timp cum evolueaza pacientul, nu? Sau spre ce evolueaza. Ma gandesc ca asa, nu stiu. Eu am mare incredere in medicul meu insa diagnosticul pus doare tare.
Inca o data va multumesc pentru sfaturi si va asigur ca le voi urma intocmai ! Va urez multa sanatate si Dumnezeu sa va aiba in paza!
0
14-09-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna Mary!!!

Un diagnosticpsihiatric se pune cel mai eficient in minim 30 de minute, pana acum nu am mai auzit de 5 minute, ma rog, orice este posibil. Cel mai probabil psihiatrul tau a avut mai multe cazuri ca tine si are experienta!!!

Nu ar trebui sa iti accepti boala, ar trebui sa te simti perfect sanatoasa, in nici un caz sa renunti la vise doar pt ca ai fost diagnosticata cu Schizofrenie paranoida. Te rog mult de tot sa iti cumperi cartea The Secret scrisa de Rhonda Byrne, sa o citesti cu atentie si sa faci cat poti de mult si bine cum scrie acolo, nu vei regreta, in plus este si oarecum ieftina, iti las link-ul cu site-ul de unde o poti comanda: ------------*

Din pacate la tine insomnia este provocata atat de stresul datorat invatatului oarecum excesiv cat si datorita unei reactii adverse provocata de actiunea la nivelul receptorilor din creier a risperidonei din antipsihoticul atipic Rispolept, insa se poate remedia dupa cum ti-am mai spus!

Nu trebuie sa imi multumesti de atatea ori pt sfaturi, incerc sa te ajut cu cea mai mare placere, multumesc in fiecare zi lui DUMNEZEU, ca EL este CEL care merita cu adevarat multumirile tale!!!

Numai Bine si Multa Sanatate!!!

(*modificat de admin)
0
16-09-2008, ora 00:00
Gyelen
Nu este medic/terapeut
Gyelen
Mary, dar de ce nu poti fi psiholog? Din cauza schiz.paran., de aceea?
Pai eu am TOC (OCD)... de ex., ar trebui sa mi se retraga dreptul de a conduce vehicule? sau dreptul de a adopta (caci nu am copii)?
Dupa ce faci tratament, nu poti profesa in domeniul psihologiei?
0
16-09-2008, ora 00:00
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna ziua,
draga Yelen mi-ai pus o intrebare la care chiar nu pot raspunde. Diagnosticul meu cred ca este mai grav decat al tau.Desi eu ma simt bine acum.Nu stiu daca voi mai putea profesa in domeniu, pentru ca eu trebuie sa ma feresc de stres sau de ceea ce ma implica emotional prea tare. Asa mi-au spus medicii. Incerc sa fac ceea ce tine de profesia mea dar nu ma implica emotional.Asta este. Eu pana acuma am fost la un singur psihiatru dar bun. Inseamna ca si diagnosticul e bun. Totusi am sa mai incerc si la un alt psihiatru, poate cine stie? Mai sper intr-o minune. ca diagnosticul poate fi diferit de acesta.
D-le Nicusor m-am uitat pe site dar sunt 2 carti cu acelasi titlu si acelasi autor de care vorbeai. Una este aparuta mai recent iar cealalta a aparut mai de mult. Care sa o iau? Iar referitor la insomnie sa stii ca rispoleptul nu da reactii adverse. Poti da clic pe numele meu , ai sa vezi un subiect deschis de mine:Rispolept consta, cipralex, torendo. Acolo mi-a raspuns d-na doctor psihiatru si spunea ca rispoleptul nu da reactii adverse.
Sanatate si sa auzim de Bine!
0
16-09-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna Mary!

Rispolept contine risperidona, o benzodiazepina antipsihotica atipica si are ca si reactii adverse comune insomnie, agitatie, confuzie...probabil psihiatrul tau ti-a spus acest lucru pt a nu iti influenta psihicul, dar acum depinde si ce concentratie iei si in ce parte a zilei.

In legatura cu cartea pe care ti-am recomandat-o, da-i click pe lin-ul de mai jos si cumpar-o pe cea care se numeste The Secret - Secretul nu pe The Secret - Secretul: Cartea Recunostintei pt ca inca nu a aparut in Romania!!! Este o carte extraordinara, iti deschide poarta catre mai multe orizonturi, iar tu fiind psiholog vei intelege absolut tot!!!

P.S Nu iti accepta boala atat de usor, stii cum se spune: "Nu exista boala, exista bolnavi", mai pe romaneste omul este rezultatul propriilor lui ganduri...Numai Bine!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
65 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  •