Nu pot casca :)

06-10-2009
grumpy
Nu este medic/terapeut
grumpy
Buna ziua,

Intr-o zi rece prin Ianuarie, dupa ce am petrecut mai mult timp afara si am carat obiecte destul de grele, spre seara am simtit ca parca nu mai intra aerul cum trebuie in plamani. Intre timp s-a mai relaxat, dar am ramas cu o senzatie ciudata - de cate ori vreau sa respir adanc, nu "se duce" aerul pana la capat. Daca vreau sa casc, la fel, ma opresc pe la jumatatea cascatului! Asta e mega frustrant. Cascatul cu ajutorul caror parti se realizeaza (mai ales finalizarea lui)?

La pneumoftiziologie mi-au iesit valori normale la test, si mi-a zis sa merg la endocrinologie si ORL. Intr-adevar, s-a descoperit ca am hipertiroidie cu tiroida putin marita si m-am tratat cu succes, dar acea senzatie de sufocare tot exista. Medicul a spus ca nu apasa tiroida pe trahee si sa merg la ORL. La ORL inca nu am fost dar mi-e groaza sa-mi bage ceva pe gat.

Pana prin ianuarie am facut un tratament cu supradoza de vitamina A (Accutane) care are multe efecte secundare printre care uscarea mucoaselor. Nu stiu daca e relevant.

Uneori(rar) dimineata in gat se formeaza o secretie putin vascoasa, incolora, parca cu ceva gust. Cand ma fortez sa tusesc, se aude ca un raget de magar(sau ca un claxon) :)), daca imi contract putin gatul. NU imi vine sa tusesc absolut deloc, dar ma tot "testez" ca ma enerveaza senzatia. Daca nu imi vine deloc sa tusesc, presupun ca nu exista problema la plamani ci ceva mai sus, nu? Daca merg 1-2 ore pe jos prin oras, apoi sunetul acela de tuse provocata pot sa-l fac foarte prelung si strident. Interesant este ca daca stau culcat pe spate in pat, NU mai pot face acel sunet deloc oricat m-as stradui.

Dupa ce beau apa si mai ales dupa ce mananc, senzatia de sufocare dispare, parca pot trage aer pana la capat... dar apoi reapare dupa o vreme.

Sa fie de la tiroida? Sa fie de la o mucoasa super uscata? Sa fie vre-o hernie hiatala? Sa fie reflux.? (nu am dureri, arsuri etc. si mananc fara grasime, nu beau alcool, nimic acidulat, doar apa plata. Nu fumez).

Multumesc!
4 comentarii
0
06-10-2009, ora 13:22
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consulta un medic homeopat. Simptomele tare sunt cunoscute in homeopatie si vindecabile cu ajutorul unui medic cu experienta. Tratamentul cu vitamina A a fost daunator pe langa faptul ca a fost inutil si a creeat slabicunea care a permis aceste daune.
0
08-10-2009, ora 12:42
grumpy
Nu este medic/terapeut
grumpy
Care este cel mai bun homeopat in Bucuresti?

Speram la un raspuns si de la Dl. Flueraru...

Multumesc
0
20-10-2010, ora 19:57
paunandrei
Nu este medic/terapeut
paunandrei
Buna ziua,
Imi puteti recomanda un medic homeopat bun in Craiova? Multumesc.
0
02-02-2019, ora 15:23
Cotuca
Nu este medic/terapeut
Cotuca
Buna ziua! Ce ati rezolvat cu problema dvstra? La fel patesc si eu. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.