Nu pot inghiti mancarea solida.

26-05-2012
Paula15Paulik
Nu este medic/terapeut
Paula15Paulik
Buna ziua! As vrea un raspuns la intrebarea mea, sunt disperata :-s.
Anul trecut, in septembrie, m-am inecat cu o bucatica ( firmitura) dintr-o caramica :|, era sa mor, daca mama nu era acasa.Deci: mancam caramele :)) si ii povesteam mamei mele ceva, cum e camera unei prietene, si dintr-o data, m-am inecat, si am vrut sa ajung la chiuveta sa iau un pahar de apa, dar n-am mai putut, ii faceam semn mamei, sa ma ajute, ca nu puteam ajunge la chiuveta.Ea a venit speriata catre mine, mi-a dat apa si a inceput sa imi dea cu dosul palmei dupa gat. :-s Nici nu stiti ce oribil a fost. M-am facut rosie, apoi palida, m-am invinetit pe la gura, iar m-am inrosit, pana mi-a sarit din gat. Vai, a fost teribil, infiorator, nu pot descrie in cuvinte cum a fost...
De atunci, nu mai pot inghiti carnea, oricat de facuta ar fi.Legumele, de exemplu varza, la fel, simt o jena in gat si nu o pot inghiti.Morcovul, alunele, nucile, nu le pot inghiti, si in special legumele nefierte. Ce as putea face? Mi-e frica ca o sa ma inec iar si nu am curaj sa inghit. Deci va implor, ajutati-ma cu un raspuns concret, sa stiu ce pot face, unde sa ma duc, cum sa ma tratez?
Aaa, mai am si sinuzita, si presupun ca si polipi :-s Si asta ma jeneaza cand inghit... :(
2 comentarii
0
26-05-2012, ora 10:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faci un consult ORL.. si vezi ce probleme la nas, gat ai si le rezolvi in tocmai cum spune medicul ORL
2 faci la Radiologie o investigatie TRANZIT BARITAT ESOFAGIAN
o sa bei o solutie..si o sa se vada pe aparat daca esofagul este liber sau e vorba de ceva la nivelul esofagului
( banuiesc ca de la stres sa produs o esofagita spastica)
ajuta foarte mult daca ei nospa inainte de mancare cu 30 min
sau Valeriana tab sau valeriana tinctura cate 30 pic la 8 ore 3 saptamani
3 ci rezultatul de la radiologie.. mergi la consult la Gastrologie !
0
08-09-2018, ora 20:06
noctus95
Nu este medic/terapeut
noctus95
Buna ziua, Domnule doctor.

De prin 25 Aug 2018, am inceput sa manac tot mai greu, inghititul, azi suntem pe 8 Sept.

Pe 1 Sept am ajuns la urgente, pt ca gatul mi-a intepenit si am ramas blocat cu el (tremurad). Acolo toate analizele perfect, inima, sange, ect ect (eu lueasem antibiotic la cererea medicul cu 5 zile inainte) tipa de la urgente a zis ca numai trebuie sa iau nimic, din simptome si asa e cervicala.

Am un prieten de 50 de ani ce masor foarte bun, am fost la el (sa imi verifice gatul, si a zis ca nu am nimic deplasat si ect)

Deci nu pot manca mare lucru, supa, ceai, apa. durerile din partea faringelui si laringelui sau diminuat dar inca e un discovorft la inghitire.

Notez: Nu am facut febra deloc sau alte complicati.
Si pot sa zic ca pe 18 Aug am mancat foarte multa inghetata, o fi de la asta?

Luni merg la ORL sa vedem ce spune si acolo.

Ce poate fi domnule doctor, va rog frumos sa imi spuneti. Cu stima, Alex.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.