Nu pot dormi noaptea

05-10-2011
Angel_Angel
Nu este medic/terapeut
Angel_Angel
Salut, va rog ajutati-ma cu un sfat...
Cand ma pun in pat, nu pot sa adorm sau adorm greu, este adevarat ca sunt mai emotiv/panicos de fel... dar nu pot sa dorm si cand se crapa de ziua hop mi se deschid ochii, sport fac 30-40 de minute. Nu consum cafeau sau tutun ori alcool, defapt consum doar apa si ceai. Seara cand ma pun in pat citesc putin, si beau un ceai de sunatoare. asta in juru orei 22-23. va rog ajutati-ma cu un sfat cum asi putea dormi mai bine? ziua sa nu ma mai simnt asa slabit? Va multumesc! este adevarat ca in ultima perioada am fost mai stresat/ atacuri de panica/ anexitate... toate probabil din cauza asta... un sfat va rog?
10 comentarii
0
05-10-2011, ora 20:14
Karla2
Nu este medic/terapeut
Karla2
esti prea odihnit si din cauza asta nu poti sa dormi.dute la med de fam si spune-i probl ta, presupun k iti va da un tratament...
0
05-10-2011, ora 20:20
Karla2
Nu este medic/terapeut
Karla2
inceark sa fi ocupat toata ziua, sa iesi sa te plimbi, sa iesi cu prietenii. Iar seara culkte dupa ora 00:00 si puneti ceasul sa sune pe la ora 5-6... si vei vedea k seara te vei simtii extrem de obosit si vei adormi instant :P
0
05-10-2011, ora 20:41
Angel_Angel
Nu este medic/terapeut
Angel_Angel
Karla2, iti multumesc ptr raspuns. nu vreau sa incep cu buline de la varsta asta, am 20 de ani, daca de acuma incep cu buline mai tarziu ce o sa fac?:( Scuze ptr. greselile gramaticale dar sunt rupt de somn.
0
05-10-2011, ora 20:45
Karla2
Nu este medic/terapeut
Karla2
daca iti e somn inseamna k ai avut o zi ff activa... tine-o tot asa si o sa vezi k va fi totul ok.
Succes si multa sanatate!
0
05-10-2011, ora 21:06
Angel_Angel
Nu este medic/terapeut
Angel_Angel
Multumesc. Multa sanatate si tie !
0
05-10-2011, ora 21:22
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ia niste glutamina seara inainte sa te culci la 10, in conditiile in care ai terminat masa la 7.30 sau la 8.30 daca sunt cateva linguri de salata.
Mai poti sa folosesti ceai din radacina de obligeana cu juma de ora inainte de mese in timpul zilei.
Si inca un aspect neglijat dar poate cel mai important: ca sa dormi cu adevarat eficient trebuie sa tii cortizolul la un nivel minim pe timpul noptii.
Nu stiu ce greutate ai, dar deficitul de magneziu creste proportional nivelul de cortizol. Ai putea sa cauti surse de magneziu (evident ca din nuci si seminte crude) pana ajungi cel putin la 400 mg/zi daca ai 80 kg.
Asociat cu magneziul niste surse de B6. deci un complex B (Beviplex ?) ar merge de minune.
0
05-10-2011, ora 21:29
Angel_Angel
Nu este medic/terapeut
Angel_Angel
Am 53.9 k acum cate-va zile m-am cantarit...
0
05-10-2011, ora 21:35
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ai o plaja de valori foarte larga in care poti oscila cu aportul de magneziu. In orice caz, la greutatea asta glutamina 3-4 g zi comprimate, magneziu 300 mg sau mai mult.

Ti-am dat un mesaj privat.
0
06-10-2011, ora 08:30
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Se poate lua tratament medicamentos chiar la 20 de ani, cu conditia sa iti fie prescris de un medic psihiatru care sa aleaga acel medicament potrivit structurii tale si mai ales care sa nu iti dea dependenta. Exista astfel de tratamente, se pot da pe o perioada scurta de timp(in jur de 3 luni daca nu se asociaza si o depresie), se intrerup apoi fara probleme si nu iti afecteaza in nici un fel viata si activitatea zilnica.
0
07-10-2011, ora 10:40
Angel_Angel
Nu este medic/terapeut
Angel_Angel
Va multumesc ptr. raspunsu dr.carmenvochescu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Psihoterapia experiențială centrată pe emoție în tulburările anxioase
  • Anxietatea
  • Ce se întâmplă dacă nu dormi suficient?
  • Creierul îmbătrânește mai repede dacă nu dormim suficient
  • Tulburările de somn influențează apariția demenței
  • Somnul, afectat de utilizarea iPhone-ului sau e-reader-ului înainte de culcare
  • De cât somn avem nevoie? Noi recomandări de la Fundația Națională a Somnului
  • Somnul din timpul zilei combate efectele lipsei de somn din timpul nopții
  • Folosește-ți simțurile pentru un somn odihnitor
  •